Na naučné stezce udělali kvůli bahnu chodníky, materiál vozili i po vodě

  • 3
Řemeslníci zhotovili na naučné stezce Olšina na Krumlovsku téměř 700 metrů povalových chodníků. Okruh u rybníka na okraji vojenského újezdu Boletice vyznačili loni, ale protože hodně pršelo, na některých místech se turisté bořili do bahna. To už by se nyní stávat nemělo.

„Stezku jsme také díky tomu prodloužili asi o sto metrů. Celkem jsme spotřebovali zhruba sto kubíků jedlového a akátového dřeva. A odhadem třicet tisíc hřebíků,“ vysvětluje stavbyvedoucí Ivan Pešek ze společnosti Celin, která stavbu pro správu Vojenských lesů a statků (VLS) zajišťovala.

„Pokud bylo vše připravené na místě, denně se nám podařilo položit 65 až 70 metrů chodníku,“ dodává Pešek.

Právě příprava byla klíčová v tom, že se podařilo stezku vylepšit za poloviční čas oproti původním plánům. Nyní by se už nemělo stát, že by se lidé na trase bořili v blátě.

„Stezku jsme projektovali v době, kdy byly jiné klimatické podmínky než v poledních dvou letech. Chtěli jsme také návštěvníky dostat blíže k přírodě, ale zájem byl tak velký, že takzvané haťové chodníky nevydržely nápor turistů,“ podotýká mluvčí VLS Jan Sotona.

Odhadem 50 tun dřeva bylo třeba dostat na místo převážně po hladině rybníka, což zabralo podle Peška přibližně dvě třetiny práce. „Právě doprava a manipulace asi byly na celé akci nejvíce náročné. Naštěstí se část nákladu podařilo dostat na místo vyvážečkou nebo autem přes les,“ přibližuje Sotona.

Povalové chodníky ale nejsou na celé trase okolo Olšiny. Stále jsou na téměř sedmapůlkilometrové stezce úseky s běžnými lesními pěšinami.

„Chtěli jsme dostavbou zvýšit ochranu přírody a komfort návštěvníků. Dá se říci, že celý projekt, který jsme začali loni, nyní dotahujeme do konce. Ve výsledku bychom z Olšiny neradi dělali atrakci pro turisty, ale chtěli bychom jí uchovat přírodní ráz Šumavy,“ ujišťuje Sotona.

Povalový chodník si také nedávno vysloužil v architektonické soutěži ocenění za dřevěnou stavbu roku udělované Nadací dřevo pro život.

Rybník Olšina je také rájem ornitologů a součástí Ptačí oblasti Boletice, která je domovem 136 druhů ptáků, z nichž je polovina na seznamu ohrožených druhů v Česku.

Celé území bylo turistům dlouhé roky zapovězeno, protože sloužilo armádě jako součást výcvikového prostoru Boletice. „Už se moc těšíme, až přivítáme první návštěvníky. Ti mohou na Olšinu dorazit již tento víkend, kdy začínáme se zkušebním provozem. Věřím, že nás počasí tento rok už nijak nepřekvapí,“ doufá Sotona.

Rybník Olšina leží nedalo Lipenské přehrady.

Rybník Olšina leží nedalo Lipenské přehrady.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz