ilustrační snímek | foto: Reuters

Firma chce v Blatné postavit areál se skladem i halou na výrobu dílů do aut

  • 4
Soukromá firma se chystá postavit na dvou hektarech na okraji Blatné na Strakonicku skladový a výrobní areál. Svůj záměr dokládá veřejným přínosem – nabídne pracovní místa nebo bude odvádět peníze do městské pokladny.

Zjišťovací řízení k záměru prošlo bez zásadních připomínek, společnost CSPPark Blatná se sídlem v Praze chce začít stavět už příští rok.

„Lokalita u Vrbenské ulice je pro tuto stavbu vhodná. Sousedí s průmyslovou zónou a silnicí I. třídy, na níž bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavět kruhovou křižovatku,“ míní starosta Blatné Robert Flandera.

Největším benefitem pro město budou podle něj nová pracovní místa. O odvody, například z daní z nemovitostí, které zdůrazňuje v oznámení investor, ani tolik nejde. „Podnikající společnost je totiž registrovaná v Praze,“ upřesnil starosta.

Planá nad Lužnicí ožívá díky dálnici D3. Chystá rozvoj průmyslové zóny

V oploceném areálu bude jedna velká výrobní hala, jedna skladová a technické a administrativní zázemí s parkovištěm. Také fotovoltaická elektrárna s celkem 1 872 solárními panely. Nabídne sto pracovních míst v zatím nespecifikované výrobě a skladu.

Podle oznamovatele záměru, firmy DP Eco-Consult, se uvažuje o montáži drobných součástí. „Dílů pro automobilový průmysl. Jen lehká výroba,“ upřesnila za oznamovatele Daniela Pačesná.

O montovně se nemluví, protože se o ní neví

Podstatné je, že areál bude stát na zelené louce, která až do dnešní doby sloužila pro zemědělské hospodaření. S jejím záborem souhlasí město Blatná, podle jeho územnímu plánu jsou pozemky ve třetí bonitě kvality půdy, která může ustoupit záměrům regulované výstavby. Například maximální výška staveb je tu 15 metrů, což bude i hodnota budoucí montovny o ploše 120 krát 70 metrů vytápěné plynem. Významné připomínky k záměru nemají ani Česká inspekce životního prostředí nebo krajská hygienická stanice.

Podle místní obyvatelky Pavly Váňové Černochové prošlo zjišťovací řízení bez připomínek, protože veřejnost o projektu neví. „Lidé úřední desky nečtou, o montovně se tady vůbec nemluví,“ uvedla.

Jihočeská Blatná chce být znovu městem růží, naváže na slavného pěstitele

Žena se přitom zajímá jako odbornice na historii a památky o rozvoj a kulturu nejen Blatné. Je vedoucí muzea v nedalekém Rožmitále pod Třemšínem. Před dvěma lety se jí podařilo zachránit před městskou demolicí historickou a dnes již památkově chráněnou Vilu Fiala – prvorepublikový zájezdní hostinec s růžovou zahradou.

Podle Váňové Černochové by měla Blatná víc dbát na přírodu, která jí dělala vždycky jméno. „Zlikvidovat zemědělskou půdu kvůli montovně je nedobrý a současný trend. Pochybný je avizovaný veřejný zájem a přínos městu, které nová pracovní místa nepotřebuje,“ myslí si Váňová Černochová.

V Blatné si před dvěma lety vytkli plán, jak obnovit proslulé městské sady s růžemi. Na začátku 20. století tam podnikal pěstitel a propagátor růží Jan Böhm. Do roku 2027 chtějí kolem města vybudovat desítky kilometrů naučných stezek pro pěší a cyklisty.

Stěny a střechu unikátní průmyslové haly u Brna tvoří tisíce rostlin a trav:

20. června 2019