Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Obří skleníky v Boršově odmítli, výrobní a skladovací haly jim nevadí

  8:54aktualizováno  8:54
U Boršova nad Vltavou nedaleko Českých Budějovic připravuje investor výstavbu skladovacích a výrobních objektů. Nyní usiluje o souhlas kraje ohledně vlivu stavby na životní prostředí a zdá se, že ho dostane. Pozemky jsou připravené. V halách by mohly najít práci stovky lidí.

Po hlavním tahu, který spojuje České Budějovice s Rakouskem, projedou denně tisíce aut. Silnice zhruba pět kilometrů od krajského města protíná rozlehlé pozemky, kde jsou pole.

Fotogalerie

Poblíž přes řeku je areál letiště a nedaleko roste dálnice D3. I proto atraktivní plocha u Boršova nad Vltavou neušla pozornosti investora. Ten zde naplánoval devět rozměrných skladových a montážních hal. Vyrůst mají v příštích letech v lokalitě Panská pole.

Více než padesátihektarový areál leží částečně v záplavovém území řeky a při budoucí Jižní tangentě, která propojí silnici E55 s dálnicí D3. Stavbu chystá pražská společnost Evident-Invest.

„O záměru víme už deset let. Je v souladu s naším územním plánem a předpokládáme, že nám přinese prospěch. Souhlasíme s ním, na rozdíl od jiných projektů, které jsme odmítli. Loni na podzim třeba stavbu obřích skleníků,“ potvrzuje starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman.

Developer teď usiluje o souhlas kraje ohledně vlivu stavby na životní prostředí a zdá se, že ho dostane. Kladně se už k projektu vyjádřil českobudějovický magistrát nebo odbory životního prostředí a dopravy krajského úřadu. Podle jejich hodnocení se záměrem počítá územní plán Boršova nad Vltavou a neškodí přírodě a krajině. Jedinou podmínkou je, aby investor areál a příjezdové cesty osázel zelení.

Je šance, že ve skladech a výrobě najdou práci až dva tisíce lidí. Takový počet udává kapacita záměru, současné odhady investora jsou vzhledem ke klesající ekonomice střízlivější. „Odhadujeme, že práci zde dostane až 1 200 lidí,“ poznamenal před třemi lety zástupce investora Jan Janda.

Projekt poukazuje na skvělou polohu areálu. Bude při pravé a levé straně výpadovky z Českých Budějovic na Český Krumlov, za přejezdem řeky Vltavy.

V místě má brzy začít stavba okružní křižovatky, která přes Jižní tangentu propojí lokalitu s dálnicí. Areál bude mít na tuto křižovatku napojení. Další výhodou je spojení s letištěm v Plané, které podle investora bude využívat nákladní, takzvané cargo lety.

MF DNES se ptala na názor místních. Většina z nich problém v plánované výstavbě nevidí.

„Myslím, že vzhledem k poloze nepůjde z hal hluk. Řekl bych, že víc bude možná slyšet dálnice a letiště. Navíc to přinese práci a peníze,“ líčí sedmatřicetiletý Lukáš Uhlíř, který pracuje v Boršově nad Vltavou a nedaleko odtud také žije.

„Podobných projektů máme v okolí spoustu. Já osobně bych jen rád viděl, že se investice odrazí na běžném životě lidí,“ přidává svůj postřeh třiačtyřicetiletý Martin Horáček na návsi nedaleké obce Homole.

Skleníky by přinesly světelný smog

Téměř na dohled od rozlehlých pozemků je také obec Planá. „Plánované haly jsou na katastru Boršova, takže je to v podstatě jejich věc. V územním plánu to mají dlouho připravené. V našem případě je problém se zatíženou silnicí na Budějovice. Je proto otázkou, co bude projekt pro tuto komunikaci znamenat. Uvidíme, jak nám pomůže dálnice, která by měla tranzitní dopravu odvést pryč. Odhaduje se ale, že půjde o zhruba 20 procent. Trasa je totiž zatížená především lidmi, kteří tudy jezdí do práce,“ vysvětluje starosta Plané Tomáš Pintér.

Záplavové území při Vltavě investora nepálí. Objekty ze železobetonové konstrukce vysoké 10 až 14 metrů budou stát na zvýšeném terénu. Konkrétně půl metru nad hladinou stoleté vody.

Také podle starosty Boršova Jana Zemana není místní záplavové území problém. Logistický areál navíc ochrání val, po kterém povede Jižní tangenta. Tvrdí, že zabraná zemědělská půda na Panských polích je navíc méně kvalitní a hlinitá, proto bude hodnotnější postavit na ní haly.

„Na rozdíl od skleníků, které tady chtěli stavět Nizozemci. Víme, jaké potíže mají třeba v Libereckém kraji kvůli polským skleníkům. Produkují světelný smog, protože se v nich svítí ve dne v noci. Takové stavby na našem katastru nechceme a okamžitě jsme je zamítli,“ uvádí Zeman.

Kdy se začne stavět, zatím není jasné. Projekt je zveřejněný na webu společnosti Lettenmayer & Partner, jejímž jednatelem je Herman Heinrich Lettenmayer, který je zároveň členem dozorčí rady Evident-Invest. MF DNES firmu kontaktovala, ale ta se nyní k projektu odmítla vyjádřit.

Haly mají vyrůst u silnice spojující České Budějovice a Český Krumlov.

Haly mají vyrůst u silnice spojující České Budějovice a Český Krumlov.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

Témata: Jihočeský kraj
  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Muž přebrodil Lužnici z Velenic do Rakouska, s teplotou musel do izolace

Bezdomovec z Českých Velenic zaměstnal tento týden české i rakouské policisty. Pokusil se totiž přebrodit Lužnici...

Obchvat kolem Budějovic je ve skluzu, chybí stavaři ze Slovenska i Švédska

Koronavirus a přijatá opatření mají dopad i na dokončení dálnice D3 kolem Českých Budějovic. Protože se na ní podílejí...

Žena se pohádala s kamarádkou kvůli roušce, potom chtěla skočit z okna

Policisté v posledních dnech stále častěji na lince 158 zaznamenávají rodinné či partnerské rozepře. Na některé...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?

Najdete na iDNES.cz