Borská pole se rozvíjejí, najímají další lidi

  12:12aktualizováno  12:12
Přestože drtivá většina pozemků v nejznámější tuzemské průmyslové zóně - plzeňských Borských polích - je už rozprodána, počet lidí zaměstnaných v tamních firmách se stále zvyšuje. A význam zóny pro Plzeň a široké okolí tak stále roste. Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

Mnohé firmy totiž ještě nevyužily všechny prostory a plánují další rozvoj.

V současnosti je na Borských polích zaměstnáno zhruba osm tisíc lidí - přesné číslo se vyšplhalo ke konci loňského roku na 7850 lidí. "Z průzkumu mezi podniky vyplynulo, že se počet pracovníků v lokalitě v dalších letech ještě podstatně zvýší," říká Jaroslav Pojar z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Příští rok tu může být přes jedenáct tisíc lidí
A jaké jsou tedy výhledy zaměstnanosti v průmyslové zóně na nejbližší období? Do konce příštího roku by mohlo na Borských polích pracovat až jedenáct tisíc lidí. „Právě tohle číslo daly dohromady plány jednotlivých podniků, které se zúčastnily průzkumu ohledně zaměstnanosti. Může to však být i více, někteří investoři totiž záměry nezveřejnili,“ vysvětluje Jaroslav Pojar.

Pokud by nad podniky na Borských polích měla vlát zástava země původu jejich majitele, nejčastěji by se objevila vlajka japonská. A tyhle podniky stojí v čele zájmu o nové lidi. Třeba první a dosud největší podnik na Borských polích - Panasonic, který v zóně vyrábí televizory, nyní zaměstnává zhruba 2700 lidí.

Do konce příštího roku by to mělo být až 3100. Velký rozvoj čeká například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí. Do konce roku 2006 by to mohlo být až třináct set pracovníků.

"Nabízíme dělnická místa ve výrobě. Stojíme ale i třeba i o mistry do výroby s vyšší kvalifikací, technické inženýry, škála míst je široká," uvedla nedávno personalistka firmy Veronika Estočinová.

Průmyslová zóna nepřináší práci jen lidem z Plzně. Stahuje totiž zaměstnance ze širokého okolí - třeba podnik YazakiWiring Technologies Czech přiváží své pracovníky pomocí vlastních autobusů.

Firmy na Borských polích mají v současné době zájem především o pracovníky k obsluze strojů a automatických linek. Ale i na některých linkách musí pracovat lidé s výučním listem, nikoliv pouze zaučení,“ připomíná Magdalena Čadová z Úřadu práce Plzeň město.

Přichází stále více firem s vědeckou činností
Trend se však mění. Po prvních letech, kdy drtivá většina míst na Borských polích patřila mezi dělnická a podniky byly téměř výhradně zaměřeny na výrobu, přicházejí ve stále větším počtu firmy s výzkumnou a vědeckou činností. Společnosti, které hledají vysoce kvalifikované odborníky pro náročnou činnost.

Mezi vývojářské firmy patří třeba společnost Mercedes-Benz Engineering a její technologické centrum ve východní Evropě. Je právě v krajské metropoli. Zabývá se vývojem částí pro výrobky celé skupiny Daimler Chrysler, kam společnost patří.

"Tyhle firmy jsou nesmírně důležité, Plzeň má určitě zázemí na to, aby tu působily ještě ve větším počtu. Třeba i díky tomu, že nabízí kvalifikované, technicky vzdělané mladé lidi ze Západočeské univerzity," vypichuje důležitost vysoké školy šéf plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

I díky novým místům, která postupně Borská pole přinesla, je nyní v Plzni nejmenší nezaměstnanost za řadu let zpět - na úřadě práce je zapsáno méně než šest tisíc lidí.

"Jednou z hlavních příčin snižující se nezaměstnanosti je skutečnost, že přicházejí nové firmy, hlavně ze zahraničí. Ukázkovým a nejdůležitějším příkladem je právě průmyslová zóna Borská pole," konstatuje Novotný.

Borská pole pomohla překlenout dobu, kdy kvůli nutným změnám mnohé tradiční firmy snižovaly stavy. "Třeba Škoda před lety propustila mnoho zaměstnanců, podobně další velcí hráči na trhu práce, dramatická nezaměstnanost ale v Plzni nenastala," připomíná Zdeněk Novotný.

Štafetu má převzít areál Škodovky
Přestože je v Plzni velmi nízká nezaměstnanost, přibývá míst k podnikání. Mají vzniknout například v areálu plzeňské Škody. Vlastník nemovitostí Škody Holding, firma HQU International Praha ze skupiny Appian Group, plánuje výstavbu zhruba dvaceti nájemních hal pro výrobu v opuštěné části areálu. Nové haly mají položit základ velké průmyslové zóny, která přinese lidem v Plzni a okolí další pracovní příležitosti.

"Stavět se začne už v květnu," uvádí manažer projektu revitalizace areálu Hynek Gloser.

Nové haly by měly výrobní firmy získat v letech 2006 až 2007. "Zájem investorů je značný až překvapivý, zejména z oborů kovoobrábění a montáží. Z poloviny pocházejí z Česka," doplňuje Gloser.

Autoři:

Nejčtenější

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Každá čtvrtá restaurace použila přepálený fritovací olej, tvrdí inspektoři

Každá čtvrtá kontrolovaná restaurace používala podle výsledků SZPI nevhodné...

Více jak čtvrtina kontrolovaných restaurací používala přepálené fritovací oleje. Státní zemědělská inspekce provedla...

Regulace makléřů na obzoru. Dostálová představila realitní zákon

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na tiskové konferenci informovala o projednávání dlouho...

Nemít velvyslanectví v Singapuru je chyba. Musíme to napravit, soudí Babiš

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Premiér Andrej Babiš považuje za chybu, že Česká republika nemá velvyslanectví v Singapuru. Novinářům to řekl po...

Najdete na iDNES.cz