Cena vody bude stoupat dál. Do sedmi let bude kubík stát 125 korun

  2:18aktualizováno  2:18
Češi se musí připravit, že cena, kterou platí za vodu, se bude dál zvyšovat. Předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací František Barák avizoval, že do pěti až sedmi let ceny vodného a stočného doženou země na západ od našich hranic a dostanou se zhruba na pět eur za kubík, což je 125 korun. Dnes se platí zhruba 70 korun za kubík.
Cena vody by se mohla do sedmi let vyšplhat až na 125 korun za kubík

Cena vody by se mohla do sedmi let vyšplhat až na 125 korun za kubík | foto: Profimedia.cz

Konec listopadu je tradičně hlavní sezonou vyhlašování cen vodného a stočného na příští rok, velká vlna oznámení o nových cenách přijde tento týden.

Zveřejní je například v Ostravě nebo v Praze. Už dnes je však jasné, že zdražení ve většině měst a obcí výrazně překoná letošní inflaci. A některá města čeká hodně velké zdražení. Zvláště ty, ve kterých bylo dosud vodné a stočné příliš nízké a vodárny si tak nevydělaly na další investice.

Například v Plzni voda příští rok podraží o třetinu, ve Vysokém Mýtě o osmnáct procent. V Plzni skokový růst vysvětlují tím, že městský majetek musí vodárně, která patří pod společnost Veolia, pronajmout na základě požadavků Evropské unie za vyšší cenu.

"Aby se Plzeň dostala na samofinancovatelnost, zvolila si nárůsty cen v rychlém sledu," vysvětlil zástupce ředitele vodárny Jan Kretek.

Některá města mohou cenu vody ovlivnit, rozhodně to ale neplatí všude. Řada radnic své akcie ve vodárnách prodala zahraničním investorům, a ti si s cenou mohou dělat téměř vše, co uznají za vhodné.

Čtěte v pondělní MF DNES

Jak vydělávají vodárenské společnosti na provizích a kolik si rozdali manažeři vodáren v odměnách, čtěte v pondělní MF DNES.

Vodárny vysvětlují zdražení nejčastěji potřebou investic do nových kanalizací a čistíren vod. Podle Baráka se na zdražení podílí právě tyto náklady více než polovinou.

Investice vyvolala svými požadavky Evropská unie, která také do české vody napumpovala v posledních letech desítky miliard korun. Výměnou za to proudí do řek čím dál čistější voda. Kromě investic vysvětlují vodárny vyšší ceny například i dražšími cenami energií nebo chemikálií.

Při pohledu do výročních zpráv jdou zjistit i jiné zvýšené výdaje, třeba na platy vedení. Dva příklady za všechny: nejvyšší manažeři Pražských vodovodů a kanalizací (Veolia) stáli loni firmu 25 milionů korun, předloni 16 milionů korun. Za rok tak jejich příjmy vylétly o polovinu. Firma na dotazy MF DNES nereagovala.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Najdete na iDNES.cz