britští poslanci vyzvali vládu k tomu, aby pozastavila využívání biopaliv. Jejich masová produkce podle nich škodí klimatu.

britští poslanci vyzvali vládu k tomu, aby pozastavila využívání biopaliv. Jejich masová produkce podle nich škodí klimatu.

Britští poslanci chtějí „zmrazit“ biopaliva

  • 59
Nejistota Evropy ohledně využívání biopaliv se čím dál víc prohlubuje. Z jejich masové podpory ustupuje Evropská unie a ještě důrazněji se od nich odklání Velká Británie. Tamní poslanci totiž vyzvali vládu, aby uvalila na využívání biopaliv moratorium. Biopaliva podle nich škodí přírodě.

Většina biopaliv má i přes příspěvek k omezování emisí skleníkových plynů v dopravě na životní prostředí záporný vliv, prohlásil předseda výboru pro hodnocení životního prostředí Tim Yeo.

Rozsáhlý průmysl výroby biopaliv také může podle zprávy výboru vést k růstu cen potravin a mohl by ohrozit potravinovou bezpečnost v rozvojových zemích.

Britská vláda si původně stanovila cíl zajišťovat biopalivy do roku 2010 pět procent domácí spotřeby pohonných hmot automobilů.

Proti výzvě britských poslanců odložit využívání biopaliv se už postavila farmářská lobby, která z jejich podpory těží ve světě nejvíce.

"Biopaliva představují jedinou obnovitelnou alternativu nahrazování fosilních paliv v dopravě a je to způsob, jak řešit čtvrtinu britských uhlíkových emisí, za něž je silniční doprava zodpovědná," konstatoval prezident Národního svazu farmářů Peter Kendall.

Biopaliva klima neléčí, tvrdí OECD i OSN
Biopalivy se dají nahrazovat tradiční pohonné hmoty z ropy a jejich zastánci je vyzdvihují jako nástroj snižování emisí skleníkových plynů, které podle vědců vyvolávají globální oteplování. Experti jsou však velmi skeptičtí.

Podle loňské zprávy OECD a dalších odborníků je při zahrnutí celého cyklu sporné, zda biopaliva vůbec přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů. A zda vůbec dodají aspoň tolik energie, kolik ji spotřebují při své výrobě a distribuci.

Nesporný je pak podle expertů negativní dopad biopaliv na životní prostředí a ceny potravin. Odborník OSN na výživu Jean Ziegler kvůli tomu loni vyzval k pětiletému moratoriu na biopaliva a označil jejich produkci z obilí za "zločin proti lidskosti" a "katastrofu pro chudé".

OECD odhaduje, že kvůli vládní podpoře světová produkce bionafty a bioetanolu do roku 2016 vzroste o 160 procent.

Znamenalo by to, že plodiny pro biopaliva by zabraly jen v EU polovinu půdy vyhrazené pěstování obilnin, olejnin a cukrové řepy. Pokračování v politice biopaliv tak podle organizace bude znamenat další tlak na výrazný růst cen potravin.

Unie vůči biopalivům ochládá
Tento týden chystá zásah proti biopalivům Evropská komise. (více zde) V plánu má směrnici, kde stanoví kritéria pro používání biopaliv a zohlední v nich dopad na přírodu a vliv na emise skleníkových plynů. Možnosti používání biopaliv by se tím měly omezit.

Komisař Evropské unie pro životní prostředí Stavros Dimas minulý týden naznačil, že EU možná zruší cíl mít do roku 2020 desetinu pohonných hmot z biopaliv.

,