Atomový dědek Grégr chce jistotu proti black-outu: Dostavte Temelín

  15:14aktualizováno  15:14
V případě vítězství česko-ruského konsorcia MIR.1200 v tendru na dostavbu Temelína ho ve fázi realizace nahradí nově založená firma Nuclear Power Alliance, kterou ovládají dnešní partneři konsorcia. U příležitosti slavnostního podpisu založení firmy promluvil kromě ruského velvyslance také Miroslav Grégr či stínový ministr financí Jan Mládek. Všichni se vyjádřili pro dostavbu elektrárny.

Slavná léta Miroslava Grégra (vpravo), kdy řídil výstavbu Temelína. | foto: M. SváčekMF DNES

Příznivci dostavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín, o níž by  měl ČEZ rozhodnout na konci léta, se setkali v pražském paláci Žofín. Přesně řečeno šlo o setkání především partnerů a podporovatelů česko-ruského uchazeče o zhruba třísetmiliardovou zakázku, kterého představuje konsorcium MIR.1200. To soutěží s americko-japonským holdingem Westinghouse.

V případě, že bude v tendru vybrán vítěz a zakázku získá česko-ruská strana, bude za její realizaci odpovědná nově založená akciová společnost Nuclear Power Alliance (NPA), v níž 34 procent vlastní tuzemská Škoda JS. Zbylý podíl ovládají ruský JSC Atomstrojexport a OKB Gidropress. Firma má oficiálně začít fungovat 1. října, kdy už by o osudu zakázky mělo být jasno. Její představitelé ale odmítají, že by toto datum nějak souviselo s průběhem tendru. Nevylučují totiž, že by NPA mohla začít fungovat, i když v soutěži neuspěje.

Zatím slibují, že letos na podzim najde v BB-Centru miliardáře Radima Passera práci zhruba šedesát odborníků. "O osudu firmy rozhodují akcionáři," uvedl její předseda představenstva Josef Perlík na otázku MF DNES, zda začne fungovat i v případě neúspěchu konsorcia v tendru na Temelín.

Oficiálně zástupci NPA slibují, že přeberou veškeré strategické deklarované závazky Konsorcia MIR.1200, a to zejména zajištění nejméně sedmdesátiprocentního zapojení českého průmyslu do dostavby jaderné elektrárny. Takzvaná lokalizace je jejich hlavním mottem, byť v oficiálním hodnocení ČEZ nikterak nefiguruje.

Naše vítězství utuží vzájemný obchod, slibují Rusové

V případě vítězství navíc Rusové slibují další prohloubení vzájemného obchodu. "Export českých výrobků do Ruska roste, a pokud zvítězí MIR, poroste ještě více," uvedl ruský velvyslanec Sergej Kiselev.

Právě nastartování ekonomiky si od Temelína slibuje část politiků, byť se objevují hlasy analytiků, že ČEZ a potažmo celé Česko může při současných nízkých cenách elektřiny na burze a slabé spotřebě proudu na dostavbu doplatit. Například v uvažovaných garantovaných výkupních cenách temelínské elektřiny, která by podobně jako podpora obnovitelných zdrojů mohla ještě zvýšit ceny elektřiny pro konečné odběratele.

S takovou by se ale zle potázali u  Miroslava Grégra, bývalého ministra průmyslu a obchodu ve vládě Miloše Zemana. Muž, jemuž se přezdívá Atomový dědek, byl u finiše dostavby prvních dvou bloků Temelína. "Jsem polichocen, když mi tak říkají," uvedl Grégr na začátku svého vystoupení, v němž zdůraznil, že mu v souvislosti s temelínskou zakázkou přijdou scestné debaty o ceně elektřiny, protože se velmi rychle mění a cílem Česka by měla být energetická nezávislost alespoň v elektřině.

Mládek: Může to být ještě složité, ale zvítězíme

"Chci sázet na jistotu i za deset až patnáct let, a ne se dožít black-outu," uvedl třiaosmdesátiletý a stále velmi čilý bývalý politik, jenž byl mezi prvními gratulanty Zemana po jeho zvolení prezidentem. Podle Grégra dá dostavba Temelína impulz ekonomice nejen hned po začátku stavby, pozitivní efekty prý budou přetrvávat mnoho let. Grégr je také přesvědčen, že podíl českých firem na zakázce může dosáhnout až osmdesáti procent. Prý záleží na schopnostech vyjednávání české strany.

Pozitivní dopady Temelína na ekonomiku v recesi zmínil také stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "S recesí je třeba něco udělat a dostavba Temelína by mohla pomoci k růstu zaměstnanosti," uvedl Mládek s tím, že "ďábel je ovšem skryt v detailu" a je třeba tak vyřešit otázku garancí výkupních cen, aby se nezvýšila celková cena proudu či deficit státu, a jednat také s Evropskou komisí.

"Lepší by bylo, kdyby byl ČEZ stoprocentně státní," řekl Mládek k rozhodovacímu procesu o zakázce a možných žalob minoritních akcionářů na její nevýhodnost. "Může to být ještě složité, ale zvítězíme," zopakoval heslo setkání na konec svého projevu Mládek.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Další z rubriky

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Cigarety jsou věcí minulosti. Karlovy Vary vytáhnou do boje s kouřem

ilustrační snímek

Karlovy Vary se rozhodly jít cestou některých světových metropolí a stát se v rámci České republiky prvním „městem bez...

Najdete na iDNES.cz