Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Diskuze

Nízkoenergetický dům ušetří vaše peníze

Možností, z čeho vlastně postavit nízkoenergetický dům, který zaručí tepelný komfort pro bydlení a zároveň nízké účty za vytápění, je celá řada. Od dřevostaveb po cihlové domy. Vždy se ale jedná o takzvané sendvičové konstrukce, složené z nosné části a tepelně izolační části.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Deepy

24. 5. 2006 23:00
opravdu nizkoenergeticke domy
Ja jsem spokojeny klient, koupil jsem s rodinkou nizkoenergeticky dum v Praze  v Letnanech od renomovane firmy , mam treba ve standardu slunecni kolektory, akumulacni nadrz atd.   a jsem happy,  myslim ze ceny energii pekne porostou a taky chci trochu prospet ekologii. (kdo chce vice o projektu http://www.gip.cz" target="_blank" rel="nofollow">http://www.gip.cz )
0 0
možnosti

Andee

25. 5. 2006 13:03
Re: opravdu nizkoenergeticke domy
Super ceny...
0 0
možnosti

Atsilus

24. 5. 2006 21:14
Ušetříme ať to stojí co to stojí?
Při vší úctě k autorovi článku, trochu opravdových argumentů namísto pouhých "nazorů" by opravdu neškodilo. Co takhle provést srovnání pořizovací ceny (materiál, pracnost, ...), reálné úspory za topení, zvážit životnost a technické vlastnosti tzv. sendvičů oproti jednovrstvým konstrukcím a teprve potom hlásat, jak že to vlastně je s těmi úsporami. A podstatná informace pro všechny, kteří jsou podobně jako autor rozhodnuti docílit úsporu ať to stojí co to stojí. Obvodovým pláštěm řešíte cca 1/3 všech tepelných ztrát. Další třetinu ztrácíte práve výplněmi otvorů (okna dveře - i ta nejlepší jsou na tom cca 5x hůře než moderní cihla) a poslední 1/3 je větráním. A dýchat byste neměli zapomínat. Takhle mi článek připomíná Grossmano-Šimkovské: Nechci slevu zadarmo aneb chci ušetřitza každou cenu. Přeji Vám šťastné rozhodování a zachovejte si pokud možno zdravý rozum. A případně si přečtěte diskuse k článkům v této sekci na téma co stojí tepelná energie na vytápění RD.
0 0
možnosti

abbax

24. 5. 2006 21:57
Re: Ušetříme ať to stojí co to stojí?
ja si dělal posouzení, jak to vyjde stavět z porothermu 44 P+D SI a z jakékoli cihly např keratherm 24+ 16 cm izolace.... když to vezmu i s omítkou a barvou, vyjde tato konstrukce téměř srovnatelně. jinak souhlasím.... a opakuju to co jsem psal dříve.... čím míň a menších oken, tím líp.
0 0
možnosti

Glader

24. 5. 2006 18:23
Eko stavby
Dobry den, mate nekdo zkusenosti s Ekonomickymi stavbami?? Uvazuji vyhledove o stavbe a uvedenou firmou jako gen.dodavat. dekuji
0 0
možnosti

tl2

24. 5. 2006 18:37
Re: Eko stavby
Zapatrejte na internetu. Nespokojeni klienti o nich napsali dost a dost.
0 0
možnosti

stefanekr

24. 5. 2006 16:21
Vytápění
Mám dotaz ohledně vytápění - nemáte někdo praktickou zkušenost s vytápěním na peletky? Docela se mi ten způsob líbíb - máme kotel na hnědé uhlí a je z toho hrozný bordel a smrad, elektrokotel nám nepovolí a plyn v obci není. Začal jsem se trochu o to zajímat, ale nevím, jestli opravdu člověk proti uhlí dosáhne nějakých úspor, ale i kdyby ne, tak jestli to má aspoň takovou výhřevnost jako právě uhlí? A jestli z toho není tolik popela jako z uhlí, to mi snad na tom vadí nejvíc :-). Díky za info
0 0
možnosti

Maveric

24. 5. 2006 18:11
Re: Vytápění
..peletky jsou ideálním topivem, díky svým standartizovaným rozměrům se idealně dopravují do topeniště a taková kamna /kotel/ má dopravník, piezoelektrické zapalování a stáložárnost na jedno naplnění i dva dny...navíc tyto kamna nepotřebují pro správnou funkci komín!!! Jen otvor ve zdi na odvod spalin, které jsou ovšem pro klasická topidla extrémně agresivní, (hodně síry) v topném mediu takže peletky spolehlivě likvidují do roka jakýkoliv otopný systém který na ně není nadimenzován...zato je takové palivo vyrobitelné prakticky  (ovšem průmyslově) z jakéhokoliv hořlavého odpadu včetně trusu hospodářských zvířat...lze jej míchat s v drtiči nasekaném větvovím náletových dřevin - pořizovaací ceny lokálních topidel (i s ohřevem TUV)začínají od cca 40 000,- a jde o ideální "náhradní" otopný systém - který po doběhu životnosti stávajících ot. systémů  nahradí klasická paliva - zcela.
člen SZ a poradce pro ekologii
 
 
0 0
možnosti

tl2

24. 5. 2006 14:43
Nechci delat chytreho
Ale u nizkoenergetickych domu je treba resit i vetrani, protoze dobra izolace a hlavne kvalitni okna prirozene vetrani omezuji. To je dobre, jen je treba o tom vedet. Autor clanku ma domaci ukol nastudovat si pojem rekuperace. Pokud bude autor velmi pilny, narazi i na zajimavy termin zemni registr.
Krome toho ohledne kontaktni izolace je dnes maximum pri stale jeste standardnim postupu tusim 24 cm, proc tedy davat jen 10? Totez plati i pro izolaci mezi zakladem a zdi.
Autor take nezminil potrebu omezit clenitost stavby a povrch obvodoveho plaste, tedy zadne balkonky a arkyrky a jine radoby moderni samoucelne a nevyuzivane blbosti. Garaz musi byt vetrana a je tedy studena, patri mimo nizkoenergeticky dum.
Ohledne oken je treba optimalizovat velikost a orientaci, na druhou stranu clovek nesmi byt otrokem zvolene koncepce. Kdyz je pekny vyhled na sever, tak tam to velke okno dam, jen si musim priplatit za kvalitnejsi. Clanek je celkove odflaknuty a povrchni.
0 0
možnosti

petrdoktor

24. 5. 2006 14:49
Re: Nechci delat chytreho
Naprostý souhlas   článek o ničem, ale tím pádem tam aspoň autor nemá chyby   Jako např. posledeně: výtápění dřevem je skoro stejně drahé jako plynem
0 0
možnosti

chrobaktruhlik

24. 5. 2006 10:24
není
náhodou nejlepší izolat půda - tím nemyslím stavět zemljanky nebo se nechat šoupnout v dřeveném futrále pod zem ale "domy v zemi" ? vůbec neuvažovat o přídavných izolacích etc.... něco podobné je ve Zlíně /?/
0 0
možnosti

Klapanec

24. 5. 2006 8:45
O jakou úsporu energií jde?
Již podruhé je jako příklad nízkoenergetického domu použit tento dům v Liberci Ruprechticích. Autor tohoto projektu si pravděpodobně pod pojmem nízkoenergetický dům představuje něco jiného než já. Naprojektovat velká okna (viz obrázek), na severovýchod, kam slunce svítí asi tak 3 hodiny brzy ráno, a naopak na jih je prosklených ploch minimum, na to musí mít projektant opravdu invenci. Hodně úspěchů při další tvorbě a hlavně PREZENTACI.
0 0
možnosti

abbax

24. 5. 2006 21:12
Re: O jakou úsporu energií jde?
ono plati obecně, že nízkoenergetické domy by neměly mít více jak 20% plochy stěn  okna. A okna na jih jsou taky celkem pochybné.... kolik dnů v zimě svítí slunce? typuju, že tak 90% času je zataženo a v tu dobu bude tepelná ztráta oknem které má součinitel prostupu tepla 1,1W/m2K-1 (již od roku 2002 není značen jako K ale u)   5 krát větší, než u stěny se součinitelem prostupu tepla 0,2 - cihla 24 cm + 16 cm polystyren. Navíc okno na jih nám zaručí nechtěnné přehřívání prostoru když slunce svítí - v létě....Takže pokud chcete stavět energeticky úsporně, rozhodně se o množství oken a jejich orientaci pořádně zamyslete... a samozřejmě nezapomeňte na větrání se zpětným ziskem tepla.... protoze u těchto domů již potřebujete více tepla pro větrání než tepelnou ztrátu prostupm!
0 0
možnosti

jtach

24. 5. 2006 8:40
Da se usetrit i jinak nez izolacemi
Penize, ktere bych dal do izolace sikovne investuju a kapitalovy vynos pouziju na vyssi naklady na vytapeni. Mam to bez prace a jistina se da opet v pripade potreby zpenezit, coz se o polystyrenu na baraku rict neda.
0 0
možnosti

vymrzovac

24. 5. 2006 9:25
Re: Da se usetrit i jinak nez izolacemi
..ty asi nemáš barák,že?a ten tvůj kapitálový výnos bych chtěl vidět.třeba jak investuješ 80litrů,v prvním roce budeš mít výnost 10% a každý rok se ti bude výnos zvyšovat o 14% jako ceny energií
0 0
možnosti

ro16ck

24. 5. 2006 6:46
Takhle si představujete NED ??
Okna s "káčkem" 1,1 ??  Tak to maximálně úsporný dům. Pro NED musí být minimálně !! 0,9
A sendvičové konstrukce taky nejsou všemocné.Původně jsem chtěl sendvič (šíře 20cm) s odporem 4,15 ale teď dělám cihlu s odporem 4,56 (šířka 44) Ubyde mi místo, to je fakt, a ne málo, ale cihla není polystyren. A pokud přidám 5 !!cm "styrenu" tak se dostanu na odpor 6,2 a blížím se k pasivnímu domu.
Nezapomeňte ale taky na izolaci v podlaze a ve stropech, bez nich Vám sendvič bude úplně na nic
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Nové luxusní sídlo závodníka Jensona Buttona má vše, co jeho srdce žádá

13. května 2024

Britský závodník a bývalý pilot F1 Jenson Button se stal majitelem opulentního domu v kalifornském...

I když žena miluje industriální styl, může vzniknout útulný interiér

13. května 2024

Podkrovní mezonetový byt začal díky spojení sil majitelky a designérky Kateřiny Pečeňové dýchat...

Soutěž, která pomáhá laikům, ale také architektům a designérům

12. května 2024

Seriál Nejdříve to byl teoretik, pak jako novinář „bojoval“ s realitou, aby se ji nakonec pokusil...

Ze dvou téměř sto let starých chat blízko sebe vznikly konečně moderní

12. května 2024

Závěr seriálu České chaty snů byl netradiční: sedmý a osmý díl byl „společný“, proměňovaly se hned...