Ještě předloni bydlel Pavel Havránek v malém panelovém bytě v Zahradním Městě, toužil však po větším. Nakonec byl spokojen hned nadvakrát, naskytla se mu totiž možnost bydlení v Praze 13, zhruba před rokem si koupil třípokojový byt v nové Britské čtvrti.
Může se hoditHledáte byt v klidné lokalitě plné zeleně a přesto pořád v Praze? Vyberte si z pestré nabídky nemovitostí na Reality.iDNES.cz. |
"Pro bydlení je to dobrá lokalita, blízko jsou přírodní parky, zároveň ale i obchodní centra, školy, hřiště pro děti," pochvaluje si Havránek. Zatímco když cestoval do práce ze Zahradního Města, musel přestupovat, ze Stodůlek si vystačí jen s metrem.
Podobně jako Pavel Havránek zřejmě loni uvažovalo více Pražanů, právě třináctka je městskou částí, do níž zamířilo nejvíce lidí.
Praha 13 táhne developery
Podle údajů Českého statistického úřadu tu přírůstek činil 1 575 obyvatel. "Praha 13 má dost volných ploch a územní plán umožňující rozsáhlou novou výstavbu. Je tam dobrá občanská vybavenost a dopravní dostupnost, díky tomu je populární hlavně mezi mladými rodinami," říká Pavel Smolka ze společnosti Jones Lang LaSalle.
Lokalitu vymezují dopravní tepny Jeremiášova a Rozvadovská spojka, která navazuje na Pražský okruh a plzeňskou dálnici D5. Přístupné je také letiště a centrum Prahy, do nákupního centra na Zličíně se dá dojít i pěšky.
A toho jsou si developeři dobře vědomi: už několik let tu vzniká řada bytových projektů. V roce 2007 projekt dokončila společnost Sekyra Group, Sidi nabízí bydlení na Krásné Hůrce, Bouwfonds zase navrhl v ulici U Cikánky osmnáct villa domů. Finep v Praze 13 staví Západní Město.
"V loňském roce jsme zde dokončili 298 bytů, které jsou již obydleny. Dalších 78 bytů bude dokončeno v roce 2013," upřesňuje Petra Kopecká, mluvčí Finepu, a dodává, že kromě obytných domů tu developer buduje i kanceláře, které mohou časem zaměstnat na 10 tisíc lidí.
Což do této lokality může přitáhnout další lidi. Zatímco před deseti lety obyvatele Praha 9 příliš netáhla, dnes je v žebříčku míst s nejvyšším přírůstkem lidí na druhém místě.
"K největšímu rozvoji dochází v takzvaných brownfields, tedy územích po bývalých továrních halách. Jde především o oblast Harfy," říká Tomáš Portlík,místostarosta Prahy 9, a doplňuje, že víc obyvatel znamená i potřebu větší občanské vybavenosti. "S investicemi nám však pomáhají developeři," doplňuje.
Naopak do Prahy 4 se lidé nehrnou, loni tu evidovali o více než tisícovku obyvatel méně. "Důvodem statistického úbytku obyvatel je postupné opouštění rozsáhlých sídlišť, Jižního města a Modřan. Původní obyvatelé se stěhují do jiných částí Prahy nebo za město," říká analytik Smolka.
"Byty samozřejmě fyzicky v Praze 4 zůstávají, ale jsou více používány k pronájmu, který se nedá tak dobře statisticky podchytit," uzavírá. Michal Sochor, mluvčí čtyřky, navíc upozorňuje, že jde jen o úbytek menší než jedno procento.