Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MF DNES

Netankujte před víkendem, benzin je nejlevnější v pondělí dopoledne

  • 140
Jestli se už v pondělí těšíte na víkendový výlet nebo cestu na chalupu, měli byste si současně vzpomenout na tankování. Můžete tak ušetřit - podle srovnání vývoje cen jdou ceny na pumpách dolů zpravidla na začátku týdne.

Vyplývá to z porovnání vývoje cen v různých dnech týdne, které provedla MF DNES. Pro srovnání byla použita data společnosti CCS o cenách na pumpách od roku 2005. V pondělí byl natural levnější než v neděli v 265 případech, podražil 73krát. U nafty je rozdíl ještě výraznější - zlevnila 280krát, nahoru šla cena 60krát.

Průměrný pokles cen vyjádřený v haléřích není nijak výrazný - pohybuje se pouze v řádu jednotek. Avšak vzhledem k tomu, že se jedná o zprůměrňované ceny přibližně ze dvou tisíc pump po celé zemi, mohou být cenové pohyby u konkrétních prodejců mnohem výraznější.

Důvodem poklesu je vysoká víkendová poptávka po palivech, která je podle analytika serveru Petrol.cz Michala Roškanina mnohem větší než během týdne. Za vyšší spotřebou jsou právě cesty na chalupy nebo návštěvy příbuzných. "V pátek je vyšší poptávka po palivech, což může u některých čerpacích stanic vést ke zvyšování cen. Rovněž v neděli je vyšší poptávka, když se lidé vracejí z víkendu stráveného u rodičů, na horách, na chatě a podobně. V pondělí, kdy už je poptávka po pohonných hmotách zase nižší, můžou jít ceny dolů," potvrzuje závěry analýzy Roškanin.

Pumpaři tak celý víkend drží ceny kvůli vysoké spotřebě nahoře a v pondělí se vzájemně donutí jít s nimi zase dolů. "Pumpa se snaží držet cenovou hladinu podle toho, kdo je v dané oblasti nejvýznamnější, což bývají značkové čerpací stanice," vysvětluje šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček.

Jinak řečeno: pokud jdou s cenami dolů největší prodejci, zlevňují i čerpačky v okolí a naopak. Je tak lhostejné, zda řidič začátkem týdne tankuje u malé stanice, či velkého řetězce. Méně patrná jsou zlevnění zřejmě jen na dálnicích, kde šoféři často čerpají bez ohledu na cenu, a tlak na levnější paliva tak není tak velký.

Růst cen bývá rozložený do celého týdne

Sobotní růst cen ovšem převažuje mnohem méně výrazně než pondělní propad. Příčinou však není to, že by začátkem týdne šly ceny dolů více, než předtím narostly. Pokud paliva zdražují, je navyšování ceny rozloženo rovnoměrněji do celého týdne, naopak při klesajícím trendu na trhu čekají pumpy se snížením ceny právě na pondělek.

Roškanin upozorňuje, že s podobným zjištěním přišel před třemi lety i německý autoklub ADAC. Rozdíl však byl mnohem výraznější než v Česku, činil v přepočtu až korunu. "Velké koncerny chtěly vydělat na víkendu, prázdninách a svátcích. V pondělí pak cena logicky zase klesala," zdůvodňuje Maxi Hartungová z ADAC.

Němečtí zástupci motoristů dokonce zaznamenali i významný cenový nárůst z pondělka na úterý. ADAC přitom stanovil dokonce přesnou hodinu, kdy se vyplatí tankovat - v pondělí mezi jedenáctou dopoledne a pátou hodinou odpolední. Důvodem úterního růstu může být i to, že v úterý se provozovatelé čerpacích stanic dozvídají dodavatelské ceny pro příští týden. Pokud palivo podraží, se zdražením příliš neotálejí, případně ho rozloží do více dnů.

Podle Hartungové jsou však pondělní výkyvy dnes už v Německu minulostí a cenové pohyby mezi jednotlivými dny v týdnu popisuje jako "absolutní chaos". Poté, co o pondělním zlevňování začala hromadně informovat německá média, změnili podle ní prodejci taktiku a ceny mění zcela neočekávaně a bez jakékoliv strategie. "Ceny se mění klidně ze dne na den o 10, 12 centů (až tři koruny, pozn. red.)," dodává Hartungová.