Jiří Maršálek s nejvyšší budovou České republiky, kterou postavil. AZ Tower má...

Jiří Maršálek s nejvyšší budovou České republiky, kterou postavil. AZ Tower má 30 podlaží a měří 111 metrů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Při stavbě brněnského mrakodrapu se dělníci museli prát hlavně s větrem

  • 21
Nejvyšší stavba v České republice, brněnský AZ Tower, začíná sloužit. Dům o třiceti nadzemních podlažích stavěla s pomocí dalších dodavatelů jihlavská firma PSJ. Pro dělníky to bylo něco zcela nového, museli se vypořádat dosud s neznámými podmínkami, třeba s větrem. Budova měří na výšku 111 metrů.

Podle projektového manažera stavby Pavla Turečka bylo v případě AZ Toweru nejnáročnější zvládnout logistiku. "Do objektu jsme museli transportovat tisíce tun materiálu, a to pouze jedním stavebním výtahem," uvedl

"Složité bylo i spojení finišující betonáže monolitu a souběžně realizovaných vyzdívek, omítek, lešení a fasády ve spodních patrech budovy," doplnil.

Smekl také před dělníky, kteří museli zvládat velmi náročné betonáže v nejvyšších patrech. "Byli vystaveni větru, který nelze srovnávat s podmínkami, které panují třeba ve třetím patře," upozornil Tureček. Betonáže v nejvyšších podlažích byly podle jeho slov o to těžší, že probíhaly v chladných měsících.

"Obsazování budovy jde podle plánu. Z apartmánů v posledních čtyřech patrech jsou už všechny kromě posledního prodány. V obou výškových věžích jsou kancelářské a obchodní prostory zhruba ze šedesáti procent obsazeny i zamluveny," poznamenal jednatel společnosti AZ Properity Jiří Maršálek.

Na dotaz, zda Brno takovou stavbu potřebuje, reagoval: "Já si rozhodně nemyslím, že Brno něco takového potřebuje, takhle jsem nikdy neuvažoval a ani mě to nikdy nenapadlo. Myslím si však, že každá generace by se měla snažit po sobě něco zanechat a vytvořit i pro příští pokolení to nejlepší. To se snažím dělat i já. Dělat co nejlepší stavby, za které se nebudu stydět," pravil Maršálek.

Stavbu AZ Toweru odstartovalo poklepání akcionářů na základní kámen 20. dubna 2011. Kolaudace proběhla letos v dubnu.

"Celkem bylo při výstavbě použito zhruba dva tisíce tun železa a asi dvacet tisíc metrů krychlových betonu," popsal mluvčí firmy PSJ Miroslav Fuks. Statika budovy je podle něj navržená proti zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály.

"Jímací soustava pro případ uhození blesku do věže je po celém obvodovém plášti domu, uvnitř nosných stěn a sloupů a následně je svedena do země," doplnil Fuks.

Fasádu AZ Toweru, stojícího na jižním předměstí Brna, tvoří keramické glazované obklady v kombinaci se zateplovacím systémem. "Náklady na výstavbu se vyšplhaly na téměř 800 milionů korun bez DPH," sdělil Miroslav Fuks.

Architektonický návrh mrakodrapu vzešel z kanceláře Burian-Křivinka. "Záměrně jsme nechtěli navrhnout jen skleněnou budovu. Chtěli jsme, aby stavba promlouvala k okolí i svým materiálem. Zvolili jsme dvojí barevnost, fasáda se proměňuje zespoda nahoru z terakotové do bílé barvy," popsal architekt Gustav Křivinka.

Na konci června se AZ Tower otevřel veřejnosti.

27. června 2013