Je to jak Hlava XXII, říká o komunikaci s úřadem zájemce o novou penzi

  8:28aktualizováno  8:28
"Je zvláštní, jak jsou některé úřady schopny v roce 2012 nesrozumitelně komunikovat s lidmi," stýská si pětatřicetiletý muž, který by rád vstoupil do druhého pilíře důchodového systému. Vysokoškolsky vzdělanému Pražanovi vadí, že se v dokumentu, který dostal poštou od Specializovaného finančního úřadu, nelze pořádně vyznat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Inženýr, který nechtěl uvést své jméno, na potíže narazil v okamžiku, kdy šel svému zaměstnavateli oznámit, že vstupuje do druhého pilíře. To je nový způsob spoření na penzi, do kterého člověk odvádí 2 procenta ze mzdy a stát přidá 3 procenta z povinných odvodů.

Ve formuláři, který mu firma dala vyplnit, totiž stálo, že má uvést den, kdy jeho registrace nabyla právní moci.

Oznámení poplatníka o účasti na důchodovém spoření

Oznámení poplatníka o účasti na důchodovém spoření

Rozhodnutí o registraci smlouvy

Rozhodnutí o registraci smlouvy

V rozhodnutí Specializovaného finančního úřadu, který spravuje Centrální registr smluv účastníků důchodového spoření (2. pilíře), však tato informace k nalezení není. V nejdůležitějším vytučněném odstavci je jen poučení o tom, že "smlouva je zaregistrována s účinností k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém rozhodnutí nabylo právní moci", a odkaz na devátý odstavec paragrafu 9 zákona o důchodovém spoření. 

Hlava XXII

Je protiválečný román amerického spisovatele Josepha Hellera, který popisuje absurditu vojny a války.

Název díla je odvozen podle vojenského paragrafu XXII, který říká, že voják může být propuštěn z armády, jestliže dokáže, že je blázen, a požádá o propuštění. Pokud ale o takové propuštění požádá, je jasné, že se jen snaží vojně vyhnout, protože opravdový blázen by si neuvědomoval, že bláznem je. Propuštěn tedy nebude.

Výraz HLAVA XXII se od té doby vžil pro označení absurdní situace, kterou nelze rozumně vyřešit.

I když člověk nelení a příslušný paragraf zákona si na internetu vyhledá (v plném znění zde), nijak mu to nepomůže. O nabytí právní moci se totiž další podrobnosti nedozví, jen si znovu přečte to, co už četl ve vytučněném odstavci.

"Po tomto kolečku jsem si připadal, že čtu Hlavu XXII, a rozhodl jsem se zkontaktovat toho, kdo mi dokument poslal, aby mi s datem nabytí právní moci pomohl. Zde nastal druhý problém: na rozhodnutí úřadu nebyl žádný e-mail ani telefon," podivuje se muž.

Návod pro nahlášení smlouvy a zavedení plateb II. pilíř

"Překvapilo mě, jak je možné, že státní úřad komunikuje tak odlidštěně. Při troše dobré vůle by se dalo rozhodnutí napsat tak, aby bylo jasné, kdy nabude právní moci. Že má dokument obsahovat telefon, e-mail či internetový odkaz, snad není třeba zdůrazňovat," dodává s tím, že jednání úřadu je ve velkém kontrastu se způsobem, jakým komunikují v této věci soukromé firmy (v tomto případě penzijní fondy), jejichž informace pro něj přehledné byly (viz obrázek).

Úřad kostrbatou komunikaci připouští

Specializovaný finanční úřad, který spravuje Centrální registr smluv, připouští, že komunikace nemusí být z jeho strany zcela čitelná. Hájí se však tím, že okamžik nabytí právní moci nemůže v první komunikaci uvádět, protože ta nastává až v okamžiku, kdy rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření dostanou obě strany, tedy konkrétní zájemce i penzijní společnost.

"Vzhledem k tomu, že penzijní společnosti musí mít zřízenou datovou schránku, lze předpokládat, že datem nabytí právní moci bude den, kdy si rozhodnutí o registraci fakticky převezme budoucí účastník důchodového spoření či desátým dnem po vložení výzvy k vyzvednutí zásilky," vysvětluje mluvčí úřadu Petra Homolová.

Jakmile úřad ví, kdy obě strany rozhodnutí dostaly, zasílá jim oběma vyrozumění o nabytí právní moci. Za zaměstnavatelem tak má jít zájemce o spoření až po tomto druhém oznámení. "Proč se informaci o tom, že mám počkat s vyplňováním formuláře u zaměstnavatele na nějaké druhé oznámení, nedozvím už z první komunikace s úřadem?" diví se čtenář.

"Zvažujeme, že bychom do první korespondence vkládali lístek s tímto upozorněním," reaguje Homolová. Konkrétní e-mail či telefon na člověka, který rozhodnutí zasílá, však úřad do dokumentu vkládat nehodlá. Jednak kvůli tomu, že kvůli ochraně osobních údajů nemůže poskytovat některé údaje po telefonu či e-mailu, a také kvůli tomu, že nechce přetěžovat konkrétní úředníky obecnými dotazy na spoření.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Drahota žene Čechy do nájmu, ve městech je ale tvrdá konkurence

Ilustrační snímek

Přísnější hypotéky a drahé byty způsobily, že se mnohým Čechům vzdaluje sen o vlastním bydlení. Volí proto nájemní...

Najdete na iDNES.cz