Nový byt za méně než dva miliony. Letos žádný problém

  1:00aktualizováno  1:00
Koupit byt v Praze v novostavbě pod dva miliony bylo loni téměř nemožné. Letos se dá sehnat i o čtyři sta tisíc korun levněji.

V novém projektu Malý Háj ve Štěrboholích seženete malý byt s balkonem za 1,9 milionu. | foto: vizualizace Finep

Kdo loni sháněl byt v developerském projektu v Praze, pod dva miliony korun se nedostal. A když náhodou ano, šlo o bydlení na periferii se špatnou dopravní dostupností. A ani za Prahou to nebylo o moc lepší. Letos je tomu jinak.

Dnes seženete malý nový byt na okraji Prahy i za 1 600 000 korun, za hranicemi hlavního města ještě o něco méně. Developeři tak reagují na současnou ekonomickou situaci a stahují své ceny dolů, i když jejich marže nebudou nakonec tak vysoké, jak si představovali.

Sleva? Až tři sta tisíc na malý a osm set tisíc na velký byt

Srovnáte-li nabídky developerů, zjistíte, že většina z nich buď snižuje ceny svých rozestavěných či dokončených bytů, nebo nabízí nejrůznější akce. A je jedno, jestli jde o projekt na okraji Prahy nebo na atraktivním místě.

Vybrané byty pak můžete koupit například o 250 tisíc korun levněji, ty velké dokonce až téměř o 800 tisíc laciněji. Nebo vám prodejce nabídne předzahrádku v ceně třeba tří set tisíc korun zdarma, jinde zase kuchyňskou linku včetně spotřebičů. A někteří nabízejí bonus, který s bytem vůbec nesouvisí, například automobil.

Za nižší cenu lze sehnat bydlení na úplném začátku projektu, kdy se se stavbou ještě nezačalo, ale byty se již prodávají. Obvykle totiž platí, že při zahájení prodeje nastavuje developer ceny na nižší, takzvané zaváděcí úrovni. "S postupem realizace se cena zvyšuje a při dokončení již dosahuje své rovnovážné tržní úrovně," vysvětluje Veronika Ježková ze společnosti Central Group.

Pokud tedy chcete za nové bydlení dát co nejméně, vytipujte si projekt, který je na začátku. A jestli si chcete vybrat z nabídky malých bytů, nečekejte - jdou na dračku jako první.

Někteří lidé se však investice do něčeho, co existuje zatím jen na papíře, bojí. Co když se developer dostane během stavby do potíží a projekt vůbec nedokončí? Tato situace sice není častá, ale stát se může ledacos. A za druhé - klient musí rok i více čekat, než se může nastěhovat.

Když čekat nechcete nebo nemůžete a sáhnete po projektu, který je již v běhu nebo těsně před dokončením, ceny mohou být o několik set tisíc vyšší. Každý projekt totiž vzniká několik let předtím, než se začnou byty prodávat. Uzavírají se smlouvy s dodavateli, zajišťuje se projektové financování a spousta dalších věcí, které mají v naprosté většině pevná pravidla.

"Není možné například přijít za bankou a říci: 'Potřebujeme prodávat levněji, můžete nám snížit úrokovou sazbu?' Vše je otázkou dlouhodobého plánování. Proto ceny ve stávajících projektech rozhodně radikálně neklesnou," vysvětluje Vladimír Zuzák ze společnosti Finep.

V dokončených projektech zůstávají spíše velké byty

Na druhou stranu se může developer dostat do situace, kdy je projekt těsně před dokončením a půlka bytů prázdná. Potřebuje prodávat, aby mohl splnit své závazky vůči bance či dodavatelům. Pak mu nezbude než ceny snížit a snažit se prodat za každou cenu. Tedy s tím, že sleví třeba i o statisíce.

"Ovšem garsonky a 1+kk zůstávají v dokončených projektech zřídka. Většinou se to týká velkých drahých bytů, například mezonetů. U nich developer nabídne slevu třeba i v řádu milionů, ale pořád je to bydlení pro omezenou skupinu lidí," vysvětluje Jana Hrabětová, ředitelka portálu Kdechcibydlet.cz.

Přesto se najdou projekty, kde jsou malé byty ještě v nabídce, ač se stavba blíží ke konci. Například projekt Panorama Kyje, který bude dokončen na podzim letošního roku, nabízí ještě dva byty 1+kk za cenu 1 665 732 korun.

Podobné je to i v projektu Bytové domy Romance II v Uhříněvsi s dokončením v závěru letošního roku 2009. Zde je nyní k dispozici ještě sedm bytů 1+kk v cenovém rozpětí od 1 897 145 do 1 997 861 korun.

Místo jednoho velkého dva menší

Developeři si uvědomují, že když si člověk vybírá menší byt, jedním z nejdůležitějších faktorů je právě cena. Mohou ji snižovat, ale ne donekonečna, proto někteří z nich sahají k dalším možnostem. Jednou z nich je rozdělení velkého bytu na dva menší. Větší byt za pět šest milionů se dnes prodává hůře než dva menší do tří milionů.

Další možností, jak nabízet za nižší ceny, je stavět více bytů s menší výměrou. Zatímco před dvěma lety zájem o garsonky poklesl, neboť lidé více kupovali byty 2+kk a 3+kk, dnes se situace mění.

Daleko více mladých lidí volí jako startovací bydlení právě minibytečky. Mají omezené finanční prostředky a nechtějí se moc zadlužit. Navíc mladí lidé si uvědomují, že investice do vlastního bydlení dnes poskytuje záruku dobře uložených peněz.

I když developeři ceny snižují, dušují se, že to rozhodně není na úkor kvality. Byty musí splňovat velmi přísné tepelně-technické normy, normy energetické náročnosti staveb a další důležitá kritéria. Totéž platí o zařizovacích předmětech.

Případné snížení standardů bytového vybavení by samozřejmě představovalo určitou finanční úlevu. Otázkou však je, zda by se současný klient spokojil se standardem starým několik let, který by zahrnoval například plastové dveře v ocelových zárubních, linoleum na podlahách, absenci garáže či bezpečnostních vstupů do domů.

Nové byty v nabídce

Rezidence Prague Towers
Developer: Central Group
Kde: Praha 5 - Stodůlky
Dispozice: 1+kk v luxusním provedení (např. plastohliníková
okna, dřevěné podlahy, videotelefon)
Velikost: 25 m2
Cena: 1 600 000 korun
Dokončení: prosinec 2010

Malý Háj
Developer: Finep
Kde: Praha 10 - Štěrboholy
Dispozice: 1+kk
Velikost: 35,4 m2 + balkon o rozloze 5 m2
Cena: 1 909 517 korun - zahrnuje i garážové stání
Dokončení: léto 2009

Bytový projekt Hostivice - Jih, bytový dům A3
Developer:
Kova Reality
Kde: Chýně
Dispozice: 1+kk
Velikost: 29 m2
Cena: 1 385 000 korun
Dokončení: říjen 2010

Autoři:
  • Nejčtenější

Fascinující bydlení pro důchodkyni, která se rozhodla žít v přírodě

V současnosti bývají úspěšné stavby, které chrání soukromí majitelů různými způsoby. Některé využívají půdorys ve tvaru...

Byt v krkonošském paneláku se proměnil v luxusní horskou chatu

Paneláky do Krkonoš nepatří. Jenže už tam stojí. Tak co teď? Architekt Milan Jirouš se rozhodl pro hodně radikální...

Odešli do Krušných hor. Manželka navrhla celý dům sama a dobře udělala

Krušné hory již dávno nejsou krušné. Zdecimované porosty osmdesátých let vystřídala bujná zeleň zdravých lesů, které...

Spala na podlaze, neměla skříň. Konečně se dočkala krásného bydlení

Anna žije již několik let po různých podnájmech a nedávno se rozhodla, že skoncuje se spaním na matraci i s provizorním...

Dům na nožkách a pozemek snů. Rodina víc nechce, o zahradu se nestará

Dům ze dřeva, ocele a kamenů sestavil pro tříčlennou rodinu architekt John Curran společně se svým bratrem. Pod jejich...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Tenkrát v Hollywoodu: v domě po mrtvých natáčet nemohli, je zbouraný

Pohádkový příběh Tenkrát v Hollywoodu, založený na skutečné tragické události, je filmařským loučením režiséra a...

Pořídili si dům s minimem zdí a maximem skla. K němu přidali jezírko

Co nejméně zdí a co nejvíce skla, takové slyšel zadání architekt domu pro čtyřčlennou rodinu v jižních Čechách....

Vévodkyně Meghan si prý hledá domov v Malibu. Adeptem je i tato vila

Malibu je předměstská část Los Angeles, táhnoucí se skoro 50 km podél Pacifiku. Téměř mytologického obdivu dosáhla mezi...

Dům s několika šikmými střechami vypadá z každé strany jinak

Tvar a formu atypického domu nejvýrazněji ovlivnil podlouhlý pozemek a okolní příroda. K tomu se přidaly požadavky...

Najdete na iDNES.cz