Vánoční smrk na náměstí ve Volyni je nemocný. Musí ho pokácet

  8:23aktualizováno  8:23
V adventním čase se chloubou měst a obcí stávají vánoční stromy. Zatímco jinde ho musí dovézt z okolí, ve Volyni na Strakonicku smrk roste přímo na náměstí. Letos ho však vánoční výzdoba zkrášluje naposledy. Kvůli jeho stáří a špatnému stavu ho v lednu pokácejí.

Strom na náměstí Svobody slouží o Vánocích jako vánoční, po Novém roce ale půjde kvůli nemoci k zemi. | foto: David Peltán, MAFRA

Pro spoustu obyvatel k Volyni a Vánocům neodmyslitelně patří. Na náměstí Svobody ho zasadili v roce 1954. „V poslední době jsme ale zaznamenali obavy místních. Loni se při silném větru strom málem vyvrátil a jeho zhoršující se stav poznal i laik,“ vysvětluje starosta Volyně Martin Červený.

Minulý rok si nechala radnice udělat znalecký posudek na jeho stav. Ten dominantě města předpověděl brzký konec. A tak zastupitelstvo odhlasovalo jeho odstranění, aby se předešlo ohrožení kolemjdoucích a škodám na majetku. Kácet by se mělo v lednu po odzdobení.

„Já sám jsem kolem smrku denně chodil do školky, pak na základní školu a následně i na střední. To ještě rostl,“ vzpomíná starosta. Vánoční výzdobu dostává od 80. let. Současný obvod jeho kmene metr nad zemí je 226 centimetrů a dosahuje výšky 17 metrů.

Rozloučí se s ním koncertem

Vánoční ustrojení smrku každoročně obstarávaly Technické služby města Volyně, které ho i pokácejí. Dřevo by pak mohly využít například při výrobě laviček.

„Počínaje vánočními svátky roku 2019 bude volyňské náměstí zdobit strom z městských lesů osazovaný do upraveného ukotvení,“ uvádí Edita Dvořáková z odboru stavebního úřadu a životního prostředí. Radnice v místě neplánuje vysadit nový jehličnan.

Symbolické poslední setkání místních pod vánočním stromem se uskutečnilo 21. prosince. O sváteční atmosféru se postaral sbor učitelů z volyňské základní školy pod vedením ředitele Martina Punčocháře. Zazněly písně třeba od Michala Tučného nebo Janka Ledeckého i spirituál.

Lidé z Volyně si špatný stav smrku uvědomují, přesto se po něm bude některým stýskat. „Náš živý vánoční strom je jedním z nejhezčích v okolí. Oproti jiným nemá žádné blikačky nebo barevná světélka. Svítí prostě bíle, v jednoduchosti je krása. Je ale lepší ho pokácet, než aby na někoho spadl. V okolí je parkoviště, autobusová zastávka a hlavní silnice,“ zamýšlejí se manželé Jehlíkovi.

To vedoucímu městského muzea Karlu Skalickému se po stromu stýskat nebude. Upozorňuje, že smrk stříbrný se jakožto nepůvodní druh na náměstí nehodí i s ohledem na to, že stojí v památkové zóně.

„Navíc šlo původně o strom míru, který tu vysadil tehdejší předseda místního národního výboru KSČ. A idea míru měla za minulého režimu pravé Vánoce nahrazovat,“ podotýká Skalický.

Za hodnotnější považuje sousední čtveřici lip, která obklopuje mariánský sloup. Vysázeny byly asi před 140 lety na počest členů císařské rodiny. Větve lip sloup ohrožují, proto se delší dobu diskutuje o jejich budoucnosti.

Autor:

Nejčtenější

Je neuvěřitelné, kolik Češi snědí lipánků, říká šéf Madety

Milan Teplý, generální ředitel Madety

Oslavil 70. narozeniny a stále pracuje. V rozhovoru se ohlíží za roky strávenými v čele potravinářské firmy Madeta....

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Konec nepřesným mapám. Češi mají systém na mapování zaplavených prostor

Chýnovská jeskyně

Mapování špatně přístupných zatopených prostor pomocí provázků, uzlíků a měřidla byla ještě nedávno běžně používanou...

Řidič sjel na louku, po půl kilometru narazil do stromu a zemřel

Řidič ujel po louce téměř půl kilometru, pak narazil do stromu. Na místě zemřel.

Na Českobudějovicku vyjel dopoledne jednašedesátiletý řidič s autem mimo silnici. Notný kus cesty ještě ujel po louce,...

Myslel jsem, že se mi posmívá, tvrdí muž obžalovaný ze zabití ranou pěstí

Ilustrační snímek

Až 16 let vězení hrozí třicetiletému Jakubu Formanovi, který je obžalovaný, že loni prosinci zabil ranou pěstí o rok...

Další z rubriky

Táborští chtějí jižní obchvat a odmítají věznici na bývalém letišti

Bývalé vojenské letiště Všechov vTáboře.

Dva tisíce obyvatel Tábora se zapojily do ankety o největší priority města. Mezi finálovou pětici se dostala i nová...

Bohdan Sláma točí v domovské vísce film inspirovaný Pamětí národa

Režisér Bohdan Sláma natáčí v Bořicích na Písecku snímek Krajina ve stínu,...

Režisér Bohdan Sláma natáčí na jihu Čech svůj první film s historickou tématikou. Líčí osudy lidí v pohraničí ve 30. až...

Opilý řidič v Budějovicích skončil v poutech, nadýchal 2,73 promile

Mladík nadýchal dvě promile, řidičák nedostane.

Jedenačtyřicetiletý muž usedl v sobotu ráno za volant svého vozu i přesto, že se před tím posílil nejednou sklenkou...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz