Svislá clona Unirol 100Z má látku vedenou v zipu - látka rolety je zajištěna v...

Svislá clona Unirol 100Z má látku vedenou v zipu - látka rolety je zajištěna v lištách podobně jako zip v jezdci. Díky tomu odolá větru o rychlosti až 90 km/h.. | foto: Climax

Látkové rolety jsou účinné, ale jen ty venkovní. Fungují i na terase

  • 1
Sotva konečně přišly slunné dny, už někteří žehrají, že je slunce příliš a hledají ochranu před slunečními paprsky. Jedním ze stále oblíbenějších řešení jsou takzvané svislé fasádní clony neboli screenové rolety.

Na rozdíl od předokenních žaluzií či rolet lze použít screenové rolety nejen na okna, ale také pro stínění zimních zahrad, zastínění velkých prosklených ploch, balkonů či hliníkových a dřevěných pergol. Dokážou zachytit až 90 procent slunečního záření a není problém je vyrobit třeba v rozměrech 6×2,5 m.

Optimální míru zastínění přinášejí takzvané perforované látky. Díky malým otvorům v látce umožňují průhled ven, ale zároveň zajišťují dostatečné soukromí před pohledy zvenčí.

Majitelé teras nebo pergol mohou svislou fasádní clonu využít také jako boční zástěnu, aby jim pobyt venku nenarušily ostré paprsky podvečerního slunce nebo silný vítr. 

Jejich hlavní benefity jsou tedy jasné: nebrání výhledu ven, jsou odolné proti větru, vyrábějí se v široké škále materiálů a barev, mají tichý provoz. V porovnání s předokenními žaluziemi pouze netlumí hluk a nefungují jako bezpečnostní prvek.

Co lze očekávat od screenové rolety

Se staženými clonami můžete stínit a zároveň větrat při otevřeném okně, to u venkovních rolet možné není, protože vytváří celistvý pancíř.

Barvu screenových rolet lze přizpůsobit každé fasádě či domu, vyrábějí se snad ve stovkách látek i barevných odstínů. Na výběr jsou také látky o různé propustnosti světla.

Potřebujete-li místnost úplně zatemnit, jsou vhodné takzvané blackoutové látky, které jsou opatřeny speciální vrstvou, jež nepropustí žádné světlo, což oceníte zejména v ložnicích.

Optimální míru zastínění přinášejí takzvané perforované látky. Díky malým otvorům v látce umožňují průhled ven, ale zároveň zajišťují dostatečné soukromí před pohledy zvenčí.

Se staženými clonami můžete stínit a zároveň větrat při otevřeném okně, to u venkovních rolet možné není, protože vytvářejí celistvý pancíř.

Obavy, že látková roleta nezvládne silný vítr, jsou zcela zbytečné. „Oblíbená je například designová svislá clona Unirol 100Z, jejíž látka je vedena v zipu. Díky tomu odolá větru o rychlosti až 90 km/h. Navíc byla testována na 40 000 cyklů, kdy cyklus zahrnuje jedno vytažení a stažení, takže vám vydrží alespoň 66 let,“ říká Filip Šimara, obchodní ředitel největšího českého výrobce stínění Climax.

A dodává: „Screenové látky totiž tvoří ze 42 procent skelné vlákno, které je potaženo vrstvou PVC. Díky tomu zůstávají zachované stabilní rozměry a rolety odolají i povětrnostním vlivům.“

„Skvěle udržují tepelný komfort interiéru a dosahují vysoké účinnosti v případě přirozeného odvětrávání prostoru mezi clonou a okenní výplní. Díky cenové přístupnosti jsou výhodnou alternativou venkovních žaluzií,“ dodává Jan Žižlavský z opavské společnosti ISOTRA, která se specializuje na stínící techniku.

Nenáročná instalace

Screenové rolety lze vést i v lankách.

Svislé fasádní clony lze ukotvit na stěnu, rám okna nebo do ostění. Jejich látka je navinutá na hřídeli. Některé clony mají hřídel ukrytou v horním boxu. 

V případě otevřené clony bez boxu se hodí navinutou látku umístit do stavebního překladu, aby nebyla vystavena dešti. Montáž svislých fasádních clon je rychlá a jednoduchá.

Třeba box rolety Winrol lze například jednoduše nacvaknout na konzolu, která se připevní na stěnu nebo strop. Je tedy vhodná nejen k zastínění oken, ale také jako boční zástěna dřevěných pergol nebo zahradních altánů.

Vysoké požadavky na odolnost splňuje vedení v zipu, který je navařený po obou stranách látky. Takto je fixovánana roleta Ziprol, lze ji proto používat bez obav i při silném větru.

V případě novostaveb nebo rekonstrukcí je vždy ideálním řešením montáž venkovního stínění naplánovat s dostatečným předstihem a svislou fasádní clonu umístit do připravené schránky pod omítku. 

Clona díky tomu esteticky dobře splyne s fasádou a nezasahuje do světlosti okna. Montáž lze ale provést i dodatečně na okenní rám.

Spodní profil fasádních clon bývá veden v bočních lištách. Pokud nejsou z estetických nebo technických důvodů vodicí lišty možné, mohou být clony vedeny také postranním nerezovým lankem, které lze uchytit na rám okna nebo do podlahy.

Promyšlené ovládání

Svislé fasádní clony lze ovládat manuálně nebo motoricky pomocí nástěnného ovladače. Jednotlivé clony i více clon najednou můžete z pohodlí domova zatahovat či stahovat prostřednictvím dálkového ovladače.

Stínění je možné také propojit přes mobilní aplikaci s vaším tabletem nebo chytrým telefonem a ovládat ho odkudkoli. To vám umožní reagovat na nečekané změny počasí i ve chvíli, když se zrovna nacházíte mimo domov.

Clony navíc můžete doplnit o sluneční čidlo, které bude monitorovat sluneční paprsky. Jakmile vysvitne slunce, čidlo zajistí, aby se stínění automaticky zatáhlo. V místnosti tak zůstane příjemný stín a nebude se přehřívat. Během chladných dnů vám naopak čidlo včasným vytažením clon ušetří za vytápění.

Činnost stínícího systému od společnosti Screen Innovations je možné předem naprogramovat.

Stínění se stává další z oblastí, ve které se začaly uplatňovat chytré technologie. 

„Činnost stínícího systému třeba od společnosti Screen Innovations je také možné předem naprogramovat. Ten pak sám zařídí, aby okna situovaná na východ přistínil v době intenzivního oslunění během dopoledne, západní zase odpoledne. Nebo automaticky zajistí, aby se v létě kancelářské prostory zbytečně nerozpalovaly,“ vysvětluje Ondřej Žatečka, specialista na projekční a stínící techniku společnosti Audiopro.

Nemusíte si však hned pořizovat poslední technologické novinky. Například společnost Maron nabízí manuálně ovládané rolety SunStop. Roletu ve stažené poloze chytí háčky a napíná pružina. Proti přehřívání interiéru poslouží stejně dobře jako náročnější provedení. I tyto jednoduché rolety však využívají speciální tkaninu Soltis určenou pro klasické screenové rolety. 

Navíc lze roletu SunStop využít i pro vyklápěcí střešní okna, nemá totiž žádné pevné vodicí prvky. Má příznivou cenu, jedinou nevýhodou je to, že ji lze použít jen pro menší nebo střední okna.