Státní podnik ČEPS dokončil nákup a převzetí společnosti NET4GAS Holdings, která v Česku provozuje rozsáhlý systém plynovodů a předávacích stanic. Obchod potvrdily tuzemské i evropské regulační úřady, v pondělí obě strany podepsaly převodní listiny. Za zadluženou společnost zaplatí ČEPS pět miliard korun, konečná suma však bude záviset na hospodaření podniku a splnění nastavených ekonomických parametrů.
NET4GAS provozuje 4 000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic včetně tří na hranicích. Firmu NET4GAS Holdings dosud napůl vlastnilo konsorcium společností Allianz Infrastructure Luxembourg a Borealis Novus Parent. Akvizici financuje společnost ČEPS z vlastních disponibilních zdrojů. Firmu převzal celou včetně jejího vedení a zaměstnanců.
Zaplatí až pět miliard. Státní ČEPS koupil provozovatele plynovodu NET4GAS |
Sjednaná kupní cena je složena ze dvou částí. První ve výši tří miliard Kč byla uhrazena 11. prosince po podpisu převodních smluv. „Druhou část ČEPS zaplatí v případě splnění ekonomických výkonnostních parametrů NET4GAS ve dvou splátkách, a to do výše maximálně 2 miliard Kč. Transakce bude hrazena převážně z vlastních zdrojů ČEPS, a.s., v kombinaci s cizími zdroji, v závislosti na aktuálním stavu operativního cash flow společnosti,“ uvedl Martin Durčák, předseda představenstva ČEPS, a.s.
Plyn bude klíčový
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) zdůrazňuje, že plyn bude v příštích letech při plánovaném odklonu od uhlí hrát významnou roli v tuzemském energetickém mixu. „V příštích letech očekáváme nárůst jeho spotřeby o 25 až 50 procent, a proto je investice státu do firmy NET4GAS velmi zásadním krokem k posílení energetické bezpečnosti,“ dodává.
„Stabilní firma NET4GAS je podmínkou pro přepravu plynu přes naše území i další rozvoj plynárenské soustavy. Vzhledem k tomu, že zemní plyn bude v následujících letech hrát významnou roli v rámci procesu dekarbonizace energetiky, je potřeba zajistit stabilní budoucí vývoj firmy,“ řekl ministr.
KOMENTÁŘ: Je čas na léčbu plynárenství, stát by měl převzít Net4Gas i zásobníky |
Nákup NET4GAS Holdings prostřednictvím provozovatele přenosové soustavy schválila vláda letos 27. září. Spojení povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže 29. listopadu a o den později uzavřelo přezkum také Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise. Převodní listinu podepsali zástupci obou společností v pondělí.
Nákup kritizuje opozice
Nákup NET4GAS v minulých týdnech kritizovala opozice i někteří energetici. Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je akvizice hazardem pro stát. Upozornil, že firma je vysoce zadlužená a investice se v budoucnu nevrátí.
Teplárenské sdružení ČR v minulých dnech v reakci na zvýšení regulované složky energie pak uvedlo, že cena za NET4GAS bude ve skutečnosti vyšší. Energetický regulační úřad podle tepláren přenesl na zákazníky neuhrazené faktury ruského Gazpromu vůči firmě NET4GAS, což podle sdružení navýšilo regulovanou část ceny plynu o deset procent. NET4GAS mimo jiné eviduje pohledávku kolem 70 miliard korun u ruské firmy GAZPROM Export, která přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.
NET4GAS je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.
Plyn zůstane významnou částí energetického mixu, shodují se odborníci |
Podle ministerstva dosáhla NET4GAS mezi lety 2015 a 2022 celkového zisku po zdanění 27,7 miliardy korun. Kromě toho společnost eviduje finanční aktiva ve výši 6,8 miliardy korun, zároveň má ale vydané dluhopisy za 18,5 miliardy korun a úvěry 14,5 miliardy korun s termínem splatnosti mezi lety 2025 a 2028. Finanční situace firmy se zhoršila poté, co firma GAZPROM Export přestala platit za nasmlouvaný tranzit plynu přes ČR.
Budoucnost je nejistá
V minulosti přepravovala soustava společnosti NET4GAS okolo 45 miliard m3 zemního plynu ročně v roce 2021, z toho přibližně 8 miliard m3 pro domácí spotřebu. Na ruskou agresi proti Ukrajině navázalo snížení přepravy plynu přes Českou republiku. V roce 2022 klesl objem přepravovaného plynu na 27 miliard m3, v roce 2023 pak průměrný měsíční objem přepravy klesl o dalších přibližně 70 procent.
„Vidíme velký potenciál pro opětovné budoucí navýšení objemu přepravovaného plynu přes české území. Rusko stále zásobuje státy na východ od nás velkými objemy dodávek plynu přes Ukrajinu, kontrakt na přepravu tohoto plynu přes území Ukrajiny však vyprší již v příštím roce a jeho obnovení není vůbec jisté. Česko by pak opět hrálo velkou roli v přepravě plynu do států východní Evropy,“ popisuje ministr Síkela s tím, že dalším důvodem možného navýšení přepravy plynu přes Českou republiku by mohly být budoucí dodávky vodíku z Ukrajiny do Česka či do Německa.
Plynovody společnosti NET4GAS by se podle Síkely mohly stát součástí takzvaného Středoevropského vodíkového koridoru, který by mohl v budoucnu sloužit k přepravě až 15,6 miliardy kubíků plynu ročně. Uskutečnění tohoto projektu by umožnilo naplnit záměr ČR být i v oblasti vodíku významnou tranzitní zemí.