Boj o evropské peníze se táhne měsíce. lIustrační foto | foto: Profimedia.cz

Britský návrh rozpočtu EU neprošel, chystá se nový

Británie předloží příští týden nový návrh rozpočtu EU na léta 2007 až 2013. Rozpočet, který Londýn představil v pondělí, evropští ministři zahraničí většinově odmítli. Britský ministr Jack Straw přislíbil nový návrh začátkem příštího týdne. Prostor pro jednání je ale malý, vzkázal.

V pondělí zveřejněný britský návrh stal terčem kritiky Evropské komise a mnoha členských zemí.  - více zde

Londýn vzápětí oznámil, že připraví rozpočet nový. K tomu ho vyzvala Unie.

"V té či oné míře se proti postavilo 24 zemí. Británie musí tudíž předložit nový návrh," citovala ČTK českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Podotkl zároveň, že všichni přítomní vyjádřili ochotu jednat dál.

Britové navrhují hospodařit s méně penězi, než tomu bylo u lucemburského návrhu, který Unie smetla ze stolu v červnu, a to také především díky Velké Británii. Ta totiž trvala na zachování britské slevy, která ji ročně přináší zhruba pět miliard eur. V opačném případě žádala změnu ve výplatách na společnou zemědělskou politiku. Proti tomu ale zase stojí Francie.

Zatímco před půl rokem Unie debatovala o rozpočtu o objemu 1,06 procenta národního důchodu Unie (zhruba 871 miliardy eur), nyní se hovoří o 1,03 procenta, uvedla AP. To představuje 846,8 miliardy.

Británie sice nyní byla ochotná ze svého rabatu slevit, navrhuje ale škrtat peníze, které z Unie mají čerpat nové členské země. Celkem nováčkům navrhuje ubrat 14 miliard eur. Česká republika by v letech 2007 - 2013 měla být podle britského návrhu chudší asi o dvě miliardy.

vlakBRITSKÁ A "FRANCOUZSKÁ" SLEVA
Zhruba polovina unijního rozpočtu směřuje na společnou zemědělskou politiku, třetina pak na regionální pomoc. To dalo britské premiérce Margaret Thatcherové do ruky argument pro britskou slevu. Prosadila, že kvůli nízkému podílu zemědělského sektoru a následně i příspěvků z Unie, by měla Británie dostat část peněz z rozpočtu zpět. Sleva se nyní pohybuje ve výši zhruba čtyři až pět miliard ročně.

Státy Unie počítají s jejím postupným snižováním a pak úplným zánikem. Právě při jednání o rozpočtu na léta 2007-2013 se ale dostala znovu do středu zájmu, když britský premiér Blair prohlásil, že jeho země o této otázce diskutovat nehodlá.

Britové totiž zase kritizují zemědělské příspěvky, které dostává od EU Francie a sarkasticky jim přezdívají "francouzská sleva".

V říjnu 2002 totiž pod vlivem Jacquese Chiraca evropští lídři souhlasili, aby zemědělské příspěvky zůstaly v nezměněné podobě až do roku 2013. Čtvrtina přitom připadá právě na Francii. Země každoročně dostává nejméně deset miliard eur, nejméně dvojnásobek toho, co činí britská sleva.

Zdroj: Economist, iDNES

, ,