Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Bezzásahové zóny na Šumavě už se nesmějí rozšiřovat, říká hejtmanka

  13:39aktualizováno  13:39
Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská z ČSSD se chce soustředit na dokončení modernizací nemocnic do tří let, využití Letiště České Budějovice, stojí i o zachování porodnice v Prachaticích. Řekla to v rozhovoru pro MF DNES.

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Na úvod jedna aktuální věc. Kraj mimořádně přispěje Jihočeskému divadlu, které zřizuje město České Budějovice, do rozpočtu částkou 10 milionů korun. Ještě loni u vás přitom ředitel divadla Lukáš Průdek moc nepochodil.
Pan ředitel si představoval, že bude kraj divadlo trvale finančně podporovat, což jsme odmítli, a to platí i nadále. Pokud bychom chtěli jít touto cestou, tak si musíme říct, jaké instituce má kraj v Budějovicích, které slouží především zdejším obyvatelům. Například vědecká knihovna. Pokud bychom to spočítali, tak to pro Budějovice nevyjde příznivě. Jihočeské divadlo hraje i mimo Budějovice a také pro obyvatele odjinud, tak jsme se rozhodli pro příspěvek i proto, že by měl být rok 2018 ekonomicky příznivý a prostředky budeme mít. Je to ale jednorázová akce.

Zaslechl jsem, že podmínkou příspěvku je, že se divadlo nebude politicky angažovat?
No, podmínka. Ptali se mě, jestli jsem s divadlem spokojená, nebo mám výhrady. Já jsem řekla, že by se měli více věnovat divadlu a méně politice.

Takže udělali něco, co se vám osobně nelíbilo?
Nemyslím, že by měl divadelní soubor financovaný veřejnou správou po představení agitovat pro toho či onoho kandidáta na prezidentskou či jinou funkci. To mám činit jako občan ve volném prostředí.

Narážíte na něco konkrétního? Do divadla chodím, ale toto mě minulo.
Bylo to v době prezidentských voleb. Pak se na mě obraceli lidé, protože se domnívali, že divadlo patří Jihočeskému kraji.

Jaké budou příští rok jižní Čechy? Myslím z pohledu turismu a sloganu, který kraj reprezentuje. Dva roky byly pohodové.
Zase budou pohodové. Hodně jsme se o tom bavili a došli jsme k tomu, že do slova pohodové se schová spousta věcí – zážitková turistika, gastronomie, sport. Měli jsme ještě návrh na jižní Čechy zelené, ale nevím, jestli to ještě bude pravda vzhledem k tomu, co se děje na Šumavě.

Je to podle vás na Šumavě s kůrovcem tak vážné?
Pokud bychom do budoucna nemohli zasahovat na polovině parku a dál se rozšíří klidové zóny pro tetřeva, tak se obávám, zda nebude Šumava nevratně poškozena. Nevím, jestli už to tak není nyní. Plochy zasažené kůrovcem jsou obrovské. Dnes kůrovce a jeho dopady poznává celá republika. Zničí strom a z něj napadne čtyři další a takhle se to šíří geometrickou řadou. Do toho ještě přichází sucho, které zeleni také neprospívá. A když nebudou lesy, bude se mnohem hůř zadržovat voda v krajině, na holinách poroste teplota. Bojím se, že nás naše děti jednou proklejí.

Jak se k tomu může kraj postavit a něco s tím dělat?
Určitě se budeme snažit vyjednávat o zbrzdění zonace a rozšíření bezzásahových oblastí na 50 procent.

V prosinci jste schválili rozpočet. Velkou položkou je opět Letiště České Budějovice. Na pokračující modernizaci dáváte přes čtvrt miliardy korun. Také jste v létě koupili v areálu další pozemky a budovy. Už víte, jak je využít?
Někde už máme konkrétní plány. Na jednom bude stání pro kamiony včetně sociálního zázemí a dalších služeb. To v Budějovicích vnímáme jako hodně potřebné. Dále tam budou příležitosti pro krajské firmy. Jinak ty pozemky držíme proto, že mohou mít velký význam ve hře o strategického partnera letiště. Díky těmto plochám je letiště jedinečné a může to významně pozitivně ovlivnit jeho ekonomiku.

A může se třeba některá z budov proměnit na hotel, nebo jsou ve špatném stavu?
Některé určitě mohou zůstat. Zabýváme se například možností mít zde leteckou školu, už o tom vedeme jednání s vlastníky školy. To je další prvek, který by areál posunul a zvýšil příjmy i prestiž města.

Fotografie Šumavy

Letiště ale potřebuje i pořádné dopravní napojení, které zatím chybí. Začne kraj příští rok s budováním jižní tangenty, jež by měla být jednou ze silnic, která tomu pomůže?
Příští rok by určitě měly začít přípravné práce. Je důležité, aby byla tangenta hotová ve chvíli, kdy tam dorazí dálnice D3.

Aby nakonec tangenta nebyla dříve než dálnice. Tendry na obchvat Budějovic řeší antimonopolní úřad.
Čekáme na rozhodnutí úřadu. Doufám, že to dopadne dobře a začne se stavět. Jsou to věci, které nemůžete předjímat, ale přitom se u nás téměř pravidelně dějí.

Budete se Středočeským krajem uzavírat memorandum ohledně společného postupu v oblasti dopravy. K čemu je taková věc dobrá? Někdy se mi zdá, že se něco podepíše, a pak se moc neděje.
Rozumím, také nemám ráda memoranda jen pro memoranda. Toto je ale důležité, jste zde partneři nejen se Středočeským krajem, ale i s Ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem dopravy. Tím říkáme, že máme všichni zájem, aby postupovala stavba dálnice.

Když se ještě podívám do rozpočtu, jsou tam obrovské investice do jihočeských nemocnic. Co bude v této oblasti TOP akcí?
Stále je to dostavba Nemocnice České Budějovice v souvislosti s opuštěním dolního areálu. Spěcháme, aby krajské nemocnice byly do roku 2021 stavebně v pořádku. Ve chvíli, kdy skončí evropské peníze, za které kupujeme a obnovujeme přístroje, budeme na ně muset mít sami, a pak už bude složité stavět.

Druhou věcí je personál, kde je i přes zvýšení mezd problém s nedostatkem sester.
Platy se jim sice zvyšovaly a budou zvyšovat, ale myslím, že už to není jen otázka platů. Sestřičky nebo střední zdravotnický personál celkově se cítí neuvěřitelně přetížený. Náročnost péče v malém počtu lidí, ve kterém pracují, je obrovská. Uvítali by trochu odlehčení. Je to velký stres, když si vezmete, že má jedna osoba přes noc na starost třeba třicet pacientů. Mají můj obdiv.

Co pro ně může udělat kraj?
Jsou to třeba školky pro děti zaměstnanců, různé benefity.

Abychom jen nechválili, často od pacientů slýchám, jak dlouhou dobu seděli v čekárně i přes objednání. Jsou to hodiny.
Snažíme se to řešit a opakovaně na to upozorňujeme. Narůstá nám počet ambulantních pacientů. Lidé, kteří by měli začít u praktického lékaře, často chodí na urgentní příjem nebo ambulanci do nemocnice. A ty tím pak suplují terén. Je to trend, který není dobrý, a doufám, že se tím pan ministr zabývá a snaží se to ve spolupráci s praktickými lékaři řešit.

A není to tím, že je i u obvodního lékaře často plno, tak pak jde pacient rovnou do nemocnice.
Ano, je. A také provozními hodinami. Soboty, neděle urgentní příjem funguje. Když jsme ho zavedli v Jindřichově Hradci, tak tam byl neskutečný nápor. Ten komfort několika lékařů a vyšetření je lákavý. S tím se budeme potýkat všude, kde budeme urgentní příjmy zřizovat. V Budějovicích je a postupně je chceme mít všude.

Jak to naopak vypadá s možným ukončením provozu prachatické porodnice? Bojujete proti tomuto záměru?
Když si uděláme v mapě kruhy, tak dojezdová vzdálenost do Budějovic je zdánlivě dostačující. Jenže co když pojede třeba někdo z Kvildy na Šumavě, když je náledí a sníh. V tom vidím důležitost prachatické nemocnice. A druhá věc. Mám problém s přepočítáváním na množství porodů. Ještě mi nikdo neodpověděl při jednání s pojišťovnami na jednu otázku. Ve velké porodnici je x lékařů, kolik udělají porodů za rok? U nás jsou třeba dva lékaři a kolik udělají porodů? Co když je to prachatické číslo nakonec z tohoto pohledu vyšší?

Máte ohledně porodnice čerstvé informace?
Budeme ji chtít zachovat, stejně jako gynekologii. Má to návaznosti. Zrušíte porodnici, pak dětské oddělení, odejdou vám lékaři. Dál to má dopady na dětskou chirurgii a chirurgii jako celek. To by mohl být začátek konce, a to nechceme dopustit.

Úřad má být otevřený a přívětivý, tak se to říká. Když ale přicházíme na hejtmanství, musíme se prokázat občanským průkazem, dostaneme kartičku, musíme sdělit, za kým jdeme, a pak nás čeká turniket. Není na čase toto opatření zrušit?
Nelíbí se mi to už od počátku, ale také musím říct, že je to výsledek situace, která v určité době byla. Obávám se, že při pohledu na bezpečnostní situaci v Evropě se toho asi hned tak nezbavíme. I v jiných institucích procházíme podobnými kontrolami, někde jsou i rámy. Je to sice věc vzdálená pojetí přátelského úřadu, ale v dohledné době nic měnit nebudeme. Je také důležité vědět, kdo se po úřadě pohybuje. Měli jsme tu i krádeže.

A jinak úřad nějak měníte? V koaliční smlouvě se objevují body jako personální audit a podobně. Už jste ho provedli?
Zatím jsme k ničemu takovému nepřistoupili. Řešíme s ředitelem úřadu obsazenost jednotlivých odborů. Je těžké udělat personální audit. Práce je velmi těžko hodnotitelná, některé rozhodnutí trvá deset minut, jiné týdny. Musíte znát konkrétní práci každého úředníka.

Přesto od některých zaměstnanců vím, že mají pocit, že jsou tu lidé, kteří pracují na maximum, a druzí, co se spíše vezou.
Je třeba hledat úspory a myslím, že tady jsou. Měl by to odhalit vedoucí odboru.

Silný vítr napáchal na Šumavě velké škody (21. 8. 2017)

21. srpna 2017

Autor:
  • Nejčtenější

Po čelní srážce vozů zemřel dvacetiletý řidič, jeho BMW je na dva kusy

Tragická nehoda se stala dopoledne na silnici z Hluboké nad Vltavou do Týna nad Vltavou. Mladý řidič vozu BMW...

Sousedský spor o šest centimetrů hlubší vrt řeší úřady už měsíce

Jiřímu Severovi z Balkovy Lhoty na Táborsku docházela ve studni voda, proto se rozhodl, že si nechá vybudovat nový vrt....

Na tahu do Rakouska utrhl kamion krajnici. Policie mluvila o zborcení mostu

Na silnici vedoucí z Českých Budějovic k rakouským hranicím se při opravách zbortil most, informovala v úterý odpoledne...

Jihočeští vědci testovali vakcínu proti borelióze, fungovala stoprocentně

Parazitologové z českobudějovického Biologického centra jako první na světě otestovali vakcínu proti lymské borelióze,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hospody a restaurace jsou otevřené a zahájily boj o zákazníky

Štamgasti jsou zpět, ale restauracím bude chybět až polovina hostů, kterou tvoří turisté. „Zatím je hodně nejisté, zda...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Hospody a restaurace jsou otevřené a zahájily boj o zákazníky

Štamgasti jsou zpět, ale restauracím bude chybět až polovina hostů, kterou tvoří turisté. „Zatím je hodně nejisté, zda...

Nechte nám smíšené zboží! Strakoničtí zachránili svůj obchod

Družstvo Jednoty chtělo uzavřít řadu let fungující prodejnu se smíšeným zbožím na strakonickém Palackého náměstí. Část...

Parazitolog: Pracujeme na supervakcíně proti klíšťatům. Patříme mezi nejlepší v Evropě

Premium Češi otestovali americkou vakcínu proti borelióze. Byla takřka stoprocentně účinná. „My chceme porazit choroby z...

Na kotle si Jihočeši rozdělí navíc 120 milionů, dostane se na tisíc žadatelů

O třetí kolo kotlíkových dotací byl na jihu Čech tak velký zájem, že se původně nedostalo asi na 1 600 žadatelů. Nyní...

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...