Češi si díky slábnoucí libře mohou v Londýně více užívat.

Češi si díky slábnoucí libře mohou v Londýně více užívat. | foto: Profimedia.cz

České au-pair už v Británii nešetří, nahrává jim silná koruna

  • 29
Šetřit na doma? Hloupost, říkají dnes české au-pair, které se starají o děti ve Velké Británii. Koruna totiž neláme rekordy pouze vůči euru a americkému dolaru, ale dramaticky posílila i vůči britské libře, a to do značné míry mění zažité chování české pracující omladiny.

Za necelý rok se hodnota libry snížila o více než deset korun. Zatímco v roce 2005 jedna libra stála 45 korun, včerejší odpolední kurz byl 31,83 koruny.

Tato změna poměrů způsobila, že z uzavřených šetřílků se Češi v Británii mění ve spotřebitele, kteří jsou k nerozeznání od tamních obyvatel.

"Díky dnešnímu přepočtu je pro nás výhodnější nakoupit si tady a odvézt si s sebou elektroniku, značkové oblečení či výbavu do domácnosti," říká Michaela Bednářová, která se spolu se svým přítelem stará o dům jedné starší dámy nedaleko od Londýna.

Bednářová má však podle svých slov strach, že až se jednou budou chtít vrátit zpět, to, za čím do Anglie přijeli, si domů nepřivezou. Na ostrovy je totiž vyhnala vidina velkých peněz vydělaných pro život v Česku.

"Začínáme uvažovat, že bychom peníze spíše utratili za nějakou pěknou dovolenou. I ta je z Anglie levnější," říká Bednářová.

Nemá cenu vozit peníze do Čech
Podobně uvažují i jiné Češky ve Spojeném království. "Nešetřím, nemá to cenu. V momentě, kdy se tady dá koupit vybavený notebook v přepočtu za deset tisíc korun, nemá cenu peníze vozit do Čech," potvrzuje Veronika Stehlíková, která pracuje jako au-pair v Eastbourne v jižní Anglii.

Elektronika a oblečení byly ve Velké Británii sice vždycky nepatrně levnější, ale teď se silnou korunou v zádech se zvyšuje síla peněz, které si Češi přivezou do začátku nebo které jim posílají na přilepšenou rodiče z domova.

Češi si mohou užívat
Nejenom elektronika, ale i ceny potravin či nápojů se blíží Česku tak, že se krajané už neostýchají užívat si i v anglických restauracích a "pubech". Přes posilující korunu se však stále najdou lidé, kteří si chtějí přivézt peníze domů.

Jana Vilímková pracuje severně od Londýna jako au-pair již několik let. Její vidinou bylo vydělat si v Anglii na dům. "Hodnota libry mě opravdu netěší. V létě 2007 jsem ji měnila za 42 a v březnu 2008 už jen za 32 korun. Deset korun za tři čtvrtě roku je opravdu hodně," říká Jana.

Sama je ale optimistkou a snaží se v tom hledat i dobré věci. "Jsem ráda, že libra je stále nejsilnější měnou. Co takový dolar, to musí být noční můra," dodává.

Místo šetření cestování
To potvrzuje i příběh dvaadvacetileté Kateřiny, která se stará o jednu domácnost na americké Floridě. Původně tam odjela s přítelem za účelem vydělat si na byt, slabý dolar jim ale zhatil plány. Nakonec se rozhodli, že za našetřené peníze raději procestují Ameriku a starosti s bydlením odloží na později.

Měnících se trendů si všímají i zástupci zprostředkovatelských agentur. "Se vstupem do Unie a posilující korunou se obliba au-pair programů změnila. Vzhledem ke klesajícím nákladům roste především zájem o studijní pobyty," říká Iva Svobodová, marketingová ředitelka Student Agency.