Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé,...

Českobudějovičtí strážníci při kontrole bývalých skleníků v ulici K. Světlé, kde žijí bezdomovci. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Budějovická městská policie dostala víc peněz, nabere patnáct nováčků

  • 0
Kvůli rozšiřování počtu členů českobudějovické městské policie navýšila radnice výdaje o zhruba 20 milionů korun. Peníze půjdou na mzdy nebo vybavení nováčků.

Každoročně řeší českobudějovičtí strážníci desítky tisíc přestupků – v dopravě, při rušení nočního klidu, odchytu zvířat. Zasahují u potyček opilců či problémech s narkomany.

Zatímco na nedostatek práce si stěžovat nemohou, dlouhodobě je trápí podstav v jejich řadách. I z tohoto důvodu radnice krajského města v prosinci schválila, že na městskou policii půjde více peněz.

Počty jsou jednoduché, samotné získávání nových tváří je ale náročnou výzvou.

„Na konci roku bychom měli mít 155 zaměstnanců včetně těch civilních, nyní jich je asi 140. Strážníků bylo ke konci roku 111 a přijmout bychom jich měli okolo patnácti. To by bylo ideální. Loni jsme sice byli v plusových číslech, ale lidé nám stále chybějí. Situace na trhu práce není ideální,“ líčí mluvčí městské policie David Štýfal. Nabírání by mělo být největší za nejméně pět let.

Náklady na činnost městské policie neporostou letos poprvé. V letech 2015 až 2016 se držely okolo 72 milionů, v roce 2017 už přesáhly 85 milionů korun a za loňský rok šlo o přibližně 94 milionů korun.

Letos bude růst ještě větší. Rozpočet počítá se 114 miliony. „Jsou to peníze, které půjdou čistě jen do nákladů na nové strážníky. Obnáší to školení, nové zbraně, vybavení a zkrátka celkovou výstroj,“ shrnuje Štýfal.

Městská policie má práci specificky rozdělenou. Část sboru zajišťuje nepřetržitý provoz. O něj se starají čtyři turnusy hlídek po dvanácti hodinách. Další strážníci plní takzvané obvodní dohledy.

„Město máme rozdělené do několika obvodů, kde působíme. Tito lidé mají denní službu. Jsou to ty pěší nebo cyklohlídky, které jsou vidět v létě,“ vysvětluje Štýfal.

Další část sboru má na starosti dopravu a nakonec tvoří městská policie jednu speciální hlídku se státní policií kvůli ověřování totožnosti při krádežích či chycení černého pasažéra v MHD.

Fakta

Oblasti s největším počtem přestupků v roce 2017

Centrum 20 680
Rožnov 1 528
Sídliště Máj 1 481
Čtyři Dvory 1 080
Havlíčkova kolonie 939
Kněžské Dvory 843
Suché Vrbné 432
Sídliště Vltava 369
Pražské předměstí 346
Nemanice 332

Počet strážníků

2015 107
2016 101
2017 102
2018 111
2019 125*

Náklady na činnost městské policie

2015 72 milionů
2016 74 milionů
2017 86 milionů
2018 94 milionů
2019 114 milionů**

* Plán radnice na navýšení počtu strážníků
** Částka schválená v rozpočtu města

Lidé nyní chybí právě v obvodních dohledech. Jejich počty závisí na tom, jak vytížená vybraná oblast je. Posily budou podle Štýfala potřeba i kvůli plánovanému rozšíření modrých parkovacích zón. Radnice ho chystá do konce letošního roku.

Nabrat takový počet ale nebude jednoduché. „Městská policie měla dlouhodobě podstav. Ve srovnání s jinými ozbrojenými složkami má na trhu práce nevýhodné postavení, protože u ní není výsluha. Když k nám přišel městský policista a získal kvalifikaci, tak poté odcházel za lépe placenou prací do některého jiného ozbrojeného sboru. Investovali jsme do jejich kvalifikace, a oni nezůstali. Tenhle trend se nám podařilo zlomit. Zavedli jsme náborový příspěvek, zvýšili jsme mzdy,“ těší primátora Jiřího Svobodu.

Náborový příspěvek je teď 10 tisíc korun při nástupu a 20 tisíc po roce služby. Průměrný plat strážníka je nyní okolo 35 tisíc korun. Ovlivňují ho služby za víkendy, svátky či noční.

„Město se potýká s tím, že si občané myslí, že by v každé ulici měl být strážník, což není možné. Na to nemáme kapacity. Ani v jiných městech obdobné velikosti nejsou sbory výrazně vyšší,“ dodává Svoboda. Například v podobně velkých Pardubicích působí strážníků necelá stovka.

Z obvodů, na které ti budějovičtí dohlížejí, bylo v roce 2017 nejvíc přestupků v centru. Ze zhruba 36 tisíc si jich střed města připsal 20 tisíc. Důvodem je velká koncentrace lidí i dopravy. Na druhém byl Rožnov a třetím Máj.

V roce 2016 byl celkový počet dokonce 39,5 tisíce a o rok dřív 35,5 tisíce. Čísla za rok 2018 zatím nejsou k dispozici. Největší část tvoří doprava. Během střed, pátků a sobot pak městská policie často řeší případy související s rušením nočního klidu.

Lidé v ulicích by měli „své“ strážníky znát. To se ale kvůli velké fluktuaci nedaří tak, jak by si město přálo. „Občané by měli vědět, na koho se obrátit. Když tam bude vždy někdo jiný, tak to samozřejmě dobře není. Máme stálé členy a k nim přidáváme nováčky. Je to ale složité, trh je vybraný a konkurence obrovská. K nabírání využíváme spoty v regionálních televizích či na hokejových utkáních. Snad budeme úspěšní,“ přeje si Štýfal.

Zkušenějších strážníků mezi 41 až 50 lety je víc než mladších od 21 do 30 let. Jestli řady rozšíří mladší generace, bude jasné na konci roku.