Daně mají být nižší, ale ne jednodušší

  • 157
S blížícím se koncem několikaměsíční vládní krize začíná opět nabývat na síle heslo všech politických stran: Snižme daně. Staronová koaliční vláda, kterou v pondělí jmenoval prezident, si dala snížení daní jako hlavní bod do své čerstvě vymalované politické dohody.

Nový premiér Jiří Paroubek už se dal slyšet, že bude podporovat návrh ministra financí Bohuslava Sobotky. Ten počítá s poklesem daní hlavně pro rodiny s nižšími a středními příjmy.

Pro většinu zaměstnanců, těch bezdětných, bude Sobotkův plán znamenat měsíčně přilepšení o tři až pět stovek.

Přitlačit na své plány ve snížení daní proto bude muset i ODS. Ty původní by totiž heslo, že s ODS si polepší všichni, neplnily.

ODS plánuje zavést rovnou daň ve výši 15 procent, která by nahradila dnešní čtyři sazby daně z příjmu zaměstnanců, stávající daň ze zisku firem a dvě sazby daně z přidané hodnoty. Důležité pro konečný efekt na výplatních páskách bude, kde nastaví základní odpočet pro jednotlivce a pro děti.

"To zveřejníme, až vláda předloží svůj návrh do parlamentu," říká stínový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Pokud by prošel Sobotkův návrh v nynější verzi, musela by ODS nasadit odpočitatelnou položku ve výši 5500 korun měsíčně. "To je pravda," potvrzuje Tlustý. S tímto odpočtem by si s rovnou daní polepšili lidé ve všech příjmových kategoriích.

ROVNÁ DAŇ SE ŠÍŘÍ Z VÝCHODU
(sazba daně z příjmu fyzických osob v procentech)

Země

Sazba

Od roku

Estonsko

26

1994

Litva

33

1994

Lotyšsko

25

1995

Rusko

13

2001

Srbsko

14

2003

Ukrajina

13

2004

Slovensko

19

2004

Gruzie

12

2005

Rumunsko

16

2005

Pramen: The Economist

Například zaměstnanec s výdělkem 15 tisíc korun, který má dnes 11 580 korun čistého, by se Sobotkou dostával 11 943 korun a s vylepšenou rovnou daní ODS 11 981 korun. S původně uvažovaným nižším odpočtem ODS by si tento člověk pohoršil, ačkoli jen o čtyřicet korun na měsíc.

Stinnou stránkou plánu ODS je, že nahoru půjdou výrazně ceny potravin či léků s tím, jak se zvedne DPH. A propadnou se příjmy státního rozpočtu a s tím se prohloubí jeho schodek.

Zavedení rovné daně navíc nebude znamenat v nepřehledných daňových zákonech žádné citelnější zjednodušení.

"Jestli se nebude sahat do základu daně, bude s daňovým přiznáním stále stejná práce," potvrzuje Petr Hruška ze společnosti České daně. Jinými slovy podnikatelé se budou muset stále prodírat paragrafy a zjišťovat, jaké náklady si mohou z daní odečíst a jaké ne, co je z daní osvobozeno a jaké jsou kde výjimky.

Jak Sobotka, tak Tlustý v tuto chvíli tvrdí, že na celkovém zjednodušení se pracuje. Ale jak bude vypadat, ještě jasné není.

Podobné zkušenosti mají i na Slovensku, kde rovnou daň ve výši 19 procent zavedli už loni v lednu. "Stále existuje spousta výjimek, složitých a neprůhledných pravidel, která si každý úřad vykládá jinak," říká šéf česko-slovenské pobočky softwarové firmy Mercury Martin Ambler.

"Nic se nezměnilo, daňové přihlášení vypadá stále stejně," říká i malý výrobce dřevěných hraček Milan Bednár.

Otázkou je, jestli rovná daň vede k tomu, že ti, kdo se daním vyhýbali, je platit začnou. Na Slovensku vybrali loni na daních od firem jen o málo více než rok předtím. A to většina podnikatelů platila staré a vyšší daně. V Estonsku se za léta rovné daně sice plní státní pokladna více, ale hlavně díky dani z přidané hodnoty.