Pořádně rozmíchat speciální směs s vodou v malé misce. Zapřít se nohama mezi reflektory na úzké kamenné lastuře. Namočit si spáru a pak malou špachtlí jemně a postupně nanášet tmel na dané místo.
Tak vypadala práce restaurátora Lukáše Hosnedla ve výšce několika metrů nad zemí. Opravoval jednu z českobudějovických dominant. Samsonovu kašnu vodohospodáři připravují na zimní sezonu, což zahrnuje i drobné restaurátorské práce.
„Dělám kontrolu spár mezi sochou Samsona a zbytkem architektury kašny. Doplňuji vypadlá místa vápennou spárovací hmotou,“ popsal Hosnedl. „Řekl bych, že kašna i samotná socha jsou v dobré kondici. Akorát právě to spárování se musí obnovit,“ doplnil restaurátor, který takto pracoval na Samsonově kašně poprvé.
Samotné spárování Lukáši Hosnedlovi trvalo ve středu několik hodin. Tím by podle něj měl být vršek kašny připravený na zimní sezonu. „Každé jaro bych pak doporučoval, abychom s vodohospodáři raději všechno zkontrolovali. Stačí například jen pohledem z plošiny, abychom viděli, jaký je stav kašny,“ podotkl restaurátor.
Společnost Čevak, která se o Samsonovu kašnu uprostřed náměstí Přemysla Otakara II. stará, začala s její zimní údržbou už v úterý. To pracovníci proudem vody vyčistili například samotného Samsona, chrliče, kamennou lasturu a čtyři sochy, které ji drží. Vodohospodáři vypustili i bazén, umyli dno a vysbírali věci, které tam za celé léto lidé naházeli.
Přes zimní období bude sice zase bazén plný, ale voda už nebude tryskat ze čtyř chrličů ani ze lví tlamy.
Samson zmizel z barokní kašny. Symbol Českých Budějovic čeká oprava |
Barokní kašnu stavěli v centru Budějovic v letech 1721 až 1727. Kamenickými pracemi byl pověřený budějovický mistr Zachariáš Horn, sochařskou výzdobou pak Josef Dietrich.
Kašnu napájela za tímto účelem vybudovaná vodárenská věž, která čerpala vodu z nedaleké Vltavy. V roce 1990 nahradily originální sochy kopie od akademického sochaře Ivana Tláška.