2015. Rok brutálních vražd na jihu Čech. Lupiči z Horusic dál unikají

  10:59aktualizováno  10:59
Tři dvojnásobné vraždy z druhé poloviny loňského roku se řadí k nejzávažnějším případům posledních let na jihu Čech. Vloni také dva synové zabili své matky.

Rodinnou firmu z Horusic přepadli lupiči a sedm lidí zranili. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Dvě dvojnásobné vraždy manželů (75 a 69 let) v Horní Olešné na Jindřichohradecku a matky (46) s desetiletým synem v Českých Budějovicích za jediný prosincový týden či přepadení rodinné firmy v Horusicích na Táborsku, po kterém v září zemřeli dva muži.

V druhé polovině roku vyšetřovali kriminalisté tři brutální útoky. Za celý rok vyjížděli ke 13 vraždám se 16 oběťmi.

Všechny kromě Horusic se jim podařilo objasnit. Loupež ve firmě na výrobu dílů pro historické motocykly mají na svědomí nejméně tři pachatelé. Přestože policie už vyslechla přes 400 lidí, útočníkům se zatím daří unikat. Možná se ukrývají v cizině, účast zahraničních zločinců je jednou z hlavních vyšetřovacích verzí.

Naprosto výjimečné pak byly dvě dvojnásobné vraždy z 18. a 24. prosince. S takovou situací se jihočeští policisté ve své novodobé historii ještě nesetkali.

Fotogalerie

Při první násilně zemřeli starší manželé z vesnice na Jindřichohradecku. Údajným vrahem je jejich zeť, dosud neobviněný 51letý Slovák. Ten nyní čeká na rozhodnutí o vydání do Česka. Pokud ho slovenská justice vydá, hrozí mu za předem promyšlenou dvojnásobnou vraždu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

Doposud poslední dvojnásobnou vraždou bylo zabití manželů Pavla a Jany Malhockých v únoru 2010. Jejich smrt má na svědomí Jan Heidinger, syn Malhocké z prvního manželství.

Protože byl při útoku nepříčetný kvůli prokázané paranoidní schizofrenii, krajský soud ho neposlal do vězení, ale do psychiatrické nemocnice v Praze - Bohnicích. Tam dvojnásobný vrah pobýval od srpna 2010 do dubna 2013, poté byl jako uzdravený propuštěn po necelých třech letech na svobodu.

Počtem mrtvých a mírou brutality překonal tyto dvojnásobné vraždy snad jen Čechorakušan Ladislav Pacovský. Ten za asistence syna Johna zastřelil v červenci 2003 v Litvínovicích u Budějovic tři muže, sousedy Jana a Radka Sassmanovy a jejich příbuzného Haralda Kampfera.

Krajský soud poslal Pacovského staršího za mříže na doživotí, Pacovský mladší si měl odsedět 13 let. Nejvyšší soud později rozsudky zrušil a udělil otci 25letý trest, který si psychicky labilní střelec stále odpykává v Rakousku. Syn dostal 11 let, od roku 2012 je na svobodě (více čtěte zde).

Rakouský nádech má i osm let stará vražda slovenské prostitutky Gabriely Supekové, kterou se kriminalistům podařilo objasnit až v polovině loňského roku. Mezi desítkami podezřelých figuroval také neblaze proslulý Rakušan Josef Fritzl. Muž, který 24 let věznil a znásilňoval svoji dceru ve sklepě a měl s ní sedm dětí. Byl podezřelý i z jiných vražd. V srpnu 2007 navíc pobýval na dovolené u hranic.

Tato hypotéza se nakonec nepotvrdila. Pravděpodobným vrahem je 61letý muž z Ústeckého kraje. Ten je nyní ve vazbě a čeká na soud.

“Podle vyšetřovatelů měl v polovině srpna 2007 úmyslně usmrtit v lese u Skoronic na Krumlovsku bodnořeznými ranami tehdy 42letou ženu. Podle všech indicií pak zavražděnou naložil do kufru vozu a odvezl k Lipenké přehradě, kde potom tělo hodil do vody,“ popsal jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Mezi kuriozity loňského roku patří také dvě takzvané matkovraždy. Vazebně stíhaného 23letého mladíka z Písecka policie viní z květnového usmrcení 44leté matky, známé chovatelky psů z Písecka. Když se žena nevrátila první den v měsíci z venčení, její blízcí zalarmovali policisty a ti pak objevili ženino tělo v tůni u řeky Blanice za Klokočínem.

O dva měsíce později si pak přijeli pro údajného vraha, ženina syna. Kdy se ocitne u soudu, zatím není jasné. Podle sdělení krajského státního zastupitelství je případ stále v přípravné fázi a termín hlavního líčení soud ještě neurčil.

I druhou matkovraždu vyšetřovali písečtí kriminalisté. Odehrála se v létě v bytě u Husova náměstí, kde žila 83letá seniorka a její 64letý syn. Násilník se sklony k nadměrnému pití matku denně bil.

Koncem července žena napadení nepřežila. „Muž jí způsobil tak rozsáhlá poranění, že na jejich následky zemřela. Jednal s úmyslem ženu usmrtit,“ upřesnil Matzner. Také tento vrah na svůj trest teprve čeká.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Opilí maturanti se po plese poprali s revizory MHD, některé zranili

Dva revizoři se v Budějovicích dostali do potyčky se skupinkou podnapilých osob.

Maturitní ples v Českých Budějovicích skončil ve středu pro skupinu studentů potyčkou s revizory městské hromadné...

VIDEO: Rysí rodina spala u fotopasti, ochranář ji natočil na mobil

Fotograf natočil odpočívající rysí rodinku.

Netradiční úlovek se podařil fotografovi divoké zvěře Vladimíru Čechovi. Na severozápadě Šumavy půl hodiny natáčel na...

VIDEO: Vodní zámek Červená Lhota je na suchu. Rybník odbahňují bagry

Na rybníku kolem zámku Červená Lhota na Jindřichohradecku pokračují práce na...

Tak jako nyní zámek Červená Lhota na Jindřichohradecku jen tak neuvidíte. Památka, kterou obvykle obklopuje voda, je v...

Jihlava vede první hokejovou ligu o 13 bodů, druhé Kladno si zastřílelo

Kladenští hokejisté oslavují vstřelenou branku.

Jihlavští hokejisté vyhráli v 55. kole první ligy ve Frýdku-Místku 3:2 v prodloužení a vedou tabulku o 13 bodů před...

Tři hráči nebo rozhodčí na podvod stačí, říká expert Federbetu

Francesco Baranca

Proč zrovna my a proč zrovna teď? Znojemští fotbaloví činovníci si myslí, že kauza podezření z manipulování zápasů...

Další z rubriky

Vltava nám ublížila, ale už jsem jí odpustil, říká malíř bydlící u břehu

Ladislav Hodný v mládí koketoval s myšlenkou, že by šel místo studií na...

Prakticky celý život se zabývá uměním, a přesto, že před pár dny oslavil vyučený knihař Ladislav Hodný 76 let, nehodlá...

Na hrozící povodně ve Strakonicích brzy upozorní moderní přístroje

Otava teče ve Strakonicích kolem hradu.

Na řece Otavě, ale i na dalších tocích ve Strakonicích budou brzy zařízení varující před velkou vodou. Město pořídí...

Při výpravě na sněžnicích viděli turisté Poledník i krávy plemene highland

Turisté šli podél podél Hamerského potoka k vrchu Antýgl.

Šumavská infocentra lákají na vycházky na sněžnicích. Každý si je může za 50 korun půjčit a vyrazit s průvodcem do...

Najdete na iDNES.cz