Česká burza kvete, akcie vynášejí

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo vsadil na český akciový trh, vloni neprohrál a i letos se mu to vyplácí. Ekonomika se drží. Index burzy, který sleduje cenu akcií, vyskočil proti loňskému červenci o 60 procent a k dalšímu růstu má podle analytiků vícero důvodů.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Pražská burza cenných papírů se letos navíc stala největší burzou střední Evropy. Podle Evropské federace burz se na ní běžně prodá a nakoupí za více peněz než ve Vídni, Varšavě nebo Budapešti.

Její hodnota, tedy násobek akcií a jejich cen, vyrostla za rok od července do července o 419 miliard na 1,2 bilionu korun. Částka, o kterou burza zmohutněla, je velká zhruba jako polovina státního rozpočtu a dnes by stačila na opravu milionu panelových bytů.

Fenomén ČEZ
Celou půlku nárůstu zajistil polostátní energetický gigant ČEZ, který se tento týden zařadil mezi tři středoevropské firmy s nejvyšší tržní hodnotou. Jeho akcie nyní stojí dohromady 317 miliard korun, cennější už jsou v regionu jen rakouské Bank Austria Creditanstalt a ÖMV.

ČEZ nahrávají vstřícná rozhodnutí politiků, firemní strategie i trh. "Myslím, že akcionáři oceňují i to, že při akvizicích nepřeplácíme. A pomáhá nám také růst cen elektřiny," říká šéf ČEZ Martin Roman. Podle něj o vstřícnosti politiků k jeho firmě nelze mluvit.

Vládní rozhodnutí o exkluzivitě ČEZ při privatizaci Severočeských dolů má podle něj logiku: "Kdo jiný by měl doly kupovat než firma, která od nich bere 80 procent produkce?"

Vůbec nejvýrazněji posílily v posledním roce akcie Českomoravských dolů ze skupiny OKD. Dolům patří nejvýnosnější šachta revíru - ČSA - ale v ceně se odrážejí i spekulace spojené s povinným odkupem akcií a loňské rekordní zisky v hornictví.

Některé akcie toto léto cenově "těží" z boomu vyvlastňování menšinových akcionářů, po kterém několik titulů zmizí z trhu. Jejich cena roste spekulativně. Majoritní akcionáři si podle nového zákona mohou skoupit zbytky do 100 procent za pro ně příhodných podmínek. - více zde

Slušně mohli investoři v posledních dvanácti měsících vydělat fakticky na všech hlavních akciích. S nimi se svezli také statisíce lidí, kteří investují do akciových podílových fondů. Ty v posledním půlroce zvedly výnosy na tři až 16 procent.

I když analytici důrazně radí neřídit se při koupi akcií pohledem do minulosti, v podstatě souhlasí s nákupem těch akcií, které dosud rostly. Sází na ně i Tibor Bokor z makléřské společnosti Wood & Company.

"ČEZ se ještě nevyčerpal, vyrábí elektřinu relativně levně, zatímco ceny v Evropě jsou vyšší a časem se všude vyrovnají. Bezpečný nákup vidím do 595 korun za akcii," radí. Ve čtvrtek se její cena pohybovala kolem 525 korun. Doporučuje také cenné papíry Zentivy a Unipetrolu.

Analytik Raiffeisen Bank Jindřich Svátek v této chvíli doporučuje k nákupům akcie Komerční banky. "Čekám, že s růstem ekonomiky poroste i poptávka po úvěrech," vysvětluje.

Riziko však vidí v krocích antimonopolního úřadu proti výši poplatků bank. Experti vůbec čekají, že si banky polepší, jakmile se opět zvednou úrokové sazby. To by však mohlo být nejdříve až příští rok.

Kupovat akcie je však vždy rizikovější než sázet například na státní dluhopisy. České akcie jsou citlivé nejen na vývoj přímo ve firmách, ale jejich cenou hýbá i dění ve velkých státech.

Čtěte také

• Firmě ČEZ pomáhá vláda i vývoj na trhu - ZDE
• Další investiční zpravodajství na akcie.idnes.cz - ZDE
Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz