V chatě jim vyřízli podlahu, televizi „s výtahem“ schovali pod schody

  • 3
Požadavky na bydlení se neustále zvyšují. To platí i o chatách. Zejména mladí lidé chtějí stejné pohodlí, jaké mají doma. Což ovšem znamená, že v momentě, kdy si pořídí starší chatu, vyžadují razantní změnu, zatímco jejich rodiče by byli patrně spokojeni s tím, co si pořídili.

Zatímco v prvních sériích oblíbeného lifestylového pořadu Norské domy snů proměňoval designér Halvor Bakke stařičké chaty bez elektřiny i vody, v poslední sérii mění rekreační příbytky, které by i ve stavu před proměnou patrně nadchnuly většinu českých chatařů i chalupářů.

Chatu mladí manželé koupili nedávno, přáli si ji uvnitř „omladit“ a zbavit se všudypřítomné borovice.

To byl i případ chaty na pobřeží nedaleko Narviku. Velké prosklené plochy nabízející úžasný výhled na moře, velká terasa i obývací pokoj nezahlcený nábytkem, to vše vypadalo velmi dobře. Jenže mladý pár měl už jinou představu.

Chtěl spojenou kuchyň s obývacím pokojem, záplava borovicového dřeva mu také vadila. Prostě devadesátky ve skandinávském pojetí mladé manžele už nelákaly.

Když se řeže do podlahy

Likvidace příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem byla pro Oleho hračka, ale šikovný tesař přišel s jedním velkým nápadem: vyříznout část podlahy a zapustit sezení téměř metr pod úroveň podlahy. A tak to také udělal. Jako velkou vychytávku použil mechanismus, který zvedá první schod a dovoluje vyjet velkému televizoru nahoru.

Aby lidem sedícím v nově vytvořeném prostoru nechyběl krásný výhled na moře, muselo zmizet dřevěné zábradlí na terase, nahradilo je transparentní sklo. Dva malé konferenční stolky vyrobil Ole sám, přidal samozřejmě jednoduchý návod na jejich výrobu i pro ostatní.

Tomu neuvěříte. Stará děravá stodola se proměnila na luxusní domek u pláže

Jako v předchozích dílech poslední série využil Halvor Bakke opět specialisty, tentokrát jak na sklo, tak také na krb či elektrické rozvody.

Okno u barového sezení lze vyklopit ven jako u rychlého občerstvení někde na pláži, venku je k dispozici jídelní pult připevněný přímo pod oknem.

Kuchyň, která je nyní spojená s obývacím pokojem, dostala velké pásové okno, které lze otevřít ven směrem nahoru. Rázem se tak mění na „rychlé občerstvení“, protože venku je jídelní pult a barové židličky, ideální místo pro ranní snídani nebo odpolední svačinu.

Borovicové obložení stěn nahradily světlé tapety (stěny obložil Torkel jednoduchými panely) a laťkový strop, do něhož místo lustru nechal designér Bakke zapustit LED pásek do tvaru čtverce. Modrou předsíň nahradila bílá výmalba, která prostor opticky zvětšila a „rozsvítila“.

Staré chaty už Norům nestačí

Norové chaty milují, jen během dvacátého století jich bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.

Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova. Do nové série se přihlásily tisíce lidí, ale jen málokdo uspěl: pro výběr bylo důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, standardní staré dřevěné chaty tak už neměly moc šancí. Veškeré náklady jdou za produkcí pořadu a jeho sponzory.

Venkovní „stolování“ o okna. které se otevírá směrem nahoru.

Nové díly Norských domů snů můžete sledovat na Prima Zoom od 4. února vždy v neděli od 20:00, reprízy pak každou středu od 9:35.

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.