Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Amerikou hýbe prosperita - většina lidí utrácí, kde může

  9:05
W a s h i n g t o n, C a m b r i d g e - Philip a Martha ze státu Tennessee odcházejí z největšího obchodního centra v Pentagon City v americkém Washingtonu obtěžkáni několika nákupními taškami. "Vydělal jsem dost peněz na akciovém trhu, tak jsme si vyrazili na výlet do metropole. Na nákupy jsme šli sem. Prý je to nejlepší místo v celém Washingtonu," říká Philip. Jeden z milionů průměrných Američanů, kteří v posledních letech na vlastní kůži cítí, jak chutná život v prosperující ekonomice.

"Moc jsme se nekontrolovali, za odpoledne jsme utratili skoro pět set dolarů. Ale to je proti ziskům z akcií maličkost," dodává Philip. Tak jako on investují v Americe do akcií miliony obyčejných lidí a v poslední době se jim to znamenitě vyplácí. Spojené státy utrpěly hospodářský pokles naposledy v roce 1991. Od té doby jejich ekonomika stále roste a v posledních letech vstoupila do jednoho z nejúspěšnějších poválečných období. Letos se očekává růst kolem čtyř procent, což nemá obdoby v žádné z vyspělých zemí.

Spolu s ekonomikou stoupá do rekordních výší akciový trh (za poslední rok přibral Dow Jonesův index 25 procent), takže kdo má akcie, bohatne a utrácí. Už půl roku Američané podle statistik utrácejí v obchodech víc peněz, než vydělají vlastní prací.

"V USA nyní panuje velká euforie a sebeuspokojení, řekl bych až triumfalismus, že všechno v USA je dobré, že všichni jsou bohatí a budou si užívat růstu cen akcií. To nebude trvat věčně, ale teď to pomáhá táhnout ekonomiku dopředu," říká jeden z nejuznávanějších ekonomů dneška, harvardský profesor Jeffrey Sachs.

Podle deníku USA Today se bohatství například projevuje i tím, že lidé se odklánějí od nákupu aut na leasing a stále více platí hotově. "Hlavně muži milují, když se mohou pochlubit svým přátelům, že na akciovém trhu vydělali tolik, že zaplatili najednou za svůj nový mercedes," napsal list minulý týden.

NAKUPUJTE ZA ŘEKOU
Nic nevypovídá o prosperitě Spojených států lépe než Američan v obchodě. "Jestli chcete jít nakupovat, tak jedině za řeku do Pentagon City. Tam to vážně stojí za to, nic lepšího ve Washingtonu není," radí mladá černoška bdící nad pořádkem v jedné ze stanic metra dvěma postarším dámám, jež tápají na mapě amerického hlavního města.

V centru Washingtonu mezi budovami federální vlády lze narazit na obchod s oblečením, elektronikou nebo obuví spíš výjimečně. A obě Američanky ani na bloumání po ulicích nejsou zvědavé. Hledají to, po čem se ptá každý Američan, když si chce koupit něco na sebe: "Je to mall?" ujišťují se dámy. Černoška v uniformě podzemní dráhy s úsměvem kýve na souhlas. "Jistě. Největší, co tu máme."

Za řekou v Pentagon City, jednu stanici metrem od nejvyššího velitelství americké armády, čeká na Američany ochotné utrácet mnohapatrové obchodní centrum s prostornými chodbami plnými květin, vodotrysků a s více než dvěma sty obchody. Obdobný obří nákupní komplex, pro Američany "mall", nesmí chybět v žádném větším městě v USA ani v Kanadě. "Naše středisko je druhé nejúspěšnější z celé skupiny, hned po Las Vegas," chlubí se marketingová ředitelka celého komplexu Diane Guernseyová.

Skutečnost, že ekonomika je v dobré kondici, se podle ní nedá přehlédnout. "Obrat je teď o osm procent vyšší než loni, což je nezvykle hodně. Je znát, že ekonomika je na tom dobře. Tržby vystoupily na 722 dolarů ročně z každé čtvereční stopy. To je v naší desetileté existenci rekord a víc než dvojnásobek proti průměru v odvětví," říká ředitelka. V korunách na metr čtvereční tedy tržby činí čtvrt milionu, což je podle domácích expertů opravdu úctyhodný výsledek.

Všechny mally mají jedno společné - jsou vybaveny tak, aby v nich zákazník mohl strávit celý den. Zpravidla stejně jako ve Washingtonu nechybí jedno patro restaurací, sál s hracími automaty, banka nebo kino. "Teď v létě sem děti chodí jen tak zabít den, chodí po chodbách sem a tam a zůstanou tu třeba od rána až do večera," tvrdí prodavačka Sheila z obchodu s kravatami a šátky, odkud má přímý výhled na hlavní vchod.

Ona i konkurenti z jiných obchodních oddělení se opravdu snaží: "Jestli se vám ta košile zdá moc drahá, můžeme vám vydat zvláštní úvěrovou kartu a z ní ji můžete postupně splácet," vysvětluje prodavačka v módním butiku Structure. Mladík u vedlejšího vchodu do obchodu se sportovním vybavením se ptá po e-mailové adrese, aby mohl poslat až do domu zvláštní letní katalog. V prodejně Banana republic prodavač cestou do zkušební kabiny zdůrazňuje, že se jmenuje Steven. Má svůj důvod: "Kdo vám tady v obchodě pomáhal?" dotazuje se pokladní, aby mohla Stevenovi připsat čárku.

CHUDÍ AMERIČANÉ SE CÍTÍ OŠIZENI
I když americká ekonomika podle posledních čísel mírně zvolnila tempo a výdaje domácností podle statistik také rostou pomaleji než začátkem roku, v Pentagon City nic takového nepociťují. Obchody se připravují na týdny před začátkem školního roku, což je v USA druhá nejsilnější nákupní sezona po Vánocích, všechny nabízejí letní slevy a všude je náležitě rušno.

Ani v době slev ale mall není pro každého. "Je tam pořád hodně draho, nic pro nás," říká smířeně mexický mladík Oscar Mendoza, zaměstnaný jako pomocná síla v nemocnici, před partií šachu na washingtonském náměstí Dupont Circle. Jeho děd, jenž v Pentagon City nikdy nebyl, je přesvědčen, že prosperita se týká jen boháčů. Tvrdí, že se živí tím, co na náměstí vyhraje v šachách a na žádné sociální dávky nemá nárok.

 "Víš, co mám v plánu?" přidává se zemitý černošský taxikář po cestě na letiště. "Chci vydat knížku o tom, jak je tahle společnost špatná a nespravedlivá, jak drží některé lidi na dně." O růstu ekonomiky odmítá diskutovat. "Z toho má něco jen pár lidí nahoře, ostatní na ně musí pracovat," říká taxikář.

RŮST SE ZVOLNIL, ALE ASI VYDRŽÍ
Po ojedinělém posílení o šest procent ve čtvrtém kvartálu 1998 zvolnil hospodářský růst USA nejprve na 4,3 procenta v prvním a na 2,3 procenta ve druhém čtvrtletí. Poslední číslo bylo pro ekonomy na jednu stranu zklamáním, ale zároveň ujištěním, že ekonomika se vrací na dlouhodobě přijatelnou úroveň růstu. "Dostáváme se zpátky na udržitelnou hladinu kolem tří procent," řekl minulý týden deníku Wall Street Journal ekonom Merrill Lynch Stan Shipley.

Jeffrey Sachs je přesvědčen, že i kdyby americkou burzu postihl propad o desítky procent - čemuž by se podle vlastních slov nedivil - a miliony Američanů by rázem zchudly a přestaly utrácet, ekonomika se vzpamatuje. Kromě přefouklé akciové bubliny se totiž Spojené státy mohou podle Sachse opřít o dvě skutečné výhody, které slibují pokračování prosperity i v budoucnu - o pružný trh práce spojený s velkou podnikatelskou aktivitou a o pokrok v technologiích.

"Na rozdíl od Evropy jsme vytvořili dvacet milionů pracovních míst. To je naprosto výjimečný výsledek a nyní máme nejnižší nezaměstnanost za posledních třicet let. Ekonomika si teď vede skutečně velmi dobře," dodává Sachs.

Graf vývoje hospodářství USA

Autor:

Dojíždění do Prahy obstarají nové soupravy. Mají dva oddíly první třídy

  • Nejčtenější

Belgie jako druhé Řecko. Zadlužení země rychle roste, řešení v nedohlednu

13. května 2024

Belgie se už dlouhé roky řadí mezi nejvíce zadlužené ekonomiky Evropské unie. Svůj dluh tato...

Do britských hospod dorazil americký zvyk, spropitné. Pivaři jsou zmatení

11. května 2024

Pro návštěvníky britských hospod bylo donedávna největší dilema zda si dají whisky, nebo pivo. A...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Tušení smrti žene ruské miliardáře do vlasti. Řeší dědictví, bojí se znárodnění

10. května 2024

Premium Stárnoucí ruští miliardáři řeší zásadní problém: jak převést obří majetek na své dědice....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

Brambory meziročně podražily skoro o polovinu. Klesá zájem o ty ve slupce

15. května 2024

Dozvuky pandemie i mrazy, které poškodily úrodu, mohou za vyšší ceny brambor, se kterými se v...

Přes klimatickou nouzi banky dál financují fosilní projekty, zjistil průzkum

15. května 2024

Od uzavření Pařížské dohody poskytly banky „fosilním hráčům“ v přepočtu téměř 161 bilionů korun....

Burger King chce mít v Česku více provozoven. Letos jich otevře deset

14. května 2024

Expanze amerického řetězce Burger King na českém trhu se přibrzdila v důsledku pandemie. Mezi lety...

PPF vykázala mimořádný zisk. Míří na Západ, z Air Bank chce mít jedničku

14. května 2024  8:32,  aktualizováno  17:11

Skupina PPF má za sebou jeden z nejlepších finančních výsledků ve své historii. Rok 2023 uzavřela s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...