Díky rychlému odtávání sněhu v Táboře objevili místo, kde praskl vodovod. | foto: David Peltán

Technika selhala, poruchu na teplovodním potrubí odhalilo až sněžení

  • 0
Patrně kvůli mrazům, které přišly v posledních dnech, prasklo v Táboře teplovodní potrubí. Bez tepla a teplé vody se ocitlo zhruba 400 obyvatel. Místo, kde je potrubí přerušené, už se podařilo technikům najít, výrazně k tomu pomohlo sněžení. Závadu dělníci opraví nejpozději do pátku.

Obavy a nejistota zhruba čtyř stovek lidí v Táboře jsou pryč. Ve črvrtek ráno se podařilo objevit místo poškození teplovodního potrubí, takže se technici hned pustili do opravy. Zhruba 130 domácností už má zpět teplo i teplou vodu.

Poslední hodiny však pro část Táborských nebyly příjemné. Nejprve v úterý odpoledne obyvatelům Budějovické a Ústecké ulice přestala téct teplá voda. Pak začaly chladnout i radiátory. Ve středu ráno už v některých bytech klesla teplota dokonce na 12 stupňů Celsia.

Ve středu večer proto zkusila společnost Bytes Tábor, která má byty na starosti, natlakovat tepelnou soustavu tak, aby v zasažených bytech byla teplota alespoň kolem 15 až 17 stupňů. To se podařilo a obyvatelé se tak mohli alespoň trochu ohřát.

Radnice zároveň nabídla, že jednotlivcům zařídí náhradní ubytování. To však nikdo nevyužil. „Vím o jedné pětičlenné rodině, která se chtěla odstěhovat na ubytovnu. Ve středu v podvečer ale začaly radiátory topit, takže si to rozmyslela,“ uvedl mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Potrubí prasklo na vedení z roku 1997. Na vině ale nebylo jeho stáří. „Rekonstrukci jsme plánovali, ale potrubí není tolik staré, že bychom ho měnili hned. Mělo by vydržet mnohem déle,“ sdělil Ondřej Semerák, jednatel společnosti Bytes Tábor.

Odhadoval tedy, že se porucha stala v některém ze svárů potrubí. Přestože technici na místě pracovali s nejmodernějšími přístroji, poruchu se jim podařilo odhalit až ve čtvrtek ráno. Přispěla k tomu navíc změna počasí.

„Nehoda byla opravdu atypická. Nikde neutíkala pára, ani nevyvěrala voda. Proto jsme nevěděli, kde přesně nastala chyba. Hledání bylo velmi náročné,“ potvrdil Semerák. Únik zpočátku neodhalily ani termokamery či akustické zkoušky. Proto bylo v plánu do akce povolat speciální dron s termovizí.

„Ten jsme museli odvolat, protože napadl sníh. Nakonec nám ale právě větší vrstva sněhu při hledání velmi pomohla, protože se na zahradě jednoho rodinného domu objevila mokrá skvrna,“ vysvětlil Semerák. „Malé podzemní jezero“ podle něj vzniklo ve spodní části Ústecké ulice. Problémy tam navíc podle místních nebyly poprvé.

Dělníci museli místo odkrýt, rozbít beton a počkat, až laguna aspoň trochu vychladne. Dokud byla voda horká, nedalo se na místě pracovat. „Až pak jsme mohli odčerpat vodu, abychom se dostali k poškozené trubce. Je pravda, že ji dělníci na tomto místě už jednou opravovali. Vypadá to opravdu na špatný svár,“ dodal Semerák.

„Předpokládám, že to zvládáme opravit ještě dnes. Kdyby se to ale nestihlo, tak bychom jeden dům u místa nehody odstavili a potrubí natlakovali, abychom mohli zbytek vytápět,“ popsal ve středu odpoledne Semerák.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

,