Novým generálním ředitelem i předsedou představenstva se stal finanční ředitel Telefóniky Jaime Smith, uvedl mluvčí Telefóniky. Svůj post neobhájil ani šéf dceřiného Eurotelu Michal Heřman. Toho vystřídal dřívější ředitel pro prodej a marketing Telefóniky Empresas Salvador Anglada.
"Teď k tomu nemohu nic říct," reagoval po zasedání dozorčí rady Heřman. Nedávno se ale vyjádřil, že pokud Eurotel opustí, udělá si hodně dlouhou dovolenou.
Telefónica se zatím nerozhodla, zda změní název a značku Telecomu a Eurotelu. "Budeme analyzovat atributy obou značek a potom se rozhodneme," řekl nový generální ředitel Smith.
"Pevně věříme, že mezinárodní zkušenosti Telefóniky podpoří růst Českého Telecomu a přinesou jeho zákazníkům nové kvalitní produkty v souladu s nejlepší evropskou a mezinárodní praxí," dodal ke svému jmenování.
Smith do Telefóniky přišel v roce 1999 řídit finanční plánování firmy. O rok později se stal vrchním účetním celé mezinárodní skupiny a od konce roku 2002 byl jejím finančním ředitelem. Před vstupem do telekomunikačního byznysu pracoval pro španělské makléře.
ČTĚTE ROZHOVOR |
BERDÁR: TEĎ PŮJDU |
Místopředsedy představenstva se stali Juraj Šedivý a Petr Slováček. Doplňují ho Salvador Anglada a Marcela Malivánková.
Noví lidé v dozorčí radě
Odpoledne Telefónica obměnila i dozorčí radu Telecomu, kam přišlo devět nových členů, všichni z vedení Telefóniky.
Nový šéf dozorčí rady Julio Linares prohlásil po svém jmenování, že Telefónica se cití zavázána "podpořit sociálně-ekonomický rozvoj v této skvělé zemi prostřednictvím tak dynamického sektoru jako jsou telekomunikace".
Telefónica vyměnila všech devět členů dozorčí rady, které mohla. Pět postů totiž mají zástupci zaměstnanců a jedno musí podle smlouvy s Fondem národního majetku zůstat tři roky státu, který zastupuje Petr Zatloukal z ministerstva vnitra
Noví členové v dozorčí radě |
* generální ředitel společnosti TelefónicaMóviles Antonio Viana-Baptista |
Dividendy nebudou
Valná hromada už stačila rozhodnout, že nevyplatí dividendy za loňský rok. Výplata dividendy by mohla být před chystaným odkupem akcií od drobných akcionářů nevýhodná pro většinového vlastníka, uvedl finanční ředitel Juraj Šedivý.
Telecom a Telefónica
Telecom je největší tuzemská telekomunikační skupina s loňskými konsolidovanými tržbami 62,1 miliardy Kč a ziskem 5,6 miliardy. Od konce roku 2003 vlastní mobilního operátora Eurotel, když dokoupil 49 procent od americké Atlantic West. Provozuje 3,3 milionu pevných linek a díky Eurotelu má i 4,6 milionu uživatelů mobilních telefonů, připomněla ČTK.
Telefónica má zhruba 100 milionů zákazníků pevných a mobilních linek po celém světě. V posledních letech se snaží zbavit "závislosti" na latinskoamerických trzích a hledá další evropské investice.
Hospodářsky se Telefónica pohybuje dlouhodobě v černých číslech, za rok 2003 vykázala zisk 2,77 miliardy dolarů při tržbách přesahujících 36 miliard dolarů. V loňském roce podle neoficiálních čísel zaznamenala růst tržeb i zisku.
Gabriel Berdár |
Čtyřicátník Gabriel Berdár usedl do křesla šéfa Telecomu na základě výběrového řízení v červnu roku 2003. Předtím byl pět let jako generální ředitel Dell Computers odpovědný za český a slovenský trh, ke kterým mu přibylo postupně i Polsko, Finsko a Řecko. Šéfem tohoto světového prodejce počítačů se stal po tříletém působení v čele místní pobočky společnosti Xerox. Berdár se narodil v Košicích, kde vystudoval Technickou univerzitu. Do Prahy odešel už na začátku devadesátých let a nastoupil ve Strojimportu, kde vydržel necelé dva roky. K telekomunikacím potom přičichl u IBM a Digital Equipmentu. V roce 1993 nastoupil u poradenské společnosti IDOM, kde se vypracoval na generálního ředitele. Firmu ale nakonec spolkla auditorská Deloitte & Touche. Berdár by měl dostat odstupné rovnající se osmnáctinásobku měsíčního platu a odměnu za úspěšnou privatizaci Telecomu, uvedla ČTK |