Sobota 4. dubna 2020, svátek má Ivana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. dubna 2020 Ivana

Vzácná Vimperská madona dostane dvojče, kopírují ji s pomocí 3D tiskárny

  16:23aktualizováno  16:23
Vzácná gotická socha Vimperské madony se dočká přesné kopie. Bude hlavním lákadlem v připravovaném zámeckém Muzeu Vimperska. Za pomoci moderních technologií vytvořili nyní odborníci model pro výrobu kopie.

Odborníci v uplynulých dnech odstrojili sochu z kovového roucha a sundali ji z hlavního oltáře kostela Navštívení Panny Marie ve Vimperku. Pracovali na lešení ve čtyřmetrové výšce.

Nejdřív opatrně odebrali vzorky kvůli průzkumu barevných ozdobných vrstev, celé dílo pak nasnímali mobilním 3D skenerem.

Z digitálního obrázku vznikne na 3D tiskárně model, který poslouží sochaři jako předloha pro kopii madony. Už v příští návštěvnické sezoně má být jedním z lákadel nové expozice Muzea Vimperska. Navíc v původní podobě, jak ji vytvořil neznámý středověký tvůrce typologicky odpovídající okruhu Mistra Krumlovské madony okolo let 1400 až 1410.

Fotogalerie

„Madona z Vimperka patří mezi vrcholná díla slohu takzvaných krásných madon z období pozdní gotiky. Ty byly charakteristické krásnou tváří, elegantním postojem, bohatě skládanou draperií a výrazným esovitým prohnutím těla,“ popsala kurátorka muzejní expozice Milena Hajná z českobudějovického Národního památkového ústavu.

„Za pořízením vzácné sochy zřejmě stáli tehdejší majitelé vimperského panství z rodu Kaplířů ze Sulevic, kteří měli blízko k okruhu pražského dvora krále Václava IV. Vimperská Panna Marie, která láskyplně přidržuje na levé ruce nahého Ježíška, byla v době baroka či později oděna do kovového pozlaceného roucha. To skrylo i původní elegantní siluetu gotické sochy,“ dodala Hajná.

Kurátoři nové muzejní expozice se proto rozhodli představit návštěvníkům muzea přesnou kopii vzácné gotické sochy. Vzhledem k její vysoké hodnotě a rizikové manipulaci s originálem z křehké opuky přistoupili k vytvoření modelu madony pro výrobu kopie za pomoci moderních technologií.

Památkáři si k tomu přizvali Jiřího Pece ze 3D studia, které funguje při Ateliéru sochařství profesora Michala Gabriela na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. V jedné ruce s profesionálním mobilním skenerem a ve druhé s otevřeným notebookem obcházel opatrně kolem 1,1 metru vysokého a 200 kilogramů vážícího díla na lešení téměř dvě hodiny.

„Se sochařem jsme se domluvili, že velikost kopie má být v poměru 1:1. Oskenování není tak složité, ale zpracování trvá déle. Výsledný model bude sádrový kompozit, navíc naskenuji také texturu, takže virtuální model bude barevný. Je to vlastně i digitální archivace pro budoucnost. Kdyby se se sochou něco stalo, dá se vytvořit znovu,“ popsal Pec.

Zhotovení kopie Vimperské madony památkáři svěřili restaurátorovi a sochaři Lukáši Černému z Volyně. „Uvidím, jak to půjde. Opuka je křehký materiál, předpokládám, že budu hodně dobrušovat a začišťovat,“ přemítal Černý u originálu sochy během odebírání vzorků barevných ozdobných vrstev pro zachycení přesné barevnosti kopie.

Neskrýval přitom respekt k cenné historické památce. „K takové práci se člověk dostane jednou za život. Je mi 35 let a nic takového jsem dosud nedělal,“ podotkl volyňský sochař.

Madona z Vimperka patří mezi vrcholná díla slohu takzvaných krásných madon z...

Madona z Vimperka patří mezi vrcholná díla slohu takzvaných krásných madon z období pozdní gotiky.

Prakticky po 24 hodinách pak odborníci vrátili Vimperskou madonu už zase oděnou v kovovém rouchu zpátky do výklenku na hlavním oltáři.

„Naposledy byla vyňata v roce 2011, kdy ji vezli do Prahy na výstavu Rožmberků ke 400. výročí od úmrtí Petra Voka. Je to nejcennější věc, kterou zde máme. A jsme rádi, že bude mít i kopii v zámeckém muzeu,“ podotkla vimperská starostka Jaroslava Martanová.

Díky kopii už kurátor sbírek českobudějovického biskupství Jiří Vácha nepočítá s půjčováním originálu vzácné madony na výstavy. Cestovat bude její odolnější dvojnice ze zámku.

„Transport na výstavy je neskutečně logisticky těžkým úkolem, protože socha je z křehkého materiálu, který se může poškodit i vysycháním. Proto mnoho nabídek odmítáme, podobně jako prestižní výstavu ke Karlu IV., která byla i v Metropolitním muzeu v New Yorku. Letos ji chtěl Pražský hrad na výstavu k Václavu IV. a ze stejných obav jsme ji nezapůjčovali,“ vysvětlil Vácha. Zdůraznil, že u tohoto druhu kamene se mohou vady objevit třeba až za půl roku poté, co se dílo vrátí zpátky.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Silnější Motor. Do Budějovic míří Čiliak, bude brankářskou jedničkou

Klíčová otázka při sestavování českobudějovického kádru pro extraligu zdá se být vyřešená. Zákulisní informace...

Muž hrozil policistovi smrtí poté, co upozornil partu na zákaz shromáždění

Čtyřiačtyřicetiletý muž po telefonu nadával policistovi a vyhrožoval mu zabitím. Stalo se tak poté, co policista ve...

Krajský úřad zamítl žádost o vyvlastnění pozemků motocentra pro D3

Jihočeský krajský úřad zamítl žádost Ředitelství silnic a dálnic o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prázdno všude, kde bývá hlava na hlavě. Podívejte se na Krumlov bez turistů

Kvůli pandemii koronaviru se Český Krumlov vrátil o desítky let zpět. Místo davů asijských turistů jsou tam nyní...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Silničáři rozšíří kruhovou křižovatku u Budějovic, špunt na tahu od hranic

Řidiči ho pravidelně označují jako jedno z dopravně nejhorších míst na Českobudějovicku. Konečně se ale začíná měnit....

Nakažení jsou pracovníci pošty v Krumlově. Může to zpozdit dodání balíků

Koronavirus může zkomplikovat doručování zásilek v Českém Krumlově. Nákaza nemocí COVID-19 se prokázala u několika...

Pacientky zatajily kontakt s nakaženými, v karanténě je 37 zdravotníků

Prachatická nemocnice má v karanténě kvůli podezření na nákazu koronavirem pět lékařů a 32 sester z jednotky intenzivní...

Hoteliéři u Lipna letos doufají v přízeň Čechů, cizinci pobyty ruší

Kvůli nejistotě z nadcházejících týdnů a měsíců ruší své zájezdy na Lipensku zahraniční turisté. Majitelé hotelů a...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....