Je to jak Hlava XXII, říká o komunikaci s úřadem zájemce o novou penzi

  8:28aktualizováno  8:28
"Je zvláštní, jak jsou některé úřady schopny v roce 2012 nesrozumitelně komunikovat s lidmi," stýská si pětatřicetiletý muž, který by rád vstoupil do druhého pilíře důchodového systému. Vysokoškolsky vzdělanému Pražanovi vadí, že se v dokumentu, který dostal poštou od Specializovaného finančního úřadu, nelze pořádně vyznat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Inženýr, který nechtěl uvést své jméno, na potíže narazil v okamžiku, kdy šel svému zaměstnavateli oznámit, že vstupuje do druhého pilíře. To je nový způsob spoření na penzi, do kterého člověk odvádí 2 procenta ze mzdy a stát přidá 3 procenta z povinných odvodů.

Ve formuláři, který mu firma dala vyplnit, totiž stálo, že má uvést den, kdy jeho registrace nabyla právní moci.

Oznámení poplatníka o účasti na důchodovém spoření

Oznámení poplatníka o účasti na důchodovém spoření

Rozhodnutí o registraci smlouvy

Rozhodnutí o registraci smlouvy

V rozhodnutí Specializovaného finančního úřadu, který spravuje Centrální registr smluv účastníků důchodového spoření (2. pilíře), však tato informace k nalezení není. V nejdůležitějším vytučněném odstavci je jen poučení o tom, že "smlouva je zaregistrována s účinností k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém rozhodnutí nabylo právní moci", a odkaz na devátý odstavec paragrafu 9 zákona o důchodovém spoření. 

Hlava XXII

Je protiválečný román amerického spisovatele Josepha Hellera, který popisuje absurditu vojny a války.

Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může být propuštěn z armády, jestliže dokáže, že je blázen, a požádá o propuštění. Pokud ale o takové propuštění požádá, je jasné, že se jen snaží vojně vyhnout, protože opravdový blázen by si neuvědomoval, že bláznem je. Propuštěn tedy nebude.

Výraz HLAVA XXII se od té doby vžil pro označení absurdní situace, kterou nelze rozumně vyřešit.

I když člověk nelení a příslušný paragraf zákona si na internetu vyhledá (v plném znění zde), nijak mu to nepomůže. O nabytí právní moci se totiž další podrobnosti nedozví, jen si znovu přečte to, co už četl ve vytučněném odstavci.

"Po tomto kolečku jsem si připadal, že čtu Hlavu XXII, a rozhodl jsem se zkontaktovat toho, kdo mi dokument poslal, aby mi s datem nabytí právní moci pomohl. Zde nastal druhý problém: na rozhodnutí úřadu nebyl žádný e-mail ani telefon," podivuje se muž.

Návod pro nahlášení smlouvy a zavedení plateb II. pilíř

"Překvapilo mě, jak je možné, že státní úřad komunikuje tak odlidštěně. Při troše dobré vůle by se dalo rozhodnutí napsat tak, aby bylo jasné, kdy nabude právní moci. Že má dokument obsahovat telefon, e-mail či internetový odkaz, snad není třeba zdůrazňovat," dodává s tím, že jednání úřadu je ve velkém kontrastu se způsobem, jakým komunikují v této věci soukromé firmy (v tomto případě penzijní fondy), jejichž informace pro něj přehledné byly (viz obrázek).

Úřad kostrbatou komunikaci připouští

Specializovaný finanční úřad, který spravuje Centrální registr smluv, připouští, že komunikace nemusí být z jeho strany zcela čitelná. Hájí se však tím, že okamžik nabytí právní moci nemůže v první komunikaci uvádět, protože ta nastává až v okamžiku, kdy rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření dostanou obě strany, tedy konkrétní zájemce i penzijní společnost.

"Vzhledem k tomu, že penzijní společnosti musí mít zřízenou datovou schránku, lze předpokládat, že datem nabytí právní moci bude den, kdy si rozhodnutí o registraci fakticky převezme budoucí účastník důchodového spoření či desátým dnem po vložení výzvy k vyzvednutí zásilky," vysvětluje mluvčí úřadu Petra Homolová.

Jakmile úřad ví, kdy obě strany rozhodnutí dostaly, zasílá jim oběma vyrozumění o nabytí právní moci. Za zaměstnavatelem tak má jít zájemce o spoření až po tomto druhém oznámení. "Proč se informaci o tom, že mám počkat s vyplňováním formuláře u zaměstnavatele na nějaké druhé oznámení, nedozvím už z první komunikace s úřadem?" diví se čtenář.

"Zvažujeme, že bychom do první korespondence vkládali lístek s tímto upozorněním," reaguje Homolová. Konkrétní e-mail či telefon na člověka, který rozhodnutí zasílá, však úřad do dokumentu vkládat nehodlá. Jednak kvůli tomu, že kvůli ochraně osobních údajů nemůže poskytovat některé údaje po telefonu či e-mailu, a také kvůli tomu, že nechce přetěžovat konkrétní úředníky obecnými dotazy na spoření.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Místo váhy velikost. Pošta změní způsob oceňování balíků

Česká pošta. Předvánoční provoz v malešické třídírně.

Česká pošta od března změní výpočet ceny posílaných balíků. Namísto hmotnosti se bude nově určovat podle velikosti....

Najdete na iDNES.cz