České akcie přinesly letos velké zisky

  • 5
Akcie českých firem, které se obchodují na pražské burze, se staly doslova zlatým dolem. A to už slušně vydělávají třetí rok za sebou a stále přidávají na rychlosti. V průměru sázka na pražskou burzu přinesla letos z každé investované stokoruny dalších 52 korun.

O tolik vzrostl hlavní index pražské burzy PX-50 a jde o víc než dvojnásobné zhodnocení, které bylo možné dosáhnout na burze loni.

Větší výdělky letos šlo zajistit už jedině sázkou na exotičtější tituly: rumunské (125 procent zhodnocení), kolumbijské a egyptské akcie, ovšem to už je hra pro hodně odvážného a zkušeného investora.

Obchodníci na pražské burze hlásili už v závěru minulého týdne, letošního předposledního na burze, vánoční nadílku. "Nejlépe na tom bude nakonec ČEZ, jeho akcie vystoupaly od letošního ledna výš než na dvojnásobek a akcie Erste o 48 procent," popisuje makléř Patria Finance Viktor Reischig.

Kdo si za sto tisíc nakoupil akcie ČEZ, má dnes jmění v hodnotě 230 tisíc. Dokonce i akcie petrochemického Unipetrolu, jehož privatizace se vleče, poskytly letos příležitost k výdělku.

Minulý pátek šla akcie, která počátkem roku stála 70 korun, prodat za 93 korun. Ten, kdo chtěl přes akcie rozmnožit svůj majetek, však musel zvládnout nakoupit v tom pravém okamžiku a stále sledovat, zda není čas prodat.

Málokdo přitom předpoví, kdy přijde zlom. "Drobní investoři letos zapomínali na to, že akcie jsou značně rizikové instrumenty, a vrhli se do investování po hlavě. Padesátiprocentní zisky samozřejmě vyvolávají otázky, zda může růst pražské burzy pokračovat i v příštím roce," přidává se Vladimír Pikora z Volksbank.

"Růstový trend by bylo velkou chybou jednoduše natahovat do budoucnosti. Ruku na srdce, kdo si ještě pamatuje, že od dubna 2000 do září 2001 české akcie ztratily více než padesát procent? A že za celou svou desetiletou existenci české akcie vydělaly velkou nulu?" upozorňuje Milan Šmíd z investičně poradenské firmy Moneco.

Dolary a banky prodělaly
Nechat peníze v bance, či dokonce doma se při stále velmi nízkých úrokových mírách vůbec nevyplatí. Roční termínovaný vklad přidal ke každé tisícovce deset až dvacet korun, jenže z toho část ukously daně a úložka zhubla zhruba o třicet korun vlivem růstu cen.

Ještě větší škody napáchali na svých úsporách ti, kteří drží úspory v dolarech či eurech. Ze sta tisíc korun uložených v dolarech umazala slábnoucí americká měna za posledních 12 měsíců přes jedenáct tisíc korun.

Znehodnocení eura bylo v přepočtu na statisícikorunové úložce necelých šest tisíc korun. S tím, jak zároveň ztrácí na atraktivitě stavební spoření (i když stále i podle nových podmínek má díky státní podpoře jistý výnos kolem osmi procent), Češi čím dál více dávají peníze do podílových fondů.

Profesionálům, kteří za ně hromadně investují na finančních a kapitálových trzích, svěřili letos další zhruba dvě desítky miliard korun. Ke koupi jsou díky po letošním květnu a vstupu země do EU stovky různě zaměřených fondů a některé z nich dokázaly za letošek značně vydělat.

Už druhý rok je nejvýdělečnějším z domácích fondů Sporotrend z rodiny České spořitelny a IKS Balancovaný ze stáje Komerční banky. Ještě větší výnosy však přinesly letos podílové listy z nabídky zahraničních bank.

Například Intl CZK Equity od ING, který investuje převážně do východoevropských akcií, má letos výkonnost přes padesát procent. Ale odborníci varují, že řídit se výsledky fondů v jednom roce může být značně zavádějící a je třeba pátrat více v historii.

"Čínské akcie loni vydělaly přes šedesát procent. Od letošního ledna se dívají na ztrátu asi devíti procent," upozorňuje Šmíd.