Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Horkovod z Temelína nejspíš dostaví jiná firma, dodavatel je v insolvenci

  8:45
Horkovod z Temelína, který měl už loni na podzim začít zásobovat teplem například sídliště v Českých Budějovicích, bude muset nejspíš dokončit jiná firma. MF DNES zjistila, že zhotovitel stavby, společnost Tenza, je po vyhlášení moratioria v insolvenci.

Stavba horkovodu z Temelína do Budějovic už týdny nepokračuje. (3. února 2021) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Je tak téměř jisté, že firma nedokončí stavbu tepelného přivaděče za odhadem 1,5 miliardy korun. Projekt je rozestavěný a nyní stojí, což bude jen znamenat další vícenáklady.

Dlouhodobě plánovaná akce tak nabírá další nepříjemné zpoždění. První dodávky tepla měly do Budějovic z elektrárny dorazit už loni se zahájením topné sezony. MF DNES má k dispozici úřední záznam, který potvrzuje, že sama společnost Tenza na sebe podala insolvenční návrh.

To následně potvrdila i samotná Tenza. „Vedení společnost po vyčerpání veškerých možných řešení konsolidace podalo v pátek 19. února 2021 návrh na zrušení mimořádného moratoria a současně podalo insolvenční návrh na prohlášení úpadku,“ uvedla mluvčí firmy Barbora Vraná.

Celá věc do obrovského problému dostává desítky subododavatelů, kteří měsíce čekají na své peníze od hlavního zhotovitele. V jednom případě to má být například dluh 130 milionů korun, v jiném deset, pak třeba devět milionů. Pro některé subdodavatele to tak může znamenat ohrožení samotného fungování jejich firem.

Společnost ČEZ, která je investorem projektu, teď pravděpodobně přistoupí k vyhlášení nového tendru na dokončení stavby. Vyplývá to i z vyjádření ČEZu.

„Bohužel se nepodařilo nalézt právně schůdné řešení, nyní proto v souladu s platnými zákony předpokládáme na dokončení projektu vyhlášení zadávacího řízení podle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl mluvčí ČEZu Marek Sviták.

Rozestavěných je v současné době 2,5 kilometru horkovodu. MF DNES už loni v září informovala o zpoždění projektu za stovky milionů korun a před pár týdny redakce zjistila, že už dříve Tenza vyhlásila mimořádné moratiorium.

Tenza žádala o moratorium podle Lex covid

Tenza už v srpnu požádala o vyhlášení moratoria za pomocí zákona Lex covid, tedy o odklady platnosti.

„Došlo k posunu platebních milníků na některých významných projektech,“ uvedla mimo jiné za Tenzu Barbora Vraná, vedoucí oddělení propagace. Zjednodušeně to znamená, že společnost nezaplatila za některé práce na výstavbě tepelného napáječe – horkovodu a pak také na výměníkových stanicích přímo v elektrárně.

Výsledek je takový, že jsou z toho obří dluhy směrem k subododavatelům. Minimálně od léta se snažila Tenza situaci řešit, jenže marně. „Bohužel ani za podpory a spolupráce věřitelů, bankovních institucí a dalších dotčených stran se po několika měsících intenzivních a náročných vyjednávání nepodařilo nalézt variantu přijatelnou pro obě strany,“ konstatovala Barbora Vraná.

„Podání insolvenčního návrhu je jednou z možných variant,“ potvrdila
před pár týdny Vraná. ČEZ následně upřesnil, že z celkových 26 kilometrů potrubí Tenza předala a doložila 15 kilometrů, rozpracovaných zůstává 2,5 kilometru.

„Vzhledem k přerušení prací ze strany dodavatele nemůžeme termín dokončení předjímat,“ zmínil Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

„Situaci posuzujeme, další koky by bylo předčasné předjímat. Určitě budeme postupovat s péčí řádného hospodáře,“ pokračoval mluvčí. ČEZ zdůraznil, že on řádně a včas plní všechny závazky podle smlouvy. 

Obyvatelé Českých Budějovic o teplo nepřijdou

Pro samotné obyvatele krajského města tento problém neznamená nic. Topení budou mít horké tak jako tak a Teplárna České Budějovice jim bude dodávat stejně jako doposud. Ani jí však samozřejmě nejsou tyto komplikace lhostejné.

Smlouvu o dodávkách tepla podepsaly ČEZ a Teplárna České Budějovice na konci roku 2018. Podle ní bude jihočeská elektrárna dodávat teplo krajskému městu minimálně dvacet let. Životnost samotného potrubí je ještě delší. Kolik stavba stojí, nikdo přesně nesdělil, ale odhady byly více než miliarda korun.

Počítá se s tím, že Temelín pokryje zhruba 30 procent českobudějovické výroby tepla. Zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

1. srpna 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Doslova samoobsluha. Ve Strakonicích lidé nakoupí i v noci a bez prodavačů

Přes den s obsluhou, v noci bez. S myšlenkou na obchod budoucnosti fungující 24 hodin sedm dní v týdnu přichází síť...

Gretzky se mě ptal: Máte doma kartáček a záchod? Pouzar nejen o legendě

Premium Vyhnul se vojně. Proslavil se v domácí soutěži, reprezentaci i NHL, kde se ho zvídavý spoluhráč Gretzky ptal: Máte doma...

Za zastřelení muže při zásahu policistu obžalovali, hrozí mu deset let

Policista, který v srpnu 2020 při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku zastřelil muže, je obžalovaný ze zabití...

Žena otevřela opuštěnou krabici od bot na zastávce, byla v ní krajta

Nečekaný obsah ukrývala krabice od bot, kterou někdo odložil na autobusové zastávce v Husově ulici ve Strakonicích....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Strakonicku hledají 44letého muže. Policie žádá o pomoc svědky

Lidé na Strakonicku hledají čtyřiačtyřicetiletého sidecarcrossaře Pavla Lišku, který ve středu záhadně zmizel. Mladý...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Hra v mobilu přiblíží život ptáků na Vrbenských rybnících

Procházku k Vrbenským rybníkům na okraji Českých Budějovic si mohou výletníci zpestřit díky nové aplikaci. Ta je hravou...

Krumlovští strážníci už nesídlí na náměstí, nově jsou v budově nádraží

Budova českokrumlovského autobusového nádraží nově slouží také městské policii. Strážníci se sem přestěhovali z...

Hlavní tah v Budějovicích čeká velká oprava, zavřený bude o víkendech

V Českých Budějovicích brzy vylepší Strakonickou ulici. Jezdí po ní desítky tisíc aut denně a je pro dopravu ve městě...

Na Strakonicku hledají 44letého muže. Policie žádá o pomoc svědky

Lidé na Strakonicku hledají čtyřiačtyřicetiletého sidecarcrossaře Pavla Lišku, který ve středu záhadně zmizel. Mladý...

Pronájem bytu 3+1, 71 m2, Jindřichův…
Pronájem bytu 3+1, 71 m2, Jindřichův…

sídliště Vajgar, Jindřichův Hradec - Jindřichův Hradec III
13 800 Kč/měsíc

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Streamer koupil krabici s Pokémony za 72 milionů, obsah byl bezcenný

Americký youtuber Logan Paul opět dokázal zaujmout nad rámec své sociální bubliny, i tentokrát však jeho vystoupení...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...