Vánoční smrk na náměstí ve Volyni je nemocný. Musí ho pokácet

  8:23aktualizováno  8:23
V adventním čase se chloubou měst a obcí stávají vánoční stromy. Zatímco jinde ho musí dovézt z okolí, ve Volyni na Strakonicku smrk roste přímo na náměstí. Letos ho však vánoční výzdoba zkrášluje naposledy. Kvůli jeho stáří a špatnému stavu ho v lednu pokácejí.

Strom na náměstí Svobody slouží o Vánocích jako vánoční, po Novém roce ale půjde kvůli nemoci k zemi. | foto: David Peltán, MAFRA

Pro spoustu obyvatel k Volyni a Vánocům neodmyslitelně patří. Na náměstí Svobody ho zasadili v roce 1954. „V poslední době jsme ale zaznamenali obavy místních. Loni se při silném větru strom málem vyvrátil a jeho zhoršující se stav poznal i laik,“ vysvětluje starosta Volyně Martin Červený.

Minulý rok si nechala radnice udělat znalecký posudek na jeho stav. Ten dominantě města předpověděl brzký konec. A tak zastupitelstvo odhlasovalo jeho odstranění, aby se předešlo ohrožení kolemjdoucích a škodám na majetku. Kácet by se mělo v lednu po odzdobení.

„Já sám jsem kolem smrku denně chodil do školky, pak na základní školu a následně i na střední. To ještě rostl,“ vzpomíná starosta. Vánoční výzdobu dostává od 80. let. Současný obvod jeho kmene metr nad zemí je 226 centimetrů a dosahuje výšky 17 metrů.

Rozloučí se s ním koncertem

Vánoční ustrojení smrku každoročně obstarávaly Technické služby města Volyně, které ho i pokácejí. Dřevo by pak mohly využít například při výrobě laviček.

„Počínaje vánočními svátky roku 2019 bude volyňské náměstí zdobit strom z městských lesů osazovaný do upraveného ukotvení,“ uvádí Edita Dvořáková z odboru stavebního úřadu a životního prostředí. Radnice v místě neplánuje vysadit nový jehličnan.

Symbolické poslední setkání místních pod vánočním stromem se uskutečnilo 21. prosince. O sváteční atmosféru se postaral sbor učitelů z volyňské základní školy pod vedením ředitele Martina Punčocháře. Zazněly písně třeba od Michala Tučného nebo Janka Ledeckého i spirituál.

Lidé z Volyně si špatný stav smrku uvědomují, přesto se po něm bude některým stýskat. „Náš živý vánoční strom je jedním z nejhezčích v okolí. Oproti jiným nemá žádné blikačky nebo barevná světélka. Svítí prostě bíle, v jednoduchosti je krása. Je ale lepší ho pokácet, než aby na někoho spadl. V okolí je parkoviště, autobusová zastávka a hlavní silnice,“ zamýšlejí se manželé Jehlíkovi.

To vedoucímu městského muzea Karlu Skalickému se po stromu stýskat nebude. Upozorňuje, že smrk stříbrný se jakožto nepůvodní druh na náměstí nehodí i s ohledem na to, že stojí v památkové zóně.

„Navíc šlo původně o strom míru, který tu vysadil tehdejší předseda místního národního výboru KSČ. A idea míru měla za minulého režimu pravé Vánoce nahrazovat,“ podotýká Skalický.

Za hodnotnější považuje sousední čtveřici lip, která obklopuje mariánský sloup. Vysázeny byly asi před 140 lety na počest členů císařské rodiny. Větve lip sloup ohrožují, proto se delší dobu diskutuje o jejich budoucnosti.

Autor:

Nejčtenější

Na Miss World chci ukázat to, co opravdu umím, říká Denisa Spergerová

5. Denisa Spergerová, 18 let, 182 cm

Novou Miss Czech Republic Denisu Spergerovou (18) čeká v listopadu účast na soutěži krásy Miss World. Ta se letos koná...

Spolujezdec zemřel v autě rozbitém o stromy, řidička ve vrtulníku

Řidička vyjela s Fordem Fiesta do lesa. Její spolujezdec zemřel na místě, žena...

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na Písecku. Řidička osobního vozu ze zatím nejasných příčin vyjela ze silnice do...

Boj o baráž: Vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Hokejisté Kladna a Budějovic otevřeli semifinále venkovními výhrami

Jaromír Jágr (vpravo) z Kladna proti Jihlavě, sleduje ho Adam Zeman.

Do semifinálových sérií první hokejové ligy vstoupily lépe Kladno a České Budějovice. Rytíři zvítězili na ledě vítěze...

Další z rubriky

K novým zónám Šumavy přijala správa národního parku 150 připomínek

Luzenské údolí a bývalá hájenka pod Březníkem.

Jednání s obcemi o novém rozvržení Šumavy končí. Správa národního parku upravuje návrh zón podle námitek. Organizace...

Horkovod z Temelína povede víc než metr pod zemí, zatopí za dva roky

Z domů na okraji Týna nad Vltavou jsou chladicí věže nepřehlédnutelné. Snímek...

Dělníci se pustili do výstavby 26 kilometrů dlouhého horkovodu z Temelína do Českých Budějovic. Práce mají trvat necelé...

V Lišově odvolali ředitele školy. Učitelé chtějí, aby zůstal do prázdnin

Otevření zrekonstruované budovy Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. (10. 3....

Ředitel ZŠ a MŠ v Lišově odchází k 31. březnu. Nabídl městu, že dokončí letošní školní rok, což požadovali i učitelé....

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz