V Rožmberku nad Vltavou čeká vodáci zpestření v podobě jezu.

V Rožmberku nad Vltavou čeká vodáci zpestření v podobě jezu. | foto: David Peltán, MAFRA

Vltava, Otava i Lužnice jsou sjízdné, těší vodáky i majitele půjčoven lodí

  • 3
Vltava zatím není přeplněná vodáky, což se zřejmě příští prodloužený víkend změní. Půjčovny ke splouvání doporučují spíše začátek týdne než nabité pátky a soboty. Dostatek vody má nyní i Lužnice a Otava, které zatím zásobuje voda z hor.

Scénář je každý rok stejný. V některých letních dnech bývá u jezů na Vltavě zácpa. Vodáci na lodích a raftech dlouhé minuty čekají, až na ně přijde řada. Nejnabitější bývá úsek od Vyššího Brodu po Český Krumlov.

Letos se zatím řeka nezaplnila loděmi natolik, aby docházelo ke zdržením u šlajsen, ale se začátkem prázdnin se to změní. Už příští víkend bude navíc díky svátkům prodloužený, a půjčovny lodí tak mají více rezervací k vyřizování.

„Je to každoročně jeden z nejnaplněnějších termínů v letní sezoně. Když svátky vyjdou na prostředek týdne, vodáci se rozloží mezi oba víkendy. Takhle se ale nahrnou do jednoho a bývá dost narváno,“ mluví ze zkušenosti Pavel Mačuda z půjčovny lodí Ingetour, která na Vltavě provozuje také šest kempů.

„Volných lodí máme dost, ale na příští víkend počítáme hodně rezervací,“ doplňuje.

O prázdninách se provoz na řekách posouvá. „Většinou vodáci vyrážejí ve středu nebo ve čtvrtek z Vyššího Brodu, takže je nejvíc rušno tam. Pak postupně plují a pátek se sobotou jsou nejvytíženější místa okolo Krumlova,“ pokračuje Mačuda.

Neděle bývá klidnější. To se vodáci chystají domů a řada z nich lodě vrátí už v sobotu večer. „Při rezervacích doporučujeme přehodnotit termín. Aby si ho dali třeba na neděli až úterý, to je často řeka poloprázdná,“ přidává.

Letošní sezona je podle jeho slov odlišná od té minulé. Loňský květen byl teplý a už tehdy splouvala Vltavu řada lidí. Nástup vodáků tak byl postupnější.

Naopak letošní květen byl chladný a posádky vyčkávaly. Jakmile se počasí v červnu zvrátilo k lepšímu, vyrazilo jich o to více. Zatím se však na jezech nestojí v dlouhých zácpách.

Povodí Vltavy od loňska nedělalo na jezech všech tří velkých řek v kraji žádné úpravy, takže vodáky nic nového nepřekvapí. Na žádném se nebude pracovat ani přes léto.

Vltavě pomáhá odtok z Lipna

Vltava je sjízdná celé léto díky vodní nádrži Lipno. „Aktuálně se udržuje jen hygienický průtok. Z vlévajících se potoků rovněž přitéká málo. I tak ji mohou vodáci splouvat po celé trase až do Českých Budějovic,“ hodnotí hydrolog z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Tomáš Vlasák. Ideální pro vodáky však je, když Lipno pouští do Vltavy více než šest kubíků vody za minutu, což je minimální odtok.

Vodáky zajímá i stav Lužnice a Otavy. Obě řeky v létě často trápí nedostatek vody, což momentálně neplatí. Na lužnické stanici Pilař byl ve středu průtok dva kubíky a hladina na 138 centimetrech.

„To je 16 centimetrů nad pomyslným limitem pro sjízdnost. Horní úsek je sjízdný lépe, to kvůli dešťům v Novohradských horách. Ty řeku zásobují a situace je tu velmi příznivá,“ popisuje Vlasák.

Dále po proudu toku se stav horší, vody postupně ubývá. Na úseku za Táborem je koryto širší a kamenité. Tento týden tak byla Lužnice mezi Táborem a Bechyní na hranici sjízdnosti.

„Tady stav hladiny občas kolísá vlivem malých vodních elektráren. Lidé tudy sice plují, ale situace není optimální,“ dodává Vlasák.

Právě 28kilometrový úsek mezi Táborem a Bechyní je vodáky vyhledávaný, když plánují dvoudenní výlet. Pokud chtějí vyplout jen na jeden den, nejčastěji volí 11kilometrovou trasu mezi Suchdolem nad Lužnicí a Majdalenou.

„Nejfrekventovanější máme čtvrtky až soboty. Na tento víkend už jsou u nás rezervovány všechny lodě,“ hlásí Jakub Vokřál z půjčovny lodí Samba. „Lužnice je méně frekventovaná než Vltava, to si vodáci chválí. Za Majdalenou se pak řeka rozdvojuje, takže se jejich počet ještě rozmělní. Lákavé je proplouvání čistou přírodou Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko po neregulované řece,“ dodává Vokřál.

Na tento i další víkend už má vyprodáno půjčovna Otavatour sídlící v Sušici na Klatovsku. Také tady je stav řeky ideální.

„Na Otavě je nejvíce lodí v sobotu. Plné víkendy platí i o prázdninách, ale to více přibudou i ve všedních dnech,“ říká František Švelch z půjčovny raftů, kajaků, kanoí a dalšího vodáckého vybavení.

Nejžádanější je horní tok řeky z Radešova do Sušice, ten však bývá nesjízdný kvůli nízké hladině. Nejčastěji tak padne volba vodáků na 17kilometrovou pasáž ze Sušice do Horažďovic. I tady si posádky pochvalují klid na řece.

„Voda je čistá a není to tu tolik vytížené jako na Vltavě. Letošní sezona je pro nás prozatím slabší. V květnu hodně pršelo a lidi nejezdili. Teď je ale vody dostatek a počasí přeje,“ myslí si Švelch.

I Otavu zásobuje voda z hor. „Minimálně týden dostatek vody vydrží. Červen byl na Šumavě deštivý, takže v následujících dnech bude řeka bez problému sjízdná i přes vysoké teploty,“ ujišťuje hydrolog Vlasák.

V každém případě je na vodě nutná opatrnost. Záchranáři k řekám vyjíždějí každou sezonu. „Nejčastěji jde o případy tonutí po riskantním chování na jezech. Pak jsou to drobné úrazy po pádech z lodě nebo úrazy vodáků pod vlivem alkoholu. V minulém roce se však situace o něco zlepšila,“ informuje mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.