Komerční i další banky začínají posmrtné poplatky odpouštět.

Komerční i další banky začínají posmrtné poplatky odpouštět. | foto: Profimedia.cz

Bankám platíte poplatky i po smrti

  • 90
Na bankovní poplatky smrt neplatí. A zjišťuje to stále více lidí. Podle novely zákona z roku 2005 smrtí bankovní účet automaticky nezaniká. Do vyřešení dědictví a převedení peněz příbuzným tak rodina zesnulého platí poplatky za vedení účtu. A ty dnes sahají i nad sto korun měsíčně.

"Netušila jsem, že je něco takového možné," popisuje Eva Křápková z Prahy. V srpnu 2005 jí zemřel manžel. Jeho sporožirový účet byl pak zablokován až do doby, než se vyřídilo dědictví. To v jejím případě kvůli dětem trvalo zhruba dva roky.

"Po nabytí právní moci soudního rozhodnutí jsem šla v listopadu na pobočku České spořitelny účet zrušit a převést zůstatek na můj nový účet," popisuje. Měla s sebou poslední výpis účtu ze září 2005.

"U přepážky jsem se však nestačila divit," popisuje.

Česká spořitelna si za ty dva roky strhávala poplatek za vedení zablokovaného účtu. "I když jsem k němu neměla přístup, takže jsem ho nemohla zrušit ani s ním disponovat a na účtu nebyl žádný pohyb," překvapeně dodává.

Poplatky kolem 40 korun měsíčně banka strhávala 26 měsíců, celkem si vzala něco přes tisíc korun. Tato čísla platila před třemi lety, dnes už lidé běžně platí za účet měsíčně i kolem stokoruny a v případě podnikatelů jsou poplatky i několikanásobně vyšší.

Tady nepomohl ani zastánce klientů nejlidnatější banky, ombudsman České spořitelny. V odpovědi, kterou má MF DNES k dispozici, s lítostí oznámil, že s tím nemůže nic dělat, a mluvčí banky to potvrzuje.

"Po úmrtí majitele účtu jsme povinni i nadále účet spravovat a provádět klientem sjednané transakce jako souhlas s inkasem, trvalé příkazy apod. Účet se i nadále úročí a inkasují se poplatky," vysvětluje Pavla Plachá z tiskového oddělení spořitelny.

Jako Česká spořitelna odpověděla třeba i Raiffeisenbank. Její mluvčí Tomáš Kofroň upozorňuje na to, že ještě před třemi lety úmrtím bankovní účet zanikl. "Podle novely obchodního a občanského zákoníku od roku 2005 smlouva o běžném účtu smrtí majitele nezaniká, účet zůstává otevřen," říká. Je na bance, jestli z něj dále bude poplatky brát.

Poplatky odpouštíme
Naopak druhá největší banka co do počtu klientů už tyto poplatky nestrhává. "Dříve jsme tyto zablokované účty zpoplatňovali i úročili, ale teď už více než rok vedeme tyto účty zdarma po dobu dědického řízení, a to až pět let," říká mluvčí Komerční banky Romana Ondrůšková. Neplatí však ani úroky z vkladu.

Poplatek nestahuje ani ČSOB. "Poté, co se věrohodným způsobem dozvíme o úmrtí majitele účtu, vedeme jej bez paušálního poplatku za vedení a výpis," říká za ČSOB Zdeňka Minaříková. Platby za případné pohyby na účtu však strhávají.

Může se stát i to, že účet sklouzne do minusu a začnou platit debetní úroky. Poštovní spořitelna ze skupiny ČSOB případy řeší jednotlivě. "Ve většině případů mohou být poplatky zpětně zrušeny," podotýká její ombudsman Martin Kovář.

Eva Křápková rozhodně není v této situaci sama, což přiznávají i banky samy. V desetimilionovém Česku ročně umírá zhruba sto tisíc lidí. Ne všichni mají účet v bance. Ale třeba jen u České spořitelny je pět milionů klientů a hodně z nich ve vyšším věku. Jen jí ročně odhadem zemřou desítky tisíc zákazníků.

"Sice to není nejčastější dotaz, ale už se nás na to pár klientů ptalo," říká Patrik Nacher, který provozuje internetový server bankovnipoplatky.com a soutěž o nejabsurdnější bankovní poplatek. "I toto je absurdní, navíc morálně nepřijatelné," říká.