Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Thomas Mann odmítl několik architektů, dům mu postavil německý emigrant

Málokdo asi ví, že německý spisovatel Thomas Mann, laureát Nobelovy ceny za literaturu z roku 1929, byl držitelem československého občanství už od roku 1936. To mu umožnilo se vystěhovat do USA ještě před začátkem války. A postavit si zde dům.
Německá spolková vláda v roce 2016 budovu koupila a po rekonstrukci je od roku...

Německá spolková vláda v roce 2016 budovu koupila a po rekonstrukci je od roku 2018 otevřená veřejnosti. | foto: Ája Bufka

V roce 1940 zakoupil Thoms Mann parcelu o velikosti více než čtyři tisíce metrů čtverečních v městské čtvrti Pacific Palisades, na které zasadil sedm stromů. Podle nich pojmenoval nemovitost „Sedm palem“.

Pamětní deska vedle domu

Architektonické řešení domu se ukázalo jako složité. Není to jen dům, jinými slovy budova, v níž Mann napsal významná díla, jako jsou Doktor Faust a Svatý hříšník, je také portrétem jeho uměleckého temperamentu a měřítkem Mannova vztahu k jižní Kalifornii a k modernistickému hnutí architektury.

Vybíravý spisovatel

Z úpatí dlouhé příjezdové cesty na rohu San Remo a Monaco Drive je dnes mnohem obtížnější vilu uvidět, než když spisovatel původní část citrusového sadu koupil na začátku čtyřicátých let minulého století. Vjezd otevírá kovová brána a lemuje řada vzrostlých stromů. Na úrovni ulice je pozemek zaplněný sbírkou neprůhledných živých plotů.

Než slavný spisovatel začal se stavbou, provedl pečlivý výběr předních architektů Los Angeles. Nedokázal se dohodnout s Paulem László a v říjnu 1940 odmítl projekt Franka Meline. Návrh manželky zaměstnat Paula Lestera Wienera byl také brzy opuštěn.

Přestože znal architekta Richarda Neutru osobně (Neutra doprovázel Manna na architektonické cestě po Los Angeles v roce 1938, aby mu ukázal některé vlastní stavby), rozhodl se s ním nespolupracovat. Mannovi se nelíbila Neutrova modernistická architektura, kterou ve svém deníku nazval „kubistickým stylem skleněné krabice“.

Pergola kryje část terasy.

Koncem roku 1940 Mann najal architekta Julia Ralpha Davidsona, který 4. ledna 1941 předložil první návrhy. Byl to německý emigrant, který se později prosadil uznávanými projekty tří domů v rámci poválečného programu studií architektury sponzorovaných časopisem Arts & Architecture.

Stavba začala v červnu 1941 a v únoru 1942 byla připravená k nastěhování. Vše v ceně dnes „směšných“ přibližně 30 tisíc dolarů. Nakonec byla obytná plocha podlouhlé dvoupodlažní budovy o velikosti 400 m2 postavená v takzvaném mezinárodním stylu.

Interiér podle emigranta

Vnitřek navrhl interiérový architekt Paul Huldschinsky, který emigroval z Berlína. Mezi místnosti v přízemí patřila pracovna Thomase Manna, jejíž dřevěné obložení a police na knihy jsou dodnes zachovány. Obývací pokoj sloužil a dodnes slouží jako umělecký salon. Součástí je jídelna s proskleným výhledem do zahrady a venkovním posezením na terase v patiu.

„V exteriéru jde o adaptaci na nový kalifornský svět a v interiérovém designu pokus zachránit to, co bylo ztraceno, i když neúplně. Tady asimilace, tam rekonstrukce,“ říká novinář Heinrich Wefing

V prvním patře je několik menších pokojů, které byly společnými ložnicemi manželů a jejich děti. Od roku 1948 v domě bydlela i jejich dcera Erika Mannová.

Mezi vnitřním a vnějším designem domu je zajímavý rozpor, který lze interpretovat jako příkladný pro situaci mnoha exulantů v Los Angeles. Novinář Heinrich Wefing to charakterizoval takto: „V různých příspěvcích Davidsona a Huldschinského k návrhu domu Thomase Manna v Pacific Palisades je možné téměř vidět dva principy exilu v architektuře. V exteriéru jde o adaptaci na nový kalifornský svět a v interiérovém designu pokus zachránit to, co bylo ztraceno, i když neúplně. Tady asimilace, tam rekonstrukce.“

Geniální Steve Jobs ovlivnil architekturu slavného studia Pixar

Spisovatel nechal dům postavit podle svých kultivovaných specifikací. Davidson, Mannův krajan v exilu, nazval styl „nostalgickým Německem“. Jeho ploché střechy, velká okna a nezdobené sloupové podpěry nabízejí efekt, který je teplejší než nastupující éra modernismu v jižní Kalifornii.

Thomas Mann napsal některá z nejznámějších děl, když bydlel v domě, včetně svého románu Doktor Faust, velké části čtvrtého dílu jeho tetralogie Joseph a jeho bratři. Součástí byly četné politické projevy a spisy vyjadřující odpor k německému nacionálně socialistickému režimu. Patřilo k tomu i jeho rozhlasové vysílání Deutsche Hörer! (Poslouchejte, Německo!)

V minulosti vila hostila salony evropských umělců a intelektuálů v exilu, jako byli například Greta Garbo, Charles Chaplin a další. Slavný ruský klavírní virtuos a skladatel Rachmaninov tady hrával na klavír, který je původní.

Posezení v obývacím pokoji před prosklenou příčkou na terasu a do zahrady

Thomas a Katia Mannovi, zklamaní americkou poválečnou politikou a mccarthismem, spolu se svou dcerou Erikou opustili dům v červenci 1952 a vrátili se do Švýcarska, kde předtím žili v exilu v letech 1933 až 1938.

Německá spolková vláda v roce 2016 budovu koupila a po rekonstrukci je od roku 2018 otevřená veřejnosti. Slouží jako německo-americké kulturní centrum a ubytování pro vědce studující transatlantické vztahy.

Podobně jako kdysi, salon v přízemí často hostí umělce, hudebníky, filmaře a spisovatele. Pořádají se zde příležitostné koncerty a projekce. Tou poslední akcí byla výstava o československých malířích v Kalifornii. Kurátorem byl generální konzul ČR Jaroslav Olša jr., který v následující přednášce před více než stovkou posluchačů ukázal na projekčním plátně tvorbou umělců, z nichž řada působila v hollywoodských studiích, a za svou práci byli odměněni Oscary.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Vlastními silami si předělal maringotku za padesát tisíc na super zázemí

21. května 2024

Tatér Tomáš, rodák ze Slovenska, si před několika lety pořídil za padesát tisíc korun vyřazenou...

Unikátní vila, kterou jinde nenajdete. Oslní designem i technologiemi

24. května 2024

Je to výjimečný rodinný dům. Není v něm nic, co si můžete běžně pořídit. Téměř vše, co zde uvidíte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Fotbalová legenda Ladislav Vízek má rodinné útočiště v Dolních Chabrech

22. května 2024

Neexistuje fotbalový fanoušek, který by neznal jméno Ladislav Vízek. Legenda, jež se do historie...

Ve Vraném si postavili jednoduchý dům 5+kk. Skvělé je koupací jezírko

23. května 2024

Dům ve Vraném nad Vltavou stojí na konci zástavby, zapadá do okolí, ale zároveň se od něj do určité...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Loft s modernismem první republiky nabízí rovnou i pohled do garáže

20. května 2024

Bydlení v loftu pro světoběžníka? Vlastně ideální řešení, protože může „putovat“ interiérem v...

Rekonstrukce garsonky i s terasou vyšla včetně vybavení na 385 tisíc

27. května 2024

Výrazné syté barvy v duchu české trikolory jsou hlavním prvkem interiéru bytu v centru Prahy, který...

Školka ve Varnsdorfu pro 50 dětí je asi nejkrásnější ve Šluknovském výběžku

27. května 2024

Nová mateřská školka ve Varnsdorfu elipsovitého tvaru má vnitřní atrium a multifunkční sál. Vše...

Byt v Bubenči 3+kk je skvěle promyšlený. V zádveří čeká zelené překvapení

26. května 2024

Byt v pražské Bubenči prošel rekonstrukcí. Došlo ke změně dispozice, výměně podlahy, repasování...

Dům, který připomíná středomořské vily, stojí jen kousek za Prahou

25. května 2024

Garden vila u Prahy je ztělesněním konceptu, který charakterizuje Atelier Kunc, tedy bydlení...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...