Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Bývalý náměstek má miliony z akcií ČEZ

  • 85
Stát sice zakazuje svým zaměstnancům brát odměny za zastupování v polostátních firmách, ale zabránit tomu nedokáže. Úředníci si dokázali najít kličku. Začíná se to ukazovat v elektrárenském ČEZ, který nabízí odměny lidem v představenstvu a dozorčí radě.

Umožňuje jim, aby vydělali na rostoucím kurzu svých akcií.

Členové těchto orgánů si smějí akcie koupit za cenu z doby, když nastupovali do funkce.

Jedním ze státních úředníků, který na několikasetprocentním růstu akcií vydělá, je Václav Srba z ministerstva průmyslu a obchodu.

V dozorčí radě ČEZ usedl v roce 2002 jako zástupce ministerstva financí, později tam byl coby náměstek ministra průmyslu.

Státním úředníkům sice odměny v dozorčích radách zakazuje zákon, ale Srba z postu náměstka nedávno rezignoval a pro ministra Milana Urbana pracuje jako poradce na částečný úvazek.

"Pan Srba není od loňského prosince zaměstnancem, ale pracuje tu na mandátní smlouvu jako poradce ministra," říká mluvčí ministerstva Ivo Mravinac.

Srba si před měsícem koupil 150 tisíc akcií ČEZ a o tři dny později 80 tisíc z nich prodal. Na rozdílu v cenách získal 24 milionů korun. "Dokud jsem byl úředník, odměny jsem nebral. Nyní jsem využil opční program, a to ani není odměna," říká Srba. 

"Životní odchod"

červen 2002 - Václav Srba přichází do ČEZ jako zástupce státu; je státní zaměstnanec

• prosinec 2004 - přestává být zaměstnancem státu, následně podepisuje motivační program

• 18. 3. 2005 - kupuje 150 tisíc akcií za 81,06 Kč/kus

• 21. 3. 2005 - prodává 80 tisíc akcií za 380 Kč/kus   

Václav Srba podepsal smlouvu na opční program až ve chvíli, kdy složil funkce na ministerstvu. Podle svých slov odešel do důchodu, v dozorčí radě ČEZ smí zůstat až do roku 2006 a hájit tam zájmy státu.

"Z rozhodnutí valné hromady jde o pětiletou funkci. S ministrem jsme se dohodli, že pro něj budu pracovat na některých konkrétních věcech na částečný úvazek. Na opční program bych ale měl nárok i jako náměstek," uvádí Srba.

ČEZ by mu skutečně umožnil na akciích vydělat, i kdyby ještě ministerským náměstkem byl - společnost se totiž zaštiťuje tvrzením, že dodržování zákazu vyplácet státní zaměstnance je věcí úředníků.

"Využití opčního programu je rozhodnutí těch lidí samotných, my nezkoumáme, komu co v tom brání. Nemůžeme za ně hlídat zákon, co smějí a co ne," tvrdí mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Podle něj zatím nikdo z dalších státních úředníků opční smlouvu nepodepsal.

V dozorčí radě energetického kolosu je ještě další Urbanův náměstek Martin Pecina a náměstek z ministerstva financí Zdeněk Hrubý. Ten před dvěma týdny rezignoval, takže by se nyní mohl zachovat naprosto stejně jako Srba.

V dozorčí radě je ještě šéf FNM Jan Juchelka. "Jsem tam jako zástupce státu, cítím, že bych za to neměl být odměňován," říkal počátkem roku náměstek Martin Pecina. Tehdy se poprvé ukázalo, kolik manažeři ČEZ mohou díky mimořádnému růstu akcií v posledním roce a půl vydělat. V pondělí jen podotkl, že kdyby ze služeb státu odešel, nebyl by vázán žádným omezením.

Ne v každé firmě, kterou ovládá stát, se úředníkům šance k tak velkým odměnám otevírají. O výhody motivačních odměn přišli před dvěma měsíci členové dozorčí rady Českého Telecomu.

Zasadil se o to ministr financí Bohuslav Sobotka. Viděl v tom střet zájmů, protože odměňování přes akcie bylo určeno i lidem reprezentujícím stát. Nechal se pak slyšet, že zkrotí vyplácení odměn i v ČEZ.