Bez reforem se veřejné finance udržet nedají, vzkázal Praze Brusel.

Bez reforem se veřejné finance udržet nedají, vzkázal Praze Brusel. | foto: Profimedia.cz

České veřejné finance patří k nejhorším, varovala EU

  • 66
Česko dostalo důrazné varování od Evropské unie. Kvůli stárnutí populace patří české veřejné finance k nejohroženějším v celé EU. Společnost ve skupině zemí s nejrizikovějším vývojem dělá Česku ještě Řecko, Kypr, Maďarsko, Portugalsko a Slovinsko.

Slovensko si naopak vede o poznání lépe. Brusel ho zařadil do skupiny zemí se „středně rizikovým“ vývojem veřejných financí. Jeho lepší hodnocení je zapříčiněno zejména důchodovou reformou, kterou přijala bývalá vláda.

Česko ohrožuje stárnutí populace, které by se mělo promítnout i do růstu HDP. Ten by měl po roce 2010 zpomalit až na 2,6 procenta a mezi lety 2031 až 2050 až na 0,8 procenta.

Zpráva Komise přitom ještě počítá s původním údajem o deficitu veřejných financí ve výši 2,6 % HDP. Začátkem října ale statistický úřad vydal zpřesněné údaje, které už počítají s 3,62 procenta. Skutečnost je tedy ještě o něco horší. - více zde

Evropská komise Českou republiku varuje, že poměr lidí v neproduktivním a produktivním věku se začne výrazně měnit v její neprospěch. V roce 2050 by měli lidé nad 65 let tvořit 55 procent počtu lidí ve skupině od 15 do 65 let. V současnosti se tento poměr pohybuje kolem 20 procent.

Při předpokládaném stárnutí populace není bez reforem stav veřejných financí v Česku udržitelný, varovala Komise.

„Dlouhodobý rozpočtový dopad stárnutí v České republice je vyšší než evropský průměr. Výrazně ho ovlivňuje významné zvýšení výdajů na penze v poměru k HDP,“ stojí ve zpávě.

Výdaje, které jsou spojeny se stárnutím populace, by měly v Česku během příštích 44 let vzrůst o 7,2 procentního bodu, což je významně více než činí průměr všech zemí Evropské unie. Jen výdaje na důchody vzrostou za tuto dobu o 5,6 procentního bodu.

JAK EVROPSKÁ KOMISE HODNOTÍ VEŘEJNÉ FINANCE

VYSOKÉ RIZIKO
Česko, Řecko, Kypr, Maďarsko, Portugalsko, SlovinskoSTŘEDNÍ RIZIKO
Belgie, Německo, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Malta, Slovensko, Velká BritánieNÍZKÉ RIZIKO
Dánsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Nizozemí, Rakousko, Polsko, Finsko, Švédsko