Třeboňská radnice nevypíše výběrové řízení a přes protesty opozice nechá provozování bez soutěže Městské vodohospodářské.
Zastupitelé měli k dispozici studii, jež jim měla napovědět, která varianta je výhodnější. Jenže řada z nich si nebyla jistá její objektivitou. Podle ní není nejdůležitější cena vodného a stočného, ale to, že systém stoprocentně kontroluje město.
To rozporoval například Jan Váňa z ODS. „Z mého pohledu má největší váhu přece cena vody. To občany zajímá. V okamžiku, kdy si infrastrukturu budeme provozovat sami a dosáhneme vyšší ceny vodného a stočného, potom se ptám, proč to budeme dělat?“ namítal.
Místostarosta Zdeněk Mráz (ČSSD), který návrh předkládal, mu odpověděl prostě. „Je to váš pohled na věc a já se můžu ptát obráceně. Proč bychom to měli soutěžit, když bychom to mohli provozovat sami?“
V dlouhé debatě se ukázalo, že město nemá žádné odhady, kolik vůbec budou vstupní náklady Městské vodohospodářské. Ani co bude stát provoz, tedy i jaká bude výsledná cena vodného a stočného.
Co se stane při havárii?
Část techniky si městská společnost nebude moci koupit a bude si ji muset najímat. Menší opravy bude město zvládat samo, větší si pak bude objednávat. Opoziční zastupitelé ale namítali, co se bude v případě větší havárie, kterou bude třeba okamžitě řešit.
„Pokud se stane něco v pátek odpoledne, bude tam za hodinu vykopaná díra, bude se na tom pracovat a vedle bude přistavená cisterna s vodou? To lidi zajímá,“ argumentovala Anna Kahounová (ODS). „Já si myslím, že ty služby budou hodně podobné,“ odpověděl Mráz.
Na jednání zastupitelů byl i předseda představenstva Čevaku Jiří Heřman. Ten apeloval, aby město vypsalo veřejnou soutěž, do které by se přihlásila i Městská vodohospodářská. „Vypište koncesi, ať se ukáže, kdo to bude schopen dělat nejlevněji. Vyjde-li, že je to Městská vodohospodářská, pak je to v pořádku,“ zdůraznil. Jeho námitky většina zastupitelů nevyslyšela. Pro návrh místostarosty zvedlo ruku 18 z 25.