Letos platíme státu na daních méně než loni a podle odhadů bude tento trend pokračovat i příští rok. Ilustrační foto

Letos platíme státu na daních méně než loni a podle odhadů bude tento trend pokračovat i příští rok. Ilustrační foto

Češi letos vydělávají 158 dnů na stát, 208 na sebe

  • 68
Češi budou letos na stát pracovat 158 dnů. Od soboty jdou všechny výdělky do jejich peněženky. Den daňové svobody, pomyslná hranice oddělující, co platí občané do státní kasy a co jim zůstane, vychází na 7. června. To je o tři dny dříve než před rokem, uvádějí výpočty Liberálního institutu.

Pokud by každý Čech chtěl zaplatit veškeré své odvody státu předem a v plné výši, musel by tak v průměru činit právě do 6. června. Pak už jsou vydělané peníze jen jeho.

Výpočet Dne daňové svobody vychází z odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a umožňuje porovnat Česko s dalšími zeměmi. Nejvíce o penězích občanů rozhoduje vláda ve Švédsku, kde si tento "den" občané připomenou až 14. července. Státu platí hodně i Francouzi, a to až do 12. července.

Vývoj dne daňové svobody
 Rok  Datum
 2000  6. červen
 2001  7. červen
 2002  11. červen
 2003  12. červen
 2004  15. červen
 2005  14. červen
 2006  14. červen
 2007  11. červen
 2008  7. červen

Naopak méně než v Česku odvedou do státní pokladny Slováci. Ti přestali na stát vydělávat už 11. května. Den daňové svobody se slaví dřív než v Česku i v USA nebo Austrálii.

. Den daňové svobody

Takzvaný Den daňové svobody určuje podle svých výpočtů Liberální institut. A to tak, že dá do poměru veřejné výdaje a hrubý domácí produkt.

Metodika Liberálního institutu však pro výpočet daňové hranice není jediná. Jinou používá společnost Patria Finance. Jedná se o metodologii Tax foundation, která poměřuje celkové daňové příjmy s čistým národním důchodem. Oproti propočtům Liberálního institutu zohledňuje fakt, že část důchodu putuje zahraničním firmám a investorům. Takto vypočtený Den daňové svobody je letos později, a to 20. června. I v tomto případě se bude slavit o tři dny dříve než loni. Příští rok by se měl dále posunout k začátku roku, hlavně díky snížení daní firem. Patria ho odhaduje na  14. červen.

Den daňové svobody poprvé Liberální institut vyhlásil v roce 2000. Nejdéle Češi na stát vydělávali v roce 2004, nejkratší dobu právě před osmi lety.

Menší daně
Jak daleko je Den daňové svobody od začátku roku, odráží i hospodaření státu s rozpočtem. "Dřívější letošní datum je důsledkem toho, že daňové příjmy rostou pomaleji než naše ekonomika. Mírně se oproti loňskému roku snížila daňová zátěž, proto se tato hranice posunula blíž k začátku roku," řekl iDNES.cz hlavní ekonom společnosti Patria David Marek.

Dodal, že v konečném důsledku je to pozitivní fakt, protože vysoké daně představují "ekonomické zlo".