Studené jaro zpomalilo růst ryb, deště a sněžení ale také doplnily poloprázdné rybníky, které díky jarním srážkám přečkaly celou sezonu.
Výlovy jihočeských rybníkůRybářství Třeboň 13.–15. 10. Rožmberk Rybářství Hluboká 27.–31. 10. Bezdrev Lesy a rybníky Města Českých Budějovic 9. 10. Vrbenský zadní Blatenská ryba 14. 10. Podkostelní, Putim Krajské školní hospodářství 2. 10. Myslivna |
„V současné době můžeme pracovat jen s předpoklady a vycházet z toho, co se na trhu dělo po celý rok. Je zřejmé, že ceny kapra porostou, nedá se ale odhadnout o kolik procent. Nárůst cen je celoevropský trend, počítá se s ním i v dalších zemích, například v Polsku, Maďarsku či Chorvatsku,“ říká Rudolf Provázek, ředitel společnosti Fish Market, která prodává ryby z produkce Rybářství Třeboň.
Zvýšení poptávky bylo patrné už loni po Vánocích. Rybářství si nechtěla ryby nechávat na sádkách, protože hrozil nedostatek vody. Zásoby se tak rychle vyprodaly. A v době, kdy měly začít jarní výlovy, které by další poptávku uspokojily, uzavřel rybníky mráz.
Kvůli studenému počasí pak ryby až do května příliš nepřibíraly na váze a daly se i těžko lovit v nevypuštěných rybnících. Zájem o ryby tak kulminoval v létě a neklesá ani teď.
„Cena ryb bude určitě vyšší. Je to hlavně celoevropskou poptávkou, ale také proto, že ryb se obecně kvůli suchu vyprodukuje o něco méně. Ke zvýšení cen nás nutí navíc i zvýšení cen obilí, 60 až 70 procent produkce jde na vývoz, a tak nám nepřeje ani posílení koruny. Zatímco u nás spotřeba kapra stagnuje, ve všech okolních zemích stoupá,“ podotýká Rostislav Lukáš z Krajského hospodářství České Budějovice.
Pomohly deště z dubna a května
Většinu kraje v letošním roce trápilo sucho, se kterým se museli vypořádávat i rybáři. Například na Blatensku mají všechny rybníky o 20 až 30 centimetrů vody méně, než je obvyklé.
Loňský výlov Rožmberku |
„Pomohly nám deště z dubna a května, z těch jsme pak žili celou sezonu. Ono se řekne pár centimetrů, ale jedná se o to, že nám tím chyběly nejmělčí partie rybníků, kde ryby normálně nacházejí nejvíc potravy. Museli jsme tak více přikrmovat obilím. Kdyby bylo více vody, mohl být rok ještě lepší,“ vysvětluje ředitel společnosti Blatenská ryba Jiří Bláha.
Ryb tedy méně nebude, ale bude po nich větší poptávka a dosáhnout tržní velikosti bylo letos o něco náročnější. Podle předsedy Rybářství Třeboň Josefa Malechy vyloví letos rybáři na Třeboňsku znovu 3 200 tun kaprů a dalších ryb. A čeká je i výlov největšího českého rybníka Rožmberk.
„Je to vždy mimořádná akce a letos stejně jako loni potrvá tři dny od 13. do 15. října. Návštěvníci si mohou od sedmi hodin prohlédnout tradiční rybářské řemeslo, ale ochutnají také rybí speciality a využijí i další bohaté nabídky slavností,“ popisuje Malecha.
Kromě Rožmberka může veřejnost na Třeboňsku navštívit i výlov Horusického, Bošileckého či Vlkovického rybníka a výlov čeká také rybník Dvořiště. Rybářství Hluboká své rybářské slavnosti v letošním roce uspořádá při výlovu Bezdreva, který je druhým největším českým rybníkem. Jednodenní slavnosti jsou naplánované na 28. října, lovení rybníka ale potrvá od 27. do 31. října.
„Je to náš největší rybník, který se loví jednou za dva roky. Na jeho hrázi mohou lidé vidět třeba i pasování do rybářského cechu, ukázky různých druhů ryb nebo ochutnat množství rybích specialit. Kromě této akce pak mohou lidé navštívit ještě hráz rybníka Blatce v Dívčicích nebo se přijít podívat na výlov Vlhlavského rybníka. Na ostatní výlovy veřejnost nezveme, třeba i kvůli špatné přístupnosti,“ doplnil za hlubocké rybáře Aleš Kříž.