Realitní kanceláře zaznamenaly zdražení. Týká se to hlavně Ústí

Realitní kanceláře zaznamenaly zdražení. Týká se to hlavně Ústí | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Ceny bytů v Ústeckém kraji rychle rostou

Kdo chtěl v roce 2002 koupit byt, neudělal to a ke koupi se rozhodl až letos, zaváhal a prodělal. Právě v Ústí nad Labem zaznamenaly ceny bytů nejvyšší nárůst v republice. Starší byt 3+1 o 68 metrech čtverečních se v Ústí před čtyřmi roky prodával průměrně za 257 tisíc, loni už za 444 tisíc korun.

A ceny ještě půjdou vzhůru. Vyplývá to z dlouhodobého průzkumu cen bytů Institutu regionálních informací.

„V posledním období tady ceny výrazně vzrostly a trend i nadále pokračuje. Svědčí to o tom, že po letech stagnace se z Ústí začíná stávat významné regionální centrum na důležité spojnici Praha - Berlín,“ komentuje ceny Milada Kadlecová z uvedeného institutu.

Podobně, i když mírněji, rostly ceny bytů i v dalších krajských centrech srovnatelných s Ústím - v Olomouci, Pardubicích nebo Ostravě.

I tak jsou ale ceny bytů v Ústí i dalších městech kraje nejnižší v republice. „Z hlediska cen bytů i tržního nájemného patří Ústí k nejlevnějším krajským městům,“ potvrzuje Kadlecová.

Vývoj cen bytů sledujte na CENYBYTU.IDNES.CZ

Například v Liberci přišel byt uvedené velikosti vloni v listopadu na 857 tisíc korun, tedy o více než čtyři sta tisíc víc než v Ústí. V hlavním městě stál srovnatelný byt 1,8 milionu, přes milion také ve většině dalších krajských měst.

„Ceny bytů v Ústí skutečně vzrostly, ale jejich cena může ještě stoupat, protože jsou v porovnání se zbytkem Česka na nejnižší úrovni,“ míní majitelka ústecké realitní kanceláře Aknel Jana Hynlová. „Další růst lze očekávat v souvislosti s dostavbou dálnice. Koupi bytu v Ústí a v menší míře i v Teplicích a Mostě lze považovat za dobrou střednědobou investici,“ dodává.

Podle dlouhodobého šetření Institutu regionálních informací patří ceny v šesti bývalých okresech regionu mezi osm nejlevnějších v republice. Nejlevněji lze pořídit byt v pánevních městech Mostě a Chomutově.

„Most je bezkonkurenčně nejlevnějším statutárním městem. Příčinou je především jeho historický vývoj v posledním půlstoletí, značné množství panelových bytů a nízký ekonomický potenciál. Růst nabídkových cen bytů i tržního nájemného letos pokračuje. V prvním čtvrtletí jsme v Ústí zaznamenali desetiprocentní zvýšení cen starších bytů,“ konstatuje Kadlecová.

Úplně jiná situace než v ostatních regionech kraje panuje na Litoměřicku. Zatímco srovnatelný starší byt 3+1 stál vloni v Mostě 244 tisíc korun, v Litoměřicích je to 700 tisíc.

„Litoměřice vytrvale zlepšují svou pozici v atraktivitě bydlení a díky dobrému dopravnímu napojení se pomalu začínají přiklánět víc ke středním Čechám než k severním,“ míní Kadlecová. I litoměřické byty ale patří v Česku mezi ty levnější.

Rostou i ceny pozemků
Podobně jako ceny bytů patří i ceny stavebních parcel v severních Čechách k nejlevnějším. Za sto padesát metrů čtverečních pozemku pro bytové domy zaplatil investor v Ústí vloni průměrně 563 tisíc korun. Je to o 234 tisíc více než před čtyřmi roky a opět nejméně mezi krajskými městy.

Absolutní rozdíly v cenách jsou v tomto případě ještě markantnější. „Pozemek o stejné výměře stál v Praze přes sedm milionů, v Brně a Hradci kolem tří milionů korun,“ uvádí Kadlecová. V ostatních krajských městech, kromě Ostravy a Opavy, byla cena okolo 2,5 milionu korun.

Na vysokém růstu cen se v posledních čtyřech letech podílela především nálada před vstupem do Evropské unie, která zvedla ceny v této kategorii nemovitostí o celou čtvrtinu. Vloni téměř ve všech krajských městech cena pozemků klesla, s výjimkou Ústí, Liberce a Olomouce.

Rozdíl v nájmech
Na severu Čech se také pomalu rozevírají nůžky mezi regulovaným a tržním nájemným, i když rozdíl mezi nimi stále není tak vysoký jako ve zbytku republiky.

V Mostě je regulované nájemné 14 korun a v Chomutově 15 korun za metr čtvereční, což představuje takzvaný čistý nájem okolo tisícovky měsíčně.

„Tržní nájemné je tady přibližně 40 korun za metr čtvereční,“ říká Kadlecová. Co vyhovuje nájemníkům, nemusí vyhovovat majitelům nemovitostí, kteří do jejich koupě investovali a nyní je pronajímají. Například v Teplicích je tržní nájemné jen dvakrát vyšší než nájem regulovaný, v Mostě dva a půlkrát a v Ústí a Děčíně třikrát.

V okolí Prahy nájemníci v bytech s tržním nájemným platí pětkrát i šestkrát vyšší částku, než lidé bydlící v „regulovaných“ bytech.

,