Společnost, která nabízí studijní pobyty, neočekává, že by kvůli novým povinnostem spojeným s cestou zájem klientů klesl.
Hlavním rozdílem proti minulým rokům bude u kratších vzdělávacích pobytů povinnost cestovat nikoli s občanským průkazem, ale s cestovním pasem, mít zdravotní pojištění platné v zemích mimo unii a být schopen prokázat se zpáteční letenkou či jízdenkou.
„Jazykové kurzy si i přesto lidé mohou vybírat jako dosud. Studenti stejně jako organizované školní skupiny cestují v drtivé většině případů se statusem běžného turisty. U studia na středních školách do délky půl roku bude rovněž zapotřebí platný cestovní pas a dokumenty školy potvrzující přijetí ke studiu,“ řekl Ondrůj.
U jazykových pobytů pro dospělé si podle něj již nyní klienti pořizují pobyty na léto zejména na Maltě, která si dlouhodobě drží dobrou epidemiologickou situaci.
Jasno zatím není ohledně dlouhodobých studijních pobytů na středních školách. Firma předpokládá, že bude nutné studijní vízum. Pokles zájmu o vzdělávací pobyty však nečeká. „Británie je velmi oblíbená destinace. Cestovní pojištění, pas a zpáteční letenka byly již dosud standardem u naprosté většiny našich klientů,“ uvedl obchodní ředitel Petr Pěcha.
Informace o podmínkách vstupu do Británie chybí u pracovních pobytů, jako jsou letní brigády v hotelích či hlídání dětí. Student Agency jich dosud ročně zprostředkovávala stovky. „Předpokládáme nutnost pracovního víza, které může představovat administrativní překážku a jeho vydání se řídí řadou podmínek,“ uvedl Ondrůj.