Atomový dědek Grégr chce jistotu proti black-outu: Dostavte Temelín

  15:14aktualizováno  15:14
V případě vítězství česko-ruského konsorcia MIR.1200 v tendru na dostavbu Temelína ho ve fázi realizace nahradí nově založená firma Nuclear Power Alliance, kterou ovládají dnešní partneři konsorcia. U příležitosti slavnostního podpisu založení firmy promluvil kromě ruského velvyslance také Miroslav Grégr či stínový ministr financí Jan Mládek. Všichni se vyjádřili pro dostavbu elektrárny.

Slavná léta Miroslava Grégra (vpravo), kdy řídil výstavbu Temelína. | foto: M. SváčekMF DNES

Příznivci dostavby třetího a čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Temelín, o níž by  měl ČEZ rozhodnout na konci léta, se setkali v pražském paláci Žofín. Přesně řečeno šlo o setkání především partnerů a podporovatelů česko-ruského uchazeče o zhruba třísetmiliardovou zakázku, kterého představuje konsorcium MIR.1200. To soutěží s americko-japonským holdingem Westinghouse.

V případě, že bude v tendru vybrán vítěz a zakázku získá česko-ruská strana, bude za její realizaci odpovědná nově založená akciová společnost Nuclear Power Alliance (NPA), v níž 34 procent vlastní tuzemská Škoda JS. Zbylý podíl ovládají ruský JSC Atomstrojexport a OKB Gidropress. Firma má oficiálně začít fungovat 1. října, kdy už by o osudu zakázky mělo být jasno. Její představitelé ale odmítají, že by toto datum nějak souviselo s průběhem tendru. Nevylučují totiž, že by NPA mohla začít fungovat, i když v soutěži neuspěje.

Zatím slibují, že letos na podzim najde v BB-Centru miliardáře Radima Passera práci zhruba šedesát odborníků. "O osudu firmy rozhodují akcionáři," uvedl její předseda představenstva Josef Perlík na otázku MF DNES, zda začne fungovat i v případě neúspěchu konsorcia v tendru na Temelín.

Oficiálně zástupci NPA slibují, že přeberou veškeré strategické deklarované závazky Konsorcia MIR.1200, a to zejména zajištění nejméně sedmdesátiprocentního zapojení českého průmyslu do dostavby jaderné elektrárny. Takzvaná lokalizace je jejich hlavním mottem, byť v oficiálním hodnocení ČEZ nikterak nefiguruje.

Naše vítězství utuží vzájemný obchod, slibují Rusové

V případě vítězství navíc Rusové slibují další prohloubení vzájemného obchodu. "Export českých výrobků do Ruska roste, a pokud zvítězí MIR, poroste ještě více," uvedl ruský velvyslanec Sergej Kiselev.

Právě nastartování ekonomiky si od Temelína slibuje část politiků, byť se objevují hlasy analytiků, že ČEZ a potažmo celé Česko může při současných nízkých cenách elektřiny na burze a slabé spotřebě proudu na dostavbu doplatit. Například v uvažovaných garantovaných výkupních cenách temelínské elektřiny, která by podobně jako podpora obnovitelných zdrojů mohla ještě zvýšit ceny elektřiny pro konečné odběratele.

S takovou by se ale zle potázali u  Miroslava Grégra, bývalého ministra průmyslu a obchodu ve vládě Miloše Zemana. Muž, jemuž se přezdívá Atomový dědek, byl u finiše dostavby prvních dvou bloků Temelína. "Jsem polichocen, když mi tak říkají," uvedl Grégr na začátku svého vystoupení, v němž zdůraznil, že mu v souvislosti s temelínskou zakázkou přijdou scestné debaty o ceně elektřiny, protože se velmi rychle mění a cílem Česka by měla být energetická nezávislost alespoň v elektřině.

Mládek: Může to být ještě složité, ale zvítězíme

"Chci sázet na jistotu i za deset až patnáct let, a ne se dožít black-outu," uvedl třiaosmdesátiletý a stále velmi čilý bývalý politik, jenž byl mezi prvními gratulanty Zemana po jeho zvolení prezidentem. Podle Grégra dá dostavba Temelína impulz ekonomice nejen hned po začátku stavby, pozitivní efekty prý budou přetrvávat mnoho let. Grégr je také přesvědčen, že podíl českých firem na zakázce může dosáhnout až osmdesáti procent. Prý záleží na schopnostech vyjednávání české strany.

Pozitivní dopady Temelína na ekonomiku v recesi zmínil také stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. "S recesí je třeba něco udělat a dostavba Temelína by mohla pomoci k růstu zaměstnanosti," uvedl Mládek s tím, že "ďábel je ovšem skryt v detailu" a je třeba tak vyřešit otázku garancí výkupních cen, aby se nezvýšila celková cena proudu či deficit státu, a jednat také s Evropskou komisí.

"Lepší by bylo, kdyby byl ČEZ stoprocentně státní," řekl Mládek k rozhodovacímu procesu o zakázce a možných žalob minoritních akcionářů na její nevýhodnost. "Může to být ještě složité, ale zvítězíme," zopakoval heslo setkání na konec svého projevu Mládek.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Řetězce mění receptury u stovek potravin. Budou méně slané a sladké

Ilustrační snímek

Tuzemské obchodní řetězce Lidl, Kaufland či Tesco mění receptury potravin vlastních značek. Snižují podíl cukru, soli i...

Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě...

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Najdete na iDNES.cz