Prostor mezi lepenými hranoly může být prosklený.

Prostor mezi lepenými hranoly může být prosklený. | foto: Archiv autora

Moderní hrázděnky spoléhají na tradici, ale i na moderní technologie

  • 1
Zatímco roubenky zažívají v posledních letech renesanci, hrázděné domy možná pro mnoho lidí patří už jen do historie. I dnes se však stavějí nové. V tradičním stylu i zcela moderní.

Může se hodit

Pořiďte si rodinný dům přesně podle vašich představ. Vyberte si z pestré nabídky nemovitosí na Reality.iDNES.cz.

Německy mluvící země, Francie, Anglie, Nizozemí, tam všude jsou doma hrázděné stavby. Tedy ty, jež mají zvenčí viditel­nou dřevěnou konstrukci z trámů, mezi nimiž je výplň z omítnuté hlíny, či cihel.

"Ve středověku přes Německo pronikly i do Česka. V západních a severních Čechách zdomácněly a nahradily původní roubenky," vysvětluje Jiří Sikora z firmy Atiss. A právě tam se nejvíc hodí nové hrázděnky.

Dům Platan najdete v katalogu jako typový.

Ani v jiných krajích však nemusí být hrázdění zcela cizí. Příkladem jsou zámky Blatná a Lešná, nádraží v Ústí nad Orlicí, Jindřichově Hradci, Roztokách či v Praze na Vyšehradě. Nebo stavby Dušana Jurkoviče na Náchodsku a na Moravě.

Hlína a dřevitá vlna

V tuzemsku se stavbou hrázděnek zabývá několik firem, pil a tesařů. Většinou se zaměřují spíše na kopie historických chalup, a tak často volí tradiční a přírodní postupy.

"Trámy nejčastěji napouštíme lakem ze včelího vosku a lněného oleje. Na výplň konstrukce dáváme nepálenou hlínu. Je antialergická, dokáže absorbovat škodlivé pachy, konzervuje dřevo, výborně akumuluje teplo a propouští vodní páry," dává příklad Jiří Sikora.

Lze však najít i hrázděné katalogové domy, zahradní domky nebo zcela moderně pojaté stavby, kde je prostor mezi lepenými hranoly prosklený, či vyplněný dřevěnými sendvičovými deskami.

Také u chalup v historickém duchu se využívají současné technologie. Prostor mezi trámy se třeba vyplňuje cihlami či tvarovkami z lehčených betonů. Jako izolace se používá dřevitá vlna, která zlepšuje tepelnou akumulaci. Někdy se konstrukce dokonce zakrývá dřevěným obkladem nebo omítkou, takže hrázdění není vidět.

Stavba trámové konstrukce trvá šest až osm týdnů. V případě lepených hranolů stačí jen několik dnů na přípravu v počítačem řízené výrobní lince a pak dva týdny na montáž. Lze stavět podle typového projektu i na míru.

Ceny domů jsou srovnatelné se zděnými, pohybují se od 3,5 tisíce korun za metr krychlový obestavěného prostoru, nebo od 30 tisíc korun za metr čtvereční užitné plochy. Třeba dům 4+kk lze pořídit za necelé čtyři miliony korun.

,