Banky dál snižují úroky na spořicích účtech

  13:59aktualizováno  14:47
Snižování úroků na spořicích účtech bank nekončí. Téměř ve stejnou dobu oznámily méně výhodné úročení úspor svých klientů Air Bank a Equa Bank. Důvodů může být několik: odchod Axa Bank z trhu, zpřísnění pravidel pro kampeličky a dřívější "přestřelení" úroků v ostrém konkurenčním boji.
spoření  - ilustrační snímek

spoření - ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"V uplynulých dnech jsme zejména kvůli odchodu Axa Bank z českého trhu zaznamenali extrémní nárůst zájmu o náš spořicí účet. Příliv peněz je tak obrovský, že bychom je při současné úrokové sazbě nedokázali efektivně zhodnocovat," vysvětluje v dopise svým klientům Air Bank. Vklady v této bance se od 6. června budou úročit 1,6 místo 1,8 procenty.

Axa Bank, která patřila na poli spořicích účtů k těm výhodnějším bankám, oznámila svůj odchod koncem května. Klientům nabídla přechod ke konkurenční UniCredit Bank (více o odchodu Axa Bank z České republiky čtěte zde).

Shodně jako Air Bank srazila sazby i Equa Bank. Naposledy přitom banka přistoupila k méně výhodnému úročení na začátku dubna, před kterým byl úrok 2,1 procenta. "Důvodem tohoto kroku, podobně jako u jiných konkurenčních spořicích účtů, je pokles sazeb na mezibankovním trhu," zdůvodnila mluvčí Markéta Dvořáčková.

Wüstenrot, která rovněž nabízí jeden z nejvyšších úroků, snížila sazby v ceníku platném od 15. května na 1,5 procenta z 1,8 procent. V současnosti se k podobnému kroku nechystá. Stejně načasovala a srazila úroky také UniCredit Bank, k níž se nyní přelévá část klientů Axa Bank. "Jejich zájem už nyní překonal naše odhady a denně dostáváme stovky žádostí o založení spořicího účtu MULTI konto," říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Úroky klesaly také v těch největších bankách, které na tomto typu spoření tolik nestaví. Česká spořitelna v červnu srazila úrokové sazby u Internetového spoření z 1,5 procenta na 1,1 procenta. "Vzhledem k poslednímu vývoji na finančních trzích však není snížení sazeb vyloučeno," sdělil Jan Holinka z tiskového oddělení ČS. Úrok u Komerční banky včetně bonusové sazby klesl od března z 1 procenta na 0,7 procenta.

Názor: banky přestřelily úroky, teď padají na zem...

Hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka tvrdí, že banky v předchozích měsících kvůli silné konkurenci držely úročení u spořicích účtů výš, než by odpovídalo situaci na trhu a nyní sazby korigují.

"Z logických důvodů to dělají raději postupnými kroky. Negativní tlaky na úrokové marže z vkladů jsou stále značné a snižování úročení vkladů ještě nemusí být konec, přestože sazby ČNB jsou prakticky na nule," řekl iDNES.cz Hatlapatka.

V cenové politice bank může hrát roli i nedávné zpřísnění podmínek pro kampeličky. Družstevní záložny mají zpravidla vyšší úroky než banky, které lákají klienty na výhodné spoření. Kampeličky by měly odvádět více do Fondu pojištění vkladů a pokud přesáhnou bilanční sumu 5 miliard, budou se muset transformovat na banky. To se momentálně týká čtyř ze třinácti záložen.

Dvě velké kampeličky, WPB Capital a Metropolitní spořitelní družstvo, přitom z rozhodnutí České národní banky nyní nemohou přijímat vklady a poskytovat úvěry. Důvodem jsou zjištěné nedostatky v podnikání těchto záložen.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz