stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ceny bytů v Praze výrazně klesly

  • 88
Byt, který stál ještě nedávno zhruba devět set tisíc korun, můžete nyní pořídit i o sto tisíc levněji. Na tom má zásluhu především menší poptávka a s ní související pokles cen. Nejdůležitější roli při výběru nemovitosti hrají dobrá lokalita, dopravní dostupnost a to, v jakém stavu nemovitost je.

Podle realitních odborníků je nyní ideální období ke koupi bytu. Ceny bytů šly totiž dolů. "Prázdniny jsou vhodným obdobím pro kupující. Mohou si vybírat ze širší nabídky a někteří prodávající jsou navíc ochotnější k případnému snížení ceny," tvrdí Petr Vosmík z Českomoravské realitní.

S menší poptávkou po nemovitostech může klesat i jejich cena. Kdo chce totiž svůj byt přes léto co nejrychleji prodat, musí snížit i jeho cenu. Ceny bytů tak mohou v letních měsících klesnout až o třicet procent, stejně jako ceny rodinných domů.

Lidé, kteří prodávají byt, čekají, že ho prodají zhruba za dva až pět měsíců. Podle zkušenosti Jaroslava Hluchého ze společnosti Realitní svět by ho tedy neměli dávat k prodeji o prázdninách, protože by se mohlo stát, že za celé dva měsíce o byt nikdo neprojeví zájem.

"To je přesně ta situace, kdy majitel s prodejem pospíchá, a když ho nemůže udat, raději sníží cenu. To je zas ideální pro nakupující, protože mají větší výběr bytů s nízkými cenami," říká Jaroslav Hluchý.

Prázdniny - pro realitky mrtvé období
Pokud prodávající nechce cenu snížit, musí počítat s tím, že prodej bude trvat o něco déle. Podle zkušeností realitních společností nakonec majitel s cenou dolů jde. V létě klesá i počet zájemců o nákup nemovitostí. Největší nezájem zažívají realitní kanceláře vždy od června do srpna. "Potenciální zájemci totiž nechtějí nic řešit a raději jedou na dovolenou. Podobné je to i kolem Vánoc," řekl Jaroslav Hluchý.

Na prodeji bytů a domů se podle něj podepisuje například i počasí. "Málokdo by se chtěl stěhovat například v mrazech, a když padá sníh. Raději tedy volí jarní a podzimní měsíce." Lidé však, podle jeho slov, zase chtějí mít dům či byt koupený ještě před prázdninami, aby například děti začaly od začátku školního roku chodit do školy už v místě nového bydliště.

"Když jsou například extrémně teplé, nebo naopak chladné dny, lidé ruší prohlídky nemovitostí a odkládají je na přijatelnější počasí," dodal Hluchý.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

O co je však zájem celoročně, jsou byty v dobré a žádané lokalitě. "To je například centrum metropole. Zde jdou byty rychle na odbyt, ať je léto, nebo zima," dodává Hluchý. Výrazný pokles zájmu je podle Petra Vosmíka o prázdninách vidět i u pronájmu bytů. Zájem o pronájmy však každoročně prudce roste na konci srpna, a to v souvislosti se zahájením školního roku.

O paneláky není zájem
V posledních letech stále více upadá zájem o koupi bytu například v panelových domech. Lidé si totiž raději připlatí za byt v nové zástavbě, než aby šli do paneláku. "Pokud si někdo chce koupit byt, raději půjde do menšího v novostavbě než do většího v panelovém domě. Paneláky jsou totiž už třeba třicet let staré a pro mnohé neosobní," řekl realitní odborník Jiří Felix.

Nejčastějším klientem realitních společností je v současné době mladý, zhruba třicetiletý manželský pár. "Největší zájem v Praze je o byty dva plus jedna v cihlovém domě do osobního vlastnictví, do dvou a půl milionu korun. Pokud jde o rodinné domy, tak tady se požadovaná cena pohybuje do pěti milionů korun," vysvětlil Jaroslav Hluchý ze společnosti Realitní svět.

Metro zvyšuje ceny
Pro většinu zájemců je nejdůležitější, v jaké lokalitě byt či dům leží, a jestli je blízko městská hromadná doprava. "Prosek nikdy nebyl vyhledávaným místem k bydlení. Když se tam ale začalo stavět metro, začala stoupat i cena bytů v jeho okolí. Stejné je to i v Ládví nebo třeba na Barrandově," vysvětlil Hluchý.

Ceny bytů například na sídlištích však ovlivňují stavby nových domů. Když například třípokojový byt na sídlišti v Praze 4 po rekonstrukci stojí nyní milion a půl a v jeho blízkosti se staví nový bytový komplex, musí jeho majitel jít s cenou dolů, aby ho vůbec prodal.

"Pokud stejně velké byty v paneláku a v novostavbě budou stát stejně, nemá majitel panelového bytu moc velkou šanci, že by ho prodal. Každý raději půjde do novostavby," dodal Hluchý.

Nejdražší je Praha 1 a Praha 6
V poslední době si lidé kupují i byty v domech, které ještě nejsou hotovy. Velký zájem je například o byty na Slunečním náměstí v Praze 13. Zde začala výstavba domu s celkem 166 byty. Zájemci zde seženou například dvoupokojový byt i s garáží za milion pět set tisíc korun. Byt s jednou místností i s garáží je pak přijde na devět set tisíc korun.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Mezi nejoblíbenější, ale zároveň nejdražší byty v Praze patří již delší dobu hlavně střed metropole. "Nejdražší byty jsou hlavně v centru, ale také zároveň v Praze 6. Například na Hanspaulce," uvedl Jiří Říha ze společnosti Reality Praha.

Podle něj se zvyšuje zájem o nákup nemovitostí také proto, že banky nabízejí výhodné hypotéky. "Lidé se už nebojí vzít si na bydlení úvěr. Je to dáno hlavně tím, že banky u nás jsou již pružnější," vysvětlil Říha.

Dalším důvodem je fakt, že vlastnit nemovitost je výhoda. "Byt vám může někdo vykrást, ale nemůže jej vytunelovat. Po všech pádech bank a investičních fondů berou nemovitost jako velkou jistotu," tvrdí realitní odborník Felix.

Kolik stojí levný byt?
* Praha 4 (Opatov, Háje, Chodov, Krč)
1+KK od 840 000 korun
2+KK od 1 050 000 korun
3+KK od 1 300 000 korun
* Praha 9 (Letňany, Prosek)
1+KK od 800 000 korun
2+KK od 1 000 000 korun
3+KK od 1 250 000 korun
* Praha 6 (Řepy)
1+KK od 900 000 korun
2+KK od 1 100 000
3+KK od 1 400 000 korun
* Praha 10 (Horní Měcholupy, Petrovice)
1+KK od 800 000 korun
2+KK od 1 000 000 korun
3+KK od 1 250 000 korun