Josef Lát

Josef Lát | foto: Slévárna a strojírna Beneš a Lát

Bez odlitků se dnes nikdo neobejde, říká podnikatel roku

  • 3
Odlitky nejsou pouze nezajímavou anonymní hmotou, ale důležitou součástí lidského života. Každý z nás je totiž denně potřebuje. V tomto duchu prezentoval pětatřicetiletý podnikatel Josef Lát svou strojírenskou firmu Slévárna a strojírna Beneš a Lát v soutěži PX Firma roku 2007. Porotu zaujal natolik, že mu udělila prvenství.

"Můžeme tak ukázat, že strojírenství je i v dnešní době  dobrý byznys," reagoval na vítězství Lát.

Jeho fabrika vyrábí odlitky z neželezných kovů a poslední dva roky také výlisky z plastů. Pro většinu lidí asi nicneříkající polotovary. Pro Josefa Láta však předměty, bez kterých se nikdo z nás neobejde.

"Lidé používají výlisky každý den. Tlačítko na budíku, které ráno zamáčknete, je odlitek. Vodovodní baterie, kterou používáte v koupelně, je odlitek. Když startujete auto, spínací skříňka, do které dáváte klíč, je odlitek," vyjmenoval podnikatel.

Josef Lát po sametové revoluci obnovil rodinnou firmu, kterou v třicátých letech minulého století založil první manžel jeho babičky Josef Beneš. Rodinný příběh bere dech.

Během německé okupace se firma stala útočištěm pro mnoho lidí, kteří by jinak skončili v koncentračních táborech. Život jim zachránila Látova babička.

Když zakladatel firmy padl při Pražském povstání, hledala vdova přes inzerát člověka, který by firmu vedl. Našla Josefa Láta, kterého si později vzala.

Děd současného spolumajitele vedl firmu i po znárodnění až do roku 1980. Poté se vedení ujal jeho otec.

Po revoluci rodina fabriku zprivatizovala. Lát začínal se dvěma slévači v provozovně v pražských Průhonicích. Dnes má tři závody a kolem tří stovek zaměstnanců.

Firma letos dosáhne ročního obratu půl miliardy. "To bude rekord," pochvaluje si Lát.

Odlitky z rodinného podniku Beneš a Lát putují do firem z elektrotechnického a automobilového průmyslu. Znají je například v koncernech Knorr Bremse, FAB, WV či Black & Decker.