Vánoční smrk na náměstí ve Volyni je nemocný. Musí ho pokácet

  8:23aktualizováno  8:23
V adventním čase se chloubou měst a obcí stávají vánoční stromy. Zatímco jinde ho musí dovézt z okolí, ve Volyni na Strakonicku smrk roste přímo na náměstí. Letos ho však vánoční výzdoba zkrášluje naposledy. Kvůli jeho stáří a špatnému stavu ho v lednu pokácejí.

Strom na náměstí Svobody slouží o Vánocích jako vánoční, po Novém roce ale půjde kvůli nemoci k zemi. | foto: David Peltán, MAFRA

Pro spoustu obyvatel k Volyni a Vánocům neodmyslitelně patří. Na náměstí Svobody ho zasadili v roce 1954. „V poslední době jsme ale zaznamenali obavy místních. Loni se při silném větru strom málem vyvrátil a jeho zhoršující se stav poznal i laik,“ vysvětluje starosta Volyně Martin Červený.

Minulý rok si nechala radnice udělat znalecký posudek na jeho stav. Ten dominantě města předpověděl brzký konec. A tak zastupitelstvo odhlasovalo jeho odstranění, aby se předešlo ohrožení kolemjdoucích a škodám na majetku. Kácet by se mělo v lednu po odzdobení.

„Já sám jsem kolem smrku denně chodil do školky, pak na základní školu a následně i na střední. To ještě rostl,“ vzpomíná starosta. Vánoční výzdobu dostává od 80. let. Současný obvod jeho kmene metr nad zemí je 226 centimetrů a dosahuje výšky 17 metrů.

Rozloučí se s ním koncertem

Vánoční ustrojení smrku každoročně obstarávaly Technické služby města Volyně, které ho i pokácejí. Dřevo by pak mohly využít například při výrobě laviček.

„Počínaje vánočními svátky roku 2019 bude volyňské náměstí zdobit strom z městských lesů osazovaný do upraveného ukotvení,“ uvádí Edita Dvořáková z odboru stavebního úřadu a životního prostředí. Radnice v místě neplánuje vysadit nový jehličnan.

Symbolické poslední setkání místních pod vánočním stromem se uskutečnilo 21. prosince. O sváteční atmosféru se postaral sbor učitelů z volyňské základní školy pod vedením ředitele Martina Punčocháře. Zazněly písně třeba od Michala Tučného nebo Janka Ledeckého i spirituál.

Lidé z Volyně si špatný stav smrku uvědomují, přesto se po něm bude některým stýskat. „Náš živý vánoční strom je jedním z nejhezčích v okolí. Oproti jiným nemá žádné blikačky nebo barevná světélka. Svítí prostě bíle, v jednoduchosti je krása. Je ale lepší ho pokácet, než aby na někoho spadl. V okolí je parkoviště, autobusová zastávka a hlavní silnice,“ zamýšlejí se manželé Jehlíkovi.

To vedoucímu městského muzea Karlu Skalickému se po stromu stýskat nebude. Upozorňuje, že smrk stříbrný se jakožto nepůvodní druh na náměstí nehodí i s ohledem na to, že stojí v památkové zóně.

„Navíc šlo původně o strom míru, který tu vysadil tehdejší předseda místního národního výboru KSČ. A idea míru měla za minulého režimu pravé Vánoce nahrazovat,“ podotýká Skalický.

Za hodnotnější považuje sousední čtveřici lip, která obklopuje mariánský sloup. Vysázeny byly asi před 140 lety na počest členů císařské rodiny. Větve lip sloup ohrožují, proto se delší dobu diskutuje o jejich budoucnosti.

Autor:

Nejčtenější

Každý den v roce šel na Kleť. V nemoci i vánici

Václav Bauer se loni stal rekordmanem ve výstupech na Kleť za rok.

Denně stoupal na Kleť, jednou i čtrnáctkrát. Václav Bauer se zapsal do historie nadšenců, kteří zdolávají nejvyšší...

Schody mě popravily, přiznal Štybar. V zatáčkách občas nadával

Zdeněk Štybar dojel na mistrovství republiky na čtvrtém místě.

Útok na osmý titul mu nevyšel. Zdeněk Štybar skončil na domácím šampionátu v cyklokrosu mezi poraženými a s obličejem...

Lékařka vypila v noci půl litru vodky a druhý den řídila. Narazila do stromu

Tragická dopravní nehoda mezi obcemi Velíková a Hrobice na Zlínsku.

V noci vypila půl litru vodky a druhý den po poledni usedla za volant, ale do cíle nedojela. Jindřichohradečtí...

Řidič po nehodě upadl do bezvědomí. Záchranáře přivolal systém v autě

Škoda na havarovaném vozidle byla vyčíslena na 700 tisíc korun.

V úterý ráno vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému k nehodě u Hořic na Šumavě na Českokrumlovsku....

Týraný labrador Marley, kterého mladík málem umlátil, má nový domov

Čtrnáctiměsíční labrador Marley už se z brutálních útoků předchozího majitele...

Čtrnáctiměsíční štěně Marley, se kterým předchozí majitel z Prachatic surově zacházel a dostal u soudu podmíněný trest,...

Další z rubriky

Nový asfalt v Budějovické v Táboře vydržel jen měsíc. Prasklo staré potrubí

Je to přesně měsíc, co byla zprovozněna část opravené Budějovické ulice. Nyní...

Rušnou Budějovickou ulici v Táboře čeká letos další uzavírka. Práce na druhé etapě zaberou minimálně půl roku a budou...

Počet porodů císařským řezem loni klesl, říká českobudějovický primář

Primář gynekologicko-porodnického oddělení Miloš Velemínský je úspěšným...

Více než třetinu všech novorozenců na jihu Čech přivádějí tradičně na svět porodníci v českobudějovické nemocnici....

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Najdete na iDNES.cz