Pohled na Lipenskou přehradu z balonu.

Pohled na Lipenskou přehradu z balonu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Konec tolerance u Lipna. Stany i ohně ohlídají profesionální strážci

  • 14
Zákaz stanování, parkování u vody a ničení dřevin platil mimo kempy podél Lipna i dřív. Od příštího roku ale na jeho dodržování bude dohlížet profesionální rybářská stráž.

Parkování aut přímo u vody, stanování a rozdělávání ohňů nebylo něčím výjimečným, podobně jako odhazování odpadků nebo ničení zeleně. Pokud rybářská stráž něco takového viděla, mohla jen upozornit na to, že je překračován zákon. Žádnou sankci však udělit nemohla.

To se od příští sezony změní. Pod dohledem budou rybáři i ostatní výletníci.

S nápadem na rozšíření pravomocí pro rybářskou stráž přišel Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu. Ten plánuje mít na Lipně jako největším českém rybářském revíru vedle tří skupin dobrovolných rybářských strážců také dva profesionály.

„Jeden nastoupil v listopadu, ten druhý bude k dispozici od dubna. Budou kontrolovat Lipno především v době, kdy se nejvíce pytlačí, což jsou dopolední hodiny ve všední dny, kdy jsou dobrovolní strážci v práci. Profesionální stráž je bude vhodně doplňovat, a to i v době, kdy je na Lipno největší tlak, tedy od poloviny června do září,“ říká šéf jihočeské rybářské stráže Tomáš Kepr.

Nešvary, které se děly mimo vyhrazené prostory kempů, byly na Lipně zakázané podle zákona o ochraně přírody a krajiny i dříve, ale dosud se o nich nepsalo v rybářském řádu a stráž je v podstatě musela tolerovat. V novém řádu na další dva roky už jsou však vyjmenované a začnou se za ně vybírat i pokuty.

Povolený bude jen spacák nebo rybářský deštník

„Základem k tomu je memorandum mezi rybářským svazem a Správou Národního parku Šumava. Profesionální rybářská stráž si u nás dodělá kurz, aby mohla vystupovat i jako stráž CHKO Šumava. Tím pádem bude moci udělovat při zjištění porušení zákona sankce,“ popisuje vedoucí CHKO Šumava Silvie Havlátková.

Podle ní byl zatím problém v tom, že CHKO nemá žádné vlastní profesionální strážce a dohled se většinou na Šumavě soustředil jen do oblasti národního parku.

„Občas jsme pokuty udělili i my jako pracovníci státní správy, ale samozřejmě jsme nemohli být v terénu pořád. Proto takovou spolupráci vítám,“ podotýká Havlátková.

Podle rybářů i ochránců přírody byla situace na Lipně neúnosná, především pak na jeho pravém břehu. Hlučící party rybářů, ale i bezohledných turistů často žádná upozornění nebraly vážně a způsobovaly problémy, ničily zeleň a rušily třeba hnízdící ptáky.

Od příští sezony budou moci zájemci přespávat na břehu Lipna mimo vyhrazená území jen ve spacácích nebo pod rybářskými deštníky. Tolerovat se nebude ani rozdělávání ohně.

„Pokud si někdo přinese plynový vařič a uvaří si na něm oběd nebo kávu a bude na břehu spát ve spacáku, nemusí se bát žádné pokuty,“ ujišťuje Havlátková.

Jisté je, že i v příštích dvou letech bude možný na Lipně nepřetržitý lov dravých ryb 24 hodin denně od 16. června až do začátku září. „Z pravého břehu Lipna bude možné nonstop lovit pouze mezi silničním a železničním mostem v Nové Peci,“ dodává Kepr.

Názory rybářů na ostřejší dohled se liší. Například rybář Petr Vodička je vítá. „Myslím, že normálních rybářů se větší dohled nijak nedotkne. Štvát to může jen ty, kteří dosud Lipno ničili a zatím jim to procházelo,“ říká.