Do dřevostavby s velkými francouzskými okny použili majitelé spoustu skla. A

Do dřevostavby s velkými francouzskými okny použili majitelé spoustu skla. A hodlají v tomto duchu pokračovat. | foto: Lenka a Luboš Harantovi

Dům se skleněnou podlahou i koupelna za sklem. Když lidé milují sklo

  • 27
Smršť. Jinak nelze označit poslední dva dny, kdy se mohli čtenáři iDNES.cz zapojit do soutěže o skleněnou příčku v hodnotě 100 tisíc korun. Během 48 hodin dorazilo téměř čtyřicet příspěvků. Dnes proto budou soutěžit hned tři z nich najednou, každý však bojuje sám za sebe.

Dům se skleněnou podlahou

Už při projektování našeho domu jsme do projektu toužili zařadit co nejvíce přírodních materiálů. Samotný dům je dřevostavbou s velkými francouzskými okny. Dominantu z jižní strany představuje velký prosklený výklenek, nad nímž bude balkon v kombinaci dřevo a sklo. V exteriéru je kolem výklenku dřevěná terasa z tropické dřeviny.

Nejzajímavějším prvkem našeho domu, o kterém hovoří všichni návštěvníci, je ale zatím prosklená podlaha. Manžel vždy toužil po prosklené podlaze a už při projektu si tuto variantu prosadil. Nakonec jsme tímto prvkem nadšeni všichni a sklo v podlaze se stalo dominantou našeho domu.

Manžel vždy toužil po prosklené podlaze a při pracích na projektu si tuto variantu prosadil.

Návštěvy sklo opatrně obcházejí, nebo naopak zkouší našlapovat na prosklenou podlahu a kochají se pohledem na vstupní halu. Sklo neminulo ani sprchový kout. I ten máme ze dvou stran prosklený, druhý sprchový kout skleněné dveře ještě čekají.

Počítáme také se skleněnými výplněmi do zábradlí na balkonu, v kombinaci dřevo a sklo, a chceme i trojstranně prosklený krb uprostřed obývacího pokoje. Líbila by se nám i skleněná příčka s posuvnými dveřmi mezi obývacím pokojem a vstupní halou.

Nejvíce nás u firmy J. A. P. zaujal systém Trix One s jednou pevnou částí a jednou posuvnou. Rádi bychom měli otvor bez obložky, aby sklo přiléhalo přímo ke zdi. Zvažujeme použít abstraktní vzor s hnědou barvou nebo fólii s písmem, která se nám také líbí.

Zejména v zimním období by potřebovali majitelé oddělit obývací prostor od
Zejména v zimním období by potřebovali majitelé oddělit obývací prostor od

Zejména v zimním období by potřebovali majitelé oddělit obývací prostor od vstupní haly.

Přízemí domu vytváří velký, otevřený prostor, což chceme zachovat. Zároveň však potřebujeme hlavně v zimním období oddělit obývací prostor od vstupní haly. Skleněná výplň bude tedy fungovat částečně jako tepelný i zvukový izolátor. Sklo je praktické i v tom, že propustí světlo, takže vstupní hala zůstane prosvětlená denním světlem jak z obývacího pokoje, tak proskleným stropem.

V novém domě bydlíme rok a stále je na čem pracovat, budujeme zahradu a na skleněnou stěnu zatím nemáme finance. Velice nás tedy potěšila možnost zapojit se do soutěže a v případě výhry si splnit jeden sen.

Ivana a Luboš Harantovi

Malý, ale šikovný

Ráda bych Vám představila náš byt 2+kk ve Vršovicích v Praze. Byt byl před rokem rekonstruován a během tohoto roku jsme postupně dolaďovali veškeré detaily, aby se nám v něm bydlelo co nejlépe.

Byt po rekonstrukci - prostor pod schody ještě majitelé nevyřešili.

Byt je malý, majitelé se proto snažili zachovat maximální vzdušnost.

Důvodem, proč jsem přihlásila do soutěže "Sklo v interiéru" právě náš byt, je část, v níž je schodiště do půdního úložného prostoru. Vedle schodiště je lednice a prázdný prostor, který slouží pro všechno: co se momentálně koupí, končívá tam i batoh na cvičení, brašna od počítače...

Prostor jsme zatím nevyřešili, byla to naše chyba při rekonstrukci, ale i nedostatek finančních prostředků. Pořád vymýšlíme, co s ním, aby se tento prostor dal nadále využívat pro ukládání, aby tam zůstala lednice a interiér dostal kultivovanou podobu.

Skleněné příčka by sloužila jako zábradlí schodiště, posuvná část by zakrývala a zároveň umožňovala přístup k lednici.

Má představa skleněné stěny v interiéru je právě zakrytí tohoto prostoru, jednak pevnou stěnou, která by sloužila jako zábradlí schodiště, a posuvnou částí, jež by zakrývala a zároveň umožňovala přístup k lednici.

Sklo by mohlo mít i pestřejší barvu nebo vzor pro oživení interiéru, zároveň by tak zakrylo ne moc vzhlednou lednici, případně další věci vedle ní. Věřím, že náš nápad by mohl být větší výzvou k realizaci než jen jednoduché oddělení místností sklem.

Martina Schlifková

Koupelna za sklem

Od roku 2006 rekonstruujeme s manželem dům. Už před koupí jsme si vysnili, že budoucí bydlení rozdělíme na jednotlivé zóny: společnou, dětskou a naši "rodičovskou", kde budeme mít kromě ložnice ještě vlastní koupelnu a šatnu.

Máme rádi otevřené, světlé, víceúčelové prostory, a proto jsme se rozhodli opticky spojit ložnici a koupelnu. Přineslo nám to několik výhod: v koupelně máme denní světlo, ložnice je prostornější a velké zrcadlo na stěně tento efekt ještě umocňuje.

Zároveň ovšem toto řešení přináší i drobné nevýhody, jako je zvýšená vlhkost vzduchu v ložnici nebo obtížnější stanovení tepelné pohody pro spánek. Tyto nevýhody jsme od začátku plánovali řešit skleněnou příčkou mezi ložnicí a koupelnou a dveřmi mezi koupelnou a šatnou. Toto řešení však vyžaduje větší finanční částku, kterou jsme prozatím odkládali z důvodů nutných investic do jiných částí domu.

Z ložnice je přímý výhled do koupelny.

V současnosti ale očekáváme příchod třetího člena rodiny, který s námi bude zpočátku spát v ložnici. Ke stávajícím nevýhodám se tak připojí ještě problém se zvukovým oddělením koupelny od spacího prostoru, abychom dceru nerušili při spaní. Proto nemůžeme déle odkládat realizaci prosklené příčky. Soutěž nám tak přišla vhod a věříme, že i čtenářům se naše řešení bude líbit a inspiruje je u vlastních realizací.

Příčku si představujeme ze dvou částí, pevné a posuvné, a to Kappa a Alfa z nabídky společnosti J.A.P. Obě si představujeme s potiskem na motivy mořských živočichů laděných do modré barvy podobně jako vybavení ložnice.

Vizualizace:budoucí celkový pohled

Kromě nové skleněné příčky plánujeme i kompletní oživení celého prostoru, novou výmalbu a dovybavení vestavěnými skříněmi do podoby, která je vidět na skicách.

Lenka Lavičková

Soutěž

Příspěvky do soutěže je nutné zaslat nejpozději do 10. května 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Musí obsahovat:

  • fotografie (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
  • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 2 000 znaků)
  • kontaktní údaje, telefon, e-mail
  • jméno soutěžícího
  • místo – stačí uvést město
  • do předmětu zprávy napište "Sklo v interiéru"

K fotografiím přidejte také text, proč se vám sklo v interiéru líbí, co od takové příčky očekáváte a třeba zda už máte se sklem nějakou zkušenost, byť jen od známých.

POZOR: Každý účastník musí souhlasit s podmínkami soutěže (více zde) a také

se zveřejněním reportáže z průběhu realizace.

V textu je nezbytné uvést i označení výběru typu příčky, tak jak je označuje společnost J.A.P. na svých webových stránkách www.sklo-jap.cz v sekci skleněné stěny.

Jednotlivé příspěvky zveřejní redakce nejpozději do 19. května. 2013, se jménem vítěze, kterého vybere odborná porota, se čtenáři seznámí nejpozději do 26. května 2013.

Výherce získá celoskleněnou stěnu podle vlastního výběru od firmy J.A.P. v hodnotě maximálně 100 tisíc korun. V této ceně (s DPH) je jak materiál, tak i montáž.

JAP LOGO

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Za skleněnou příčku je považována sestava skel, která obsahuje minimálně jeden posuvný nebo otvíravý díl (dveře) a jeden fixní nebo posuvný či otvíravý díl. Za skleněnou příčku se nepovažuje jednokřídlé řešení, které pouze nahrazuje jednokřídlé dveře.