Pod domem je vytvořen takzvaný terénní zádlab, který přímo propojuje vnitřní...

Pod domem je vytvořen takzvaný terénní zádlab, který přímo propojuje vnitřní atrium se zahradou. | foto: Tomáš Dittrich

Vesnický dům navrhli v klasickém tvaru, je však ryze moderní

  • 43
Autoři z ateliéru boq architekti navrhli na zelené louce moderní rodinný dům, který v době návrhu na své budoucí sousedy teprve čekal. Stavba hovoří současným jazykem, ale zároveň vychází z historického tvarosloví vesnických staveb.

Architekti čerpali z tradiční venkovské architektury, kde stavení měla vnitřní dvůr mezi obytným domem a stodolou. Tento princip elegantně přenesli do současných potřeb obyvatel domu.

Dům definují dvě jednopodlažní převýšené hmoty v černé barvě v řadě za sebou.

„Navrhli jsme dům, který je svým prostorovým uspořádáním současně uzavřený i otevřený,“ přibližují koncept boq architekti. Vnitřní atrium vytváří soukromý uzavřený svět. Dům se zároveň otevírá i do okolí, zejména do zahrady. Svým tvarem tak reaguje na poměrně hustou budoucí zástavbu solitérních domů v rozvíjející se části malé obce.

Kombinace černé a bílé

Dům definují dvě jednopodlažní převýšené hmoty v černé barvě v řadě za sebou. Vnitřní atrium vymezují právě tyto dvě hmoty společně s jednoduchými, bíle omítnutými kvádry.

V exteriéru se ke slovu dostávají mimo omítky základní materiály, dřevo a plech. Sedlové hmoty jsou opláštěny opalovaným dřevem, které tvoří kontrast s bílými omítkami.

Architekti navrhli i bazén zabudovaný do dřevěné terasy, který na zahradě působí velmi nenápadně a přirozeně.

Pro zastřešení architekti zvolili lehkou plechovou krytinu tuzemské výroby Satjam Rapid, která svými čistými liniemi navozuje dojem falcované střechy.

„Tato krytina respektuje požadavky soudobé architektury na jednoduchý design střešní plochy. Oproti falcované krytině však není její instalace tak náročná na řemeslo. Pásy krytiny jsou tvarovány tak, že se do sebe pouze zacvaknou bez nutnosti použití falcovačky nebo jiných speciálních nástrojů. V kombinaci s velkým formátem krytiny tím může být realizace výrazně urychlená,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze společnosti Satjam.

Dům, jehož pomyslné srdce tvoří atrium. Je to druhý obývací pokoj

Použité materiály dodávají střeše vysokou pevnost, odolnost vůči mechanickému poškození i povětrnostním vlivům a dlouhou životnost. Zároveň je lehká, takže nepřetěžuje konstrukci krovu.

Co dokáže výška

Pod domem je vytvořen takzvaný terénní zádlab, který přímo propojuje vnitřní atrium se zahradou. Zároveň se do tohoto prostoru otevírají polosuterénní herna a hudebna.

Prosklená stěna zahrady představuje výrazný prvek hlavní obytné místnosti s kuchyní, jídelnou a místem k posezení.

Skrz vyšší tmavé křídlo vede vchod do domu, zápraží chrání přesah sedlové střechy. Prosklená stěna zahrady představuje výrazný prvek hlavní obytné místnosti s kuchyní, jídelnou a místem k posezení. Prosklenými dveřmi se obyvatelé domu snadno dostanou na terasu nebo k bazénu.

Architekti studia boq architekti v rámci svých návrhů pracují s různými výškami místností: tato hra proměňuje pocitovou důležitost a atmosféru jednotlivých míst. Právě otevření hlavní obytné místnosti do krovu ji naplňuje světlem a velkorysostí, naopak pocit intimity v ložnici vyvolává nižší světlá výška.

Velký ostrůvek nabízí nejen spoustu pracovní plochy, ale také velký úložný prostor. Jeho umístění na nožkách odlehčuje jeho hmotu.

Studio boq architekti

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů. Za své projekty získali již několik ocenění.