Česká elektřina paradoxně patří v rámci EU mezi nejlevnější. Ilustrační foto

Česká elektřina paradoxně patří v rámci EU mezi nejlevnější. Ilustrační foto | foto: David Votruba, iDNES.cz

Ceny proudu trápí Čechy. Právem

  • 182
Účty za elektřinu, které platí Češi, jsou jedny z nejvyšších v Evropské unii. A to i přesto, že samotná cena elektřiny v přepočtu na eura patří na chvost žebříčku evropských zemí.

ČTĚTE TAKÉ:
ČEZ zdražil a zvedl zisk, regulátoři jsou v klidu

"Lze říct, že elektřina je pro české domácnosti o něco dražší než v Německu," upozornila Kateřina Dobešová ze společnosti PA Consulting, která zpracovala studii o cenách a liberalizaci trhu s elektřinou v Česku.

Výpočet vychází z ukazatele standardu kupní síly, který odráží hodnotu měny a ceny zboží v dané zemi. Podle tohoto propočtu jsou na tom s cenami proudu absolutně nejhůře v Evropské unii domácnosti na Slovensku, Česko zaujímá šesté místo. Po nás jsou Litevci a poté teprve Němci.

V prostém přepočtu z eur na koruny však patří česká elektřina mezi nejlevnější, z 25 zemí je až na devatenáctém místě. Zatímco česká rodina zaplatí v průměru ročně za proud 7700 korun, německá domácnost při stejné spotřebě při přepočtu na koruny přes 14 tisíc.

Levnější proud by si prý přál i šéf elektrárenské firmy ČEZ Martin Roman. "Ale to samé je s benzinem, který je také relativně drahý. Není to naše rozhodnutí, takový je trh," říká.

Pro ČEZ je podle Romana důležitá samotná cena elektřiny, a ta je pro české domácnosti "jedna z nejlevnějších v Evropě". ČEZ má na trhu s elektřinou podíl zhruba sedmdesát procent a loni vydělal rekordních 17 miliard korun. Ceny elektřiny jsou "odpovídající" i podle Energetického regulačního úřadu.

Změna dodavatele přinese minimální úspory
Domácnost, která by chtěla při velkých účtech za proud ušetřit, má od ledna možnost přejít k jinému dodavateli. Ze studie PA Consulting však vyplývá, že se to nevyplatí.

"Změnou dodavatele elektřiny mohou domácnosti uspořit jen desítky až stovky korun za rok, záleží na výši roční spotřeby. Cena samotné, takzvané silové elektřiny, která má největší vliv na její konečnou výši, se totiž u jednotlivých dodavatelů liší jen minimálně," říká Dobešová.

Velkými dodavateli proudu jsou kromě ČEZ ještě Pražská energetika v hlavním městě a E.ON působící na jihu země. Například domácnost s velkou spotřebou elektřiny, která má dům s přímotopy a ročně platí kolem padesáti tisíc korun, by výměnou dodavatele ze skupiny ČEZ za Pražskou energetiku ušetřila asi 1200 korun a zhruba tisícikorunu při odchodu k E.ON.

Naopak pražská domácnost s nejrozšířenější nižší spotřebou v tarifu D02 by ušetřila za rok zhruba 240 korun při odchodu k ČEZ nebo E.ON. "Nejsme spokojeni, jak trh s elektřinou pro domácnosti funguje. Zásadním problémem je, že není příliš z čeho vybírat," připustil předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt.

Lidé si nyní i podle něj mohou vybrat v podstatě jen mezi ČEZ, Pražskou energetikou a E.ON, ale samy tyto firmy se nijak nesnaží zákazníky z řad domácností přetahovat. "Skoro to vypadá, jako když se domluvily," říká Fiřt.

To však firmy odmítají. Například ČEZ přijal zhruba desítku nových domácností a zhruba tři stovky mu odešly. Podle mluvčího Ladislava Kříže to však byli výhradně zaměstnanci Pražské energetiky, kteří mají ve své firmě levnější zaměstnaneckou sazbu.

"Opravdu tuhý boj se v poslední době vede o dodávky pro průmyslové podniky. Náklady, které bychom museli vydat na získání domácností, jsou však mnohem vyšší než potenciální zisky. Navíc je známá zkušenost z Německa, že většina firem, která se do boje o domácnosti pustila, do dvou let zkrachovala," říká Kříž.

Podobný názor má i Pražská energetika. "Neplánujeme žádné masivní oslovování dalších domácností. Obsluha zákazníků mimo naše území je mimořádně náročná a vzhledem k jejich malému odběru se to prakticky nevyplácí," říká mluvčí firmy Petr Holubec.

O domácnosti jako zákazníky nejeví zájem ani nezávislí obchodníci. "Nemáme pro ně žádnou efektivní nabídku. Podle propočtů, které máme, bychom museli získat alespoň sto tisíc domácností, aby se to vyplatilo," uvedl Jiří Michalík ze společnosti Morava-Chem.

ERÚ: lidé nemají informace
Pokud se však i přes poměrně nízkou úsporu domácnost rozhodne dodavatele změnit, čeká ji administrativní martyrium.

"Spočítal jsem si, že kdybych přešel od ČEZ k E.ON, ušetřil bych dva tisíce za rok. Uzavření nové smlouvy, které bych údajně navíc musel mít dvě, mi ale připadalo tak složité, že jsem to vzdal," říká majitel domu s přímotopy Miroslav Boháč.

Ke stejnému závěru došla i studie PA Consulting. "Zorientovat se v celém procesu změny dodavatele je pro zákazníka neuvěřitelně složité," říká Dobešová.

Regulační úřad si stěžuje na call centra velkých firem. "Lidé v call centrech nedokážou vysvětlit, co by měl zákazník dělat, často dokonce dostává nepravdivé informace, které ho od dalších kroků odradí," tvrdí Fiřt.

Úřad je však přesvědčen, že domácnosti nakonec budou mít více možností dodavatele změnit, protože některé firmy podle Fiřta nabídky domácnostem připravují.

Během letošního roku chce navíc úřad získat nabídky všech dodavatelů a spustit na svých webových stránkách cenový automat. Do něho by zájemce o změnu dodavatele zadal své údaje o spotřebě a automat by mu dal na vybranou z několika nabídek.

Kolik stojí elektřina

Země Cena elektřiny v PPS/100 kWh
1. Slovensko 20,15
2. Portugalsko 16,00
3. Lotyšsko 14,10
4. Itálie 13,88
5. Maďarsko 13,49
6. Česká republika 12,07
7. Litva 11,88
8. Německo 11,83
9. Slovinskoi 11,08
10. Lucembursko 10,5
11. Polsko 10,45
12. Belgie 10,38
13. Nizozemí 9,96
14. Irsko 9,50
15. Španělsko 9,50
16. Kypr 9,43
17. Velká Británie 9,34
18. Estonsko 9,33
19. Rakousko 8,71
20. Malta 8,40
21. Francie - Paříž 8,20
22. Řecko 7,42
23. Finsko 6,89
24. Švédsko 6,79
25. Dánsko 6,75
Zdroj: PA Consulting, * PPS (standard kupní síly) je uměle vytvořená měnová jednotka. Používá se při mezinárodních srovnáních. Je vypočtena jako podíl hodnoty v národní měně a příslušné parity kupní síly