ČNB vydala pamětní stovku s Rašínem a představila obří zlatou minci

  • 1
Česká národní banka zahájila v prostorách Císařské konírny Pražského hradu výstavu ke 100. výročí československé koruny. Její součástí je také unikátní zlatá mince o hmotnosti 130 kilogramů v nominální hodnotě 100 milionů korun. Banka zároveň vydala první českou pamětní bankovku - stokoruna nese portrét Aloise Rašína.

Výstavu v prostorách Císařské konírny představil guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok a kurátoři výstavy.

„Je to událost, kterou jsme chtěli vzdát hold zakladatelům české koruny a oslavit krásné výročí sta let koruny,“ řekl Rusnok. „Výstava připomíná, že už sto let je koruna symbolem české státnosti,“ dodal.

Vysokohmotnostní mince z ryzího zlata, která je asi hlavním tahákem výstavy má nominální hodnotu 100 milionů korun. Její hmotnost je 130 kilogramů, průměr 535 mm a síla 48 mm.

Výročí zavedení československé měny v roce 1919 ČNB v minulých dnech připomněla šesti příležitostnými dvacetikorunami s portréty významných prvorepublikových osobností. 

První emise s Masarykem, Benešem a Štefánikem byla veřejnosti k dispozici na podzim, ve středu se do oběhu dostaly dvacetikoruny s Rašínem, Englišem a prvním guvernérem ČNB Pospíšilem. O obě série byl mimořádný zájem a lidé stáli i hodinové fronty.

Vedle emise příležitostných dvacetikorun byla ve středu vydána i oběžná bankovka s nominální hodnotou 100 Kč s logem oslav 100. výročí. A od čtvrtka 31. ledna mohou zájemci zakoupit také pamětní stokorunu s portrétem ministra financí Aloise Rašína. Tu lze zakoupit pouze u smluvních partnerů ČNB a její prodejní cena bude zhruba desetinásobně vyšší, než uvedený nominál 100 Kč.

Autorkou bankovky je Eva Hašková. Ta je první českou ženou, která se na grafické podobně české měny podílela. Na bankovce si banka údajně vyzkoušela nové ochranné prvky, to, o jaké šlo, je však prý předmětem utajení.

Česká stokoruna s Aloisem Rašínem

Výstava 100 let československé koruny bude probíhat od pátku 1. února do neděle 28. dubna 2019 v Císařské konírně Pražského hradu. Obsahuje průřez historií československé a české měny od jejího vzniku až po současnost.

Druhá největší mince na světě

V rámci expozice si budou moci návštěvníci prohlédnout vzácné československé mince a papírové peníze, zlaté slitky, medaile či originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy nebo Maxe Švabinského.

Výstava bude otevřena denně od 10 do 18 hodin, vstupné činí 100 korun pro dospělou osobu.

,